”Suchá” po loňském zranění? Byl tam trochu blok, přiznal bek Jiří Jebavý

Zveřejněno 21.07.2020 | Martina Kramerová
Loni suchou přípravu nedokončil, když si v jejím průběhu poranil koleno. Letos absolvoval celý tréninkový plán, a poté vyrazil na zaslouženou dovolenou. Jaká byla uplynulá „suchá“ pro Jiřího Jebavého, jak momentálně tráví volno a jak se těší na led? „Kvůli loňskému zranění tam byl trošku blok, ale přípravu jsem podle toho měl uzpůsobenou,“ přiznal zkušený obránce.

Po konci suché si momentálně užíváš zasloužený odpočinek. Jak dlouho sis nechal úplně volno a kdy jsi na sobě zase postupně začal makat?

Že bych si dal nějakou dobu, kdy bych nedělal vůbec nic, to určitě ne. První týden volna jsem byl na Lipně, kde jsem se podle možností snažil aspoň něco dělat. Jinak se samozřejmě snažím jet dál v přípravě a dodržovat individuální plány, které jsme dostali i na dobu volna.

Jakým způsobem jsou vaše individuální plány sestaveny?

Myslím, že všichni mají plány zhruba stejné. Ale pokud někomu ve společné přípravě něco nešlo, má to určitě zanesené i v plánu, aby na nedostatcích mohl během volna pracovat. Navíc nám to trenér posílá přímo do aplikace, kde máme videa, jak jednotlivé cviky správně provádět, což je super.

Je něco, v čem máš ty osobně rezervy a snažíš se na tom zapracovat a vylepšit to?

Neustále pracuju na noze, kterou jsem měl zraněnou. Abych dělal všechno správně a měl správné držení těla. Protože se mi hodně stává, že jednu stranu těla přetěžuju, a pak mám problémy se zády. Takže se snažím zpevnit střed těla a dělat různá stabilizační cvičení.

Pojďme k samotné letní přípravě. Loni ses v průběhu „suché“ zranil. Nebyl tam z tvé strany trochu blok, aby se něco podobného neopakovalo?

Blok tam trošku byl. Ale přípravu jsem měl uzpůsobenou tak, abychom předešli zranění. Takže jsem třeba nechodil běhat schody, na kterých jsem si to udělal a strávil jsem ten čas v posilovně nebo na airbikeu.

V tréninku jste toho během několika týdnů stihli hodně. Co tě bavilo nejvíc? A co naopak moc ne?

Hodně mě bavila posilovna. Posilování mi nikdy nevadilo a mám ho rád. Vyloženě nepříjemné jsou akorát běhy, protože jsou opravdu hodně fyzicky náročné.

K týmu se po roce v Rusku vrátil kondiční kouč Martin Iterský, jak se ti příprava pod jeho taktovkou zamlouvá?

Příprava letos byla vesměs stejná jako loni, protože Martin loni odešel až po konci suché a odjeli jsme ji kompletně s ním. Musím říct, že mě baví. Děláme věci, které jsou pro nás důležité a užitečné.

Jak jsi snášel začátky přípravy, které měly kvůli epidemii koronaviru hodně přísná hygienická pravidla?

Od Martina Iterského jsme měli už několik týdnů dopředu dané individuální plány, takže z tohohle pohledu to bylo v pohodě. Jelikož jsme plány poctivě plnili, nemuseli jsme se bát, že by to pak pro nás hned zkraje byla taková darda. Samozřejmě to nebylo úplně ono, protože je vždycky lepší, když se člověk připravuje s týmem. První dva týdny byly náročné, ale pak už jsem se do toho dostal a bylo to v klidu.

Do konce dovolené zbývá ještě pár dní. Co všechno jsi během volna stihl a jak relaxuješ?

Jak jsem zmínil, první týden volna jsem strávil na Lipně. Teď se snažím co nejvíc času trávit s rodinou, vyrážíme na různé výlety a užíváme si to.