15. 11. 2020 | Martina Kramerová

Fotbalový fanoušek Holý: Finále ME 2004 jsme sledovali v autě! Oblíbený klub? Barca

Vedle hokeje má jednu velkou zálibu. Obránce Jan Holý je mimo led velkým fotbalovým fanouškem a příznivcem věhlasné Barcelony, který sleduje takřka každý zápas katalánského celku. Největším zážitkem pro něj bylo utkání Ligy mistrů, v němž plzeňská Viktoria přivítala právě Messiho a spol. „Byl to nádherný zážitek. Barcelona vyhrála 4:0 a Messi dal hattrick,“ zavzpomínal. V rozhovoru se rozpovídal i o rivalitě Messi versus Ronaldo nebo o tom, jak se fotbal řeší v hokejové kabině.

Už dlouho se o tobě ví, že jsi velký fanoušek fotbalu a věhlasné Barcelony. Proč sis vybral právě tenhle tým a jak dlouho už mu fandíš?

Jako malý jsem koukal na zápasy Ligy mistrů a Barcelona se mi zalíbila. Tehdy tam ještě hráli Henry a Ronaldinho. A tomuhle týmu už jsem pak fandit nepřestal a zůstal u něj.

Snažíš se pravidelně sledovat jednotlivé zápasy? A byl ses někdy na „Barcu“ podívat i naživo?

Sleduju skoro každý zápas Ligy Mistrů a když dávají někde v televizi La Ligu, tak se taky podívám. Naživo jsem Barcelonu viděl, když hrála Ligu mistrů proti Plzni. Byl jsem na domácím zápase Viktorky, který se hrál v pražském Edenu. Byl to nádherný zážitek. Barcelona vyhrála 4:0 a Messi dal hattrick.

Zmínil jsi zápas Plzně proti Barceloně. Jak to máš v evropských pohárech, když tvůj oblíbený klub narazí na někoho z Česka. Komu přeješ vítězství?

Když hrály Plzeň nebo Slavia s Barcelonou, fandil jsem českým týmům. Ale když Barcelona vyhraje, tak mám samozřejmě taky radost.

Výsledky a dění v katalánském celku už sleduješ celkem dlouho. Kdo patří mezi tvé nejoblíbenější hráče?

Ze začátku to byl Thierry Henry, pak už samozřejmě Lionel Messi.

Co rivalita mezi Messim a Ronaldem. Jak vnímáš tyhle dva hráče, kdo je pro tebe lepší a uznáváš toho druhého?

Já uznávám oba dva. Oba jsou dlouhodobě nejlepší hráči světa a dokázali toho neuvěřitelně moc. Ale samozřejmě je Messi podle mě o něco málo lepší.

Sleduješ vedle zahraničí i českou nejvyšší soutěž? A komu případně fandíš, když bys měl vybrat jeden klub?

Českou ligu sleduju celkem hodně. U nás fandím samozřejmě Viktorii Plzeň, protože z Plzně pocházím.

S fotbalem se pojí i reprezentace. Zajímá tě i dění okolo národního týmu? A na jaký zápas neb turnaj vyloženě rád vzpomínáš?

Když hraje reprezentace, sleduju každý zápas, který je v televizi. Na nějakým utkáních jsem byl i v Plzni, když se hrálo ve Štruncových sadech. Pamatuju si EURO 2004 a finálový zápas s Řeckem, který jsme prohráli 1:0. Zrovna jsem jeli s rodičema autem na dovolenou, kvůli fotbalu jsme zastavili a koukali v autě.

Já a fotbal? Štírek na lajně, říká Holý

Řešíte fotbal i s klukama v kabině, nebo tam žádný další fotbalový fanoušek není?

S klukama se v kabině bavíme o všech sportech. O fotbale hlavně ve chvílích, kdy se hraje Liga mistrů. Nebo když proti sobě nastoupí nějaké dva dobré týmy v lize. Tady i v zahraničí. Dřív jsme se ale v plzeňské mládeži hodně hádali s Romanem Přikrylem, který teď hraje za Motor. On má totiž Ronalda za boha.

Fotbal je v Čechách i ve světě hodně populární. Patříš jen mezi fanoušky, nebo jsi třeba jako malý hrál?

Závodně nebo profesionálně jsem fotbal nikdy nehrál, ale v mládeží nebo při letních přípravách jsme fotbal hráli pořád.

Mezi hokejisty a celkově mladými lidmi hodně frčí FIFA na playstationu? Patříš taky mezi vášnivé hráče?

FIFU hraju občas. Musím mít nějaké období, kdy mě chytne. Poslední roky jsem hrál například za Young Boys Bern, kde hrál brácha mé přítelkyně Jan Lecjaks. Ale poslední roky byl v Záhřebu a teď je na Kypru, ti bohužel ve FIFĚ nejsou.

Co říkáš na filmy a seriály, které se o fotbale natáčí? Máš nějaký oblíbený?

Jako první mě určitě napadne film Góóól! A Santiago Muňez. Když jsem byl mladší, tak jsem ten film měl rád. A teď se spíš podívám na nějaký dokument. Teď třeba byl na Netflixu o Nicolasi Anelkovi.

V rámci hokejové přípravy jsi odehrál několik fotbalových exhibicí. Jak sis tyhle akce užil? A kde je na hřišti tvoje místo?

Na tyhle zápasy jsem se vždycky strašně těšil. A bylo mi celkem jedno, kde jsem hrál. Kromě brankáře mi nevadí ani jeden post. Ale jsem spíš takový štírek na lajnu.