První přípravné utkání je tu, do Kalich Areny přijede Litvínov

Zveřejněno 31.07.2019 | Vít Trubička
Dlouhé čekání je u konce. Stadion má před sebou první přípravné utkání na nový ročník Chance ligy. A hned na úvod to bude těžká zkouška, do Kalich Areny totiž přijede Litvínov, který má již dva přípravné zápasy za sebou, navíc ve svém kádru řadu hráčů, kteří Litoměřicemi prošli a kteří se jistě budou chtít předvést před kališnickým publikem. O to náročnější úkol tak na litoměřické hokejisty čeká.
Lukáš Válek v souboji s Jaromírem Jágrem

Litvínovská Verva určitě bude chtít v novém ročníku zaútočit na vyšší pozice, než bylo jedenácté místo v předchozí sezoně Tipsport extraligy. Tomu také přizpůsobil složení kádru a jeho obměnu. Asi největší posilou chemiků je navrátilec z Admiralu Vladivostok Karel Kubát. Zrovna tak z KHL přišel slovenský bek Adam Jánošík. Ten na ZS Ivana Hlinky zamířil z bratislavského Slovanu. Obranné řady Litvínova rozšířili i další dva bekové z Čech, prvním z nich je David Štich, který se přesunul jen o malý kousek z Chomutova, druhým pak Jiří Říha, jenž zvolil změnu angažmá po postupu s Kladnem. Gólmanskou dvojici pak s Jaroslavem Janusem utvoří exjihlavský David Honzík.

Stejné množství hráčů ale z Litvínova i odešlo. Do Liberce zamířil běloruský bek Roman Graborenko. Nové angažmá si momentálně shání zkušený obránce Marek Trončinský. Obranné řady extraligového nováčka z Kladna rozšířil slovenský bek Ladislav Romančík. Další hráčem na odchodu byl dlouholetý strážce svatyně Vervy Michael Petrásek, nyní hájící barvy prostějovských Jestřábů. Do Chance ligy odešel i David Tůma, který bude oblékat vsetínský dres.

Na rozdíl od Litoměřic je Litvínov již v zápasovém kolotoči. Za sebou má v Liberci odehrané střetnutí se Spartakem Moskva. Ruskému celku podlehl jen těsně 1:2, jediným střelcem Vervy byl Lukáš Doudera, jehož si litoměřičtí fanoušci také jistě pamatují ze sezony 2017/2018. Druhý duel odehrála Verva s kladenskými Rytíři s Jaromírem Jágrem v sestavě. Taktéž velmi vyrovnaný střet dospěl až do prodloužení, které ve prospěch černožlutých rozhodl Jakub Petružálek.

Litoměřická stopa v litvínovském kádru čítá několik jmen

Filip Helt při závěrečné děkovačce

Dosti velký pohyb hráčů je v posledních několika sezonách mezi kádry obou soupeřů. V barvách Litoměřic svou stopu zanechal již zmíněný Lukáš Doudera v šesti utkáních s bilancí jednoho gólu a dvou asistencí. Do letní přípravy Stadionu v sezoně 2017/18 zasáhl i David Šesták. Ten ovšem za litoměřický tým žádné soutěžní utkání neodehrál. Několik hráčů v Litoměřicích ovšem nastupovalo po delší dobu, ať už se jedná o Martina Havelku, Filipa Helta, či v současné době Přemysla Svobodu. Krátkou litoměřickou anabázi mají za sebou i Lukáš Válek a Josef Jícha.

Tato spolupráce ale funguje i opačně, svůj první extraligový start si právě v litvínovském dresu odbyl Markus Korkiakoski, svůj zatím poslední start v extralize i kapitán Stadionu Aleš Pavlas. Kromě Přemysla Svobody, o němž už byla řeč, mají své místo v sestavě Stadionu řízný bek Jan Strejček a zkušený harcovník Peter Jánský.

Od extraligy po DEL2, tak široký je rozptyl lig soupeřů s nimiž se Stadion utká v přípravě

Po utkání s Litvínovem čeká na litoměřický tým ještě dalších osm utkání. Řada z nich je s konkurenty z Chance ligy, jeden pak s německým druholigovým Lausitzer Füchse. Cesta Stadionu přípravou bude po zápase s chemiky zápasy s Ústím nad Labem a Chomutovem. Následovat bude celá čtveřice zápasů na kluzištích soupeřů v Sokolově, Ústí nad Labem, Chomutově a Benátkách nad Jizerou. Poslední dva přípravné zápasy odehraje Stadion na domácí půdě, první z nich proti německé Lužici, závěrečný pak proti prvoligovému nováčkovi ze Sokolova.

Do obraných řad kališníků přibyly tři nové tváře – Miroslav Kukla, Jan Mlčák a Radek Procházka. Nejvíce se ovšem rozšířil stav útočníků. Z Finska přišel Kristian Kangas. Do Litoměřic se přesunuli Dominik Arnošt, Jan Grim, -David Vitouch, Vojtěch Střondala a Jan Mlčák. Do A týmu se ještě posunul Ondřej Damašek, ještě minulou sezonu bojující za litoměřický juniorský tým. Do přípravy se po delší nemoci vrátil Kamil Hajšman.

Je hezké být opět na ledě a hrát, hlásí před prvním zápasem Markus Korkiakoski

Markus Korkiakoski v dresu Litvínova

Samotné tréninky se podle Korkiakoskiho zaměřovaly na individuální dovednosti, kupříkladu bruslení, kdežto až v zápasech se mohou naplno rozvinout věci jako týmová souhra, či různé herní situace. K tomu má Stadionu dle slov finského útočníka pomoci duel s těžším soupeřem, jakým Litvínov bezesporu je.

„Každý začátek na ledě je těžký, po letní pauze se totiž musí trochu dohánět fyzička, ale každým dnem se to zlepšuje,“ říká o úvodu letní přípravy na ledové ploše. A co si myslí o samotném duelu s Litvínovem? „Jistě to bude velmi náročné, ale pro nás jen dobře, že právě takový zápas přichází hned na startu přípravy.“

Konkrétně pro Markuse ale bude tento zápas o něco významnější. Jak bylo již zmíněno, právě v litvínovském dresu nastoupil k prvnímu extraligovému startu. „Bude to velmi příjemné zahrát si proti klukům, které jsem v Litvínově poznal. Také za ně nastupuje mnoho hráčů, kteří působili zde jako Helt, Jícha, Havelka a další,“ zmiňuje se o svých zkušenostech s litvínovskými spoluhráči.

Samotné utkání pak v litoměřické Kalich Areně začíná v 17:30 a nejen Korkiakoski, ale i celý tým vás jistě po dlouhé letní pauze rád uvidí na svých místech a vychutná si vaši podporu. Vstupné na utkání činí 30 Kč.