František Klejna o tetování: Mám jich už pět. A bude další. To nejhezčí? Schody do nebe

Zveřejněno 09.07.2019 | Martina Kramerová
Tetování je v současné době velkým hitem a pořizuje si ho takřka každý. A to bez rozdílu věku či pohlaví. Dřív bylo „malování“ na tělo spíš tabu, v posledních letech se ale karta výrazně obrátila a tetovací salony se plní každý den. Milovníkem kérek je i obránce František Klejna, který má hned pět obrázků. A u tohoto čísla rozhodně nechce končit. „Tetování jsem chtěl od patnácti, den po osmnáctinách jsem si ho konečně pořídil. A od té doby další čtyři. Teď přijde kérka spojená se svatbou,“ přiznal mladý bek.

Vaše tělo zdobí řada tetování. Kdy jste si nechal udělat svou první kérku a jaká to byla?
Tetování jsem chtěl už asi od svých patnácti let, ale rodiče mi to nedovolili. První tetování jsem si tak nechal udělat až den po osmnáctých narozeninách. Nijak moc jsem nad tím nepřemýšlel, prostě jsem chtěl tetování. Nakonec ho mám na zápěstích. Jsou to data narození mých rodičů. Na levé ruce je mamčino datum, na pravé tátovo.

Od té doby ale přibyla další. Kolik jich momentálně máte a co zobrazují a symbolizují?
Celkem mám pět tetování. Vedle toho prvního potom mám kérku na levém předloktí, kterou jsem si nechal dělat ve stejném roce. Mám tam anglický citát „to play the game is good, to win is better. But to love this game is best of all. V překladu "hrát zápas je dobré, vyhrát je lepší, ale milovat tu hru je to nejlepší ze všeho. Samozřejmě to naráží na hokej. Na druhé straně předloktí jsem si nechal udělat mou podobiznu na schodech, které stoupají do nebe. Byl to takový spontánní nápad. Spíš se mi to jen líbilo, než že by to mělo nějaký větší význam. Jako poslední jsem si nechal udělat tetování na rameno, kde mám velkého samuraje, který pro mě znamená to, co samuraj prezentuje – s pokorou plní to, co dostal za úkol bez nějakých otázek a slovo autority je pro něj svaté.

První tetování bylo na zápěstí – data narození rodičů.

Všeobecně se říká, že pokud si člověk nechá udělat jedno tetování, nikdy u něj nezůstane. Dá se to tedy říct i o vás, když jste už na čísle pět?
Je pravda, že jakmile člověk vyleze ze salonu, má tetování na sobě a vidí ho, tak chce hned další. Myslím, že to má takhle každý.

Které ze svých tetování máte nejradši a proč?
Nejradši mám svou podobiznu na schodech, protože se mi líbí asi nejvíc ze všech.

Celkem nedávno jste se oženil. Plánujete i nějakou kérku, která bude spojená právě s vaší manželkou, potažmou svatbou?
Určitě to plánuju. Už dřív jsem si chtěl nechat vytetovat první písmeno z jejího jména, Z jako Zuzka, ale zatím k tomu nějak nedošlo. Teď na to ale určitě dojde a navíc přidám i datum svatby a vyplním tím další část ruky.

Když jsme u vašeho vztahu. Co na tetovací zálibu říká vaše manželka? Případně rodiče a příbuzní.
Jak už jsem říkal, rodiče nechtěli do mých osmnácti o tetování ani slyšet a dovolit mi ho. Pak jsem si ho nechal udělat a bylo to. Musím říct, že tátovi se to líbí. Mamka ví, že mi na to nemůže nic říct, takže to nekomentuje. Ségra už má taky tetování a jediný, komu to vadí, je moje žena. Ta s tím má opravdu velký problém a nesnáší to. Vždycky mi říká, že radši vyhodím peníze za tetování, než abych jí koupil třeba skříň.

Bolest? Vůbec, hlásí Klejna. Příští kérka? Svatba

Kde pro své obrázky berete inspiraci? Koukáte třeba do zahraničí, nebo se snažíte vyloženě vymýšlet náměty sám?
Co se týče dat narození, to nebylo na vymýšlení moc těžké. Citát na předloktí je vložen do obrázku, a to jsem si vymýšlel sám. To samé bylo s mou podobiznu na schodech. Za to mi tatér nakombinoval oblaka a vložil to také do obrázku. Jediný samuraj je vybraný vyloženě z obrázku.

Na rameni má František Klejna samuraje, na předloktí schody do nebe

Přemýšlel jste už o tom, jak budou tetování vypadat, až budete starší? Neměl jste třeba právě kvůli tomu pochybnosti?
Všichni vždycky říkají, jak asi budu vypadat, až budu starý. Ale podle mě to bude spíš tak, že až budu starý, budou si říkat, že jsem se toho aspoň nebál. Je jasné, že až budu starý, rozhodně to nebude vypadat tak dobře jako teď, ale nechci si z toho dělat hlavu, protože je to za hodně dlouho a svět bude zase úplně někde jinde.

Podle čeho jste si vybíral tatéra. A chodíte stále k tomu stejnému, nebo salony střídáte?
Prvního tatéra jsem si vybral přes kamaráda ve škole, který je celý potetovaný. Ten tatér mi udělal první tetování s daty narození a kérku na předloktí. Pak jsem chtěl zkusit něco jiného, takže jsem šel k dašímu tatérovi. Tam se mi to osvědčilo víc, líbilo se mi jak tetování, tak celkový přístup. Zůstal jsem tam a mám odtamtud další část předloktí a rameno.

Tetování podle mnoha lidí hodně bolí. Jak to vidíte vy? Je to pro vás bolestivá záležitost?
Vůbec. Je pravda, že se toho všichni bojí, ale to vůbec nemusí. Jde spíš o to, že když tam člověk sedí třeba čtyři hodiny, už je toho moc. Ale ta bolest je podobná tomu, když si člověk přejede po ruce strojkem na vlasy. Podle mě to není skoro vůbec cítit, jen to brní. Ale samozřejmě záleží, kde to tetování je. Když se někdo nechá tetovat na klíční kost, chápu, že to bolí.

Setkal jste se někdy s negativními reakcemi okolí. Nebo předsudky, které se k tetování často vážou?
Naštěstí se pohybuju u hokeje, kde má kérku skoro každý, takže spíš ne. Naopak mám spoustu pozitivních ohlasů, že se to líbí. Doteď jsem se nesetkal s nikým, komu se to nelíbí. Samozřejmě kromě manželky, jak už jsem říkal.

¨
První tetování? Data narození rodičů na obou zápěstích.

Když se na tetování podíváme z druhé strany. Jak se vám líbí na holkách?
Na holkách se mi tetování líbí, ale jen do určité míry. Pokud jsou potetované už moc a mají kérky skoro na celém těle, to už se mi nelíbí. Když ale mají nějaké pěkné na jednom místě, vypadá to dobře.

O tom, jaký obrázek si chcete nechat vytetovat v nejbližší době, jste se už zmínil. Co nějaké další plány?
Kromě toho svatebního bych chtěl vyplnit mezeru, kterou mám mezi předloktím a ramenem. Asi to nebude úplně obrázek, spíš nějaký vyplňovací motiv, který ještě musím vymyslet. Určitě bych chtěl ještě něco na záda, ale to je ještě daleko.