1. 3. 2011 | Michaela Luňáčková

Pozvánku do extraligy jsem nečekal, říká Ondřej Martinka

Loni se na něj litoměřičtí fanoušci zle dívali, když bojoval za Most ve finále proti Litoměřicím, letos oblékal litoměřický dres a získal si i sympatie zdejších fandů. Nyní obléká černo-žlutý dres Litvínova. Po extraligové premiéře má za sebou i premiérový gól a postup do play-off! Ano, jde o urostlého beka Ondřeje Martinku.

Ondro, ty jsi po skončení sezony v Litoměřicích šel do Litvínova. Jak to vzniklo?

Zhruba v polovině ledna mi oznámil Dan Tvrzník, že mám vyřízené střídavé starty do Litvínova. V tu dobu jsem tomu nepřikládal velkou váhu, protože jsem se chtěl soustředit hlavně na to, abychom uspěli s Litoměricemi a splnili cíl, který jsme si dali před sezónou. To se nám povedlo, za což jsem rád. Poslední zápas se hrál v pondělí 7. února a hned v úterý mi volal Dan, že máme být ve středu s Martinem Heinischem v Litvínově na tréninku.

V litvínovském dresu sis odbyl svou extraligovou premiéru. Jaké to bylo?

Bylo to super. Byla to taková moje osobní odměna. Samozřejmě jsem byl nervózní, ale taky hodně natěšený. A domácí premiéra byla, co se týče nervozity, ještě tak o tři stupně vyšší. ☺

Ve čtvrtém zápase proti Plzni a ve svém šestém zápase v extralize jsi vstřelil svůj první a docela důležitý extraligový gól. Jaké jsi měl pocity?

V tu chvíli to byly nepopsatelné pocity. I právě díky tomu, že to byl docela důležitý gól a pomohl celému týmu. Trochu mě přešel úsměv, když si mě po zápase opět (už poněkolikáté) zavolal Radim Skuhrovec (pokladník) a Roman Vopat, kteří mi s velkou radostí vypočítali finanční obnos, který musím uložit do týmové kasy. ☺

Za dvě sezony sis vyzkoušel 2. ligu v Mostě, 1. ligu v Litoměřicích a extraligu v Litvínově. Čekal jsi, že pozvánka do extraligy přijde? A to ještě v té nejdůležitější části sezony.

Opravdu nečekal a už vůbec mě nenapadlo, že bych mohl naskočit v play-off, překvapily mě už ty střídavé starty vyřízené v lednu.

S Litoměřicemi ti o kousek utekl postup do předkola play-off, s Litvínovem jste v předkole vyřadili silný tým Plzně, a to docela přesvědčivými výkony. Co nyní zažíváš?

Ten poslední zápas s Litoměřicemi ve Vrchlabí mě strašně mrzí, myslím, že bychom si postup do play-off zasloužili jak my, tak naši fanoušci a celé Litoměřice. Byla to velká škoda. A teď k Litvínovu. Myslím, že nikdo nepočítal s tím, že by Litvínov mohl vyřadit tak silný tým, jako je Plzeň. Všichni známe jejich příběh a musím uznat, že je neuvěřitelné, co dokázali a jak se k tomu postavili. Smekám před celým týmem Plzně. Na druhou stranu my jsme měli velkou marodku, hrálo nás spoustu mladých a ne tak zkušených kluků, kteří by se mohli rovnat takovým hráčům, jako jsou oni. Ale rozhodující věc byla podle mého ta, že jsme všichni bojovali srdcem. Vypadá to jako takový malý hokejový zázrak, ale jsme teprve na začátku a musíme bojovat dál.

Teď je zhruba týden volno, než začnou zápasy play-off. Slavili jste postup?

V kabině po zápase jsme si zakřičeli, připili jsme si pivem a ještě si dali nějaké to pivo po cestě. I díky chřipkové viróze nic většího neproběhlo, hodně kluků se necítilo nejlépe. A hlavně myslím, že na pořádnou oslavu je ještě spousta času.

Ještě nění jisté, kdo bude vaším soupeřem. Koho bys radši – Třinec, nebo Liberec?

Po herní stránce nemohu soudit, protože jsem ani s jedním soupeřem nehrál. Myslím, že to jsou hodně vyrovnané týmy, které spolu bojovaly o prezidentský pohár. Ale pro naše fanoušky by byl určitě přijatelnější Liberec. Je to blíž a mohlo bych jich přijet co nejvíce, aby byla zase tak famózní atmosféra, která nám pomáhala celou tu dobu.

Z Litoměřic je tam s tebou ještě Martin Volke, který tam zažívá asi nejlepší okamžiky svojí kariéry, a Martin Heinisch. Upřímně jsem nečekala, že budeme jezdit do Litvínova na “litoměřické” hráče, přeci jen jste tu odehráli celou sezonu, Martin Volke už několik sezon v řadě. Nehledě na to, že několik litvínovským hráčů se během sezony ukázalo v Litoměřicích.

Míšo, jsem rád, že mě považuješ za vašeho hráče a vážím si toho. Martin Volke je neuvěřitelný brankář, ale to jsme věděli všichni už před tím, než si ho povolali do Litvínova. On je jedním z hlavních důvodů litvínovského úspěchu. Ano, je pravda, že nás je tam hodně, kteří prošli Litoměřicemi. A dokonce jsem četl litoměřické fórum, kde se o Litvínovu píše jako o litoměřickém “B týmu”. ☺

To je pravda, je to ale samozřejmě jen nadsázka. :) Můžeš zkusit porovnat, jaký je rozdíl v kabině a na ledě mezi 1. ligou a extraligou?

Myslím, že v kabině žadný velký rozdíl není. V obou týmech je skvělá parta, která drží pospolu a na ledě bojuje jeden za druhého. Na ledě ten rozdíl je určitě větší. Sám jsem poznal, že mám velké nedostatky, na kterých musím hodně zamakat. Jsem rád, že jsem dostal takovou šanci.

Jak vypadá tréninkový plán extraligového hráče?

Treninkový plán je skoro stejný, jako jsem ho měl celou sezónu v Litoměřicích. S tím rozdílem, že nemusím dojíždět. Ale na druhou stranu máme tréninky dřív než v Litoměřicích, takže mám budík pořád stejně. ☺