Finálový turnaj DHL extraligy juniorů - Den druhý

Zveřejněno 31.03.2016 | Petra Pilbauerová
Výsledky z druhého dne finálového turnaje DHL extraligy juniorů zajímavě zamíchaly kartami. Po debaklu Sparty se třinečtí Oceláři dostali se svými šesti body na první místo. Pražané s Plzní tvoří střed, oba týmy mají po třech bodech. Naopak Vítkovice zatím nezískaly ani jeden, což jim jejich cestu k bronzu příliš neulehčuje.

HC VÍTKOVICE STEEL - HC PLZEŇ 1929 (1:2, 1:2, 1:0 - 3:4)

Branky a nahrávky: 14. Kurovský (Malina, Žiak), 30. Gřeš, 54. Jáchym (Gřeš) – 16. Michel (Kodýtek, Kvasnička), 16. Švarc (Kokoška), 21. Kokoška (Holý, Kvasnička), 38. Kodýtek (Michel).

Sestava HC Vítkovice Steel: Šimeček (Wanecki) – Adamík (C), Charvát, Rudl, Puzič, Ďurkáč, Klok – Kafka (A), Jáchym (A), Žiak – Ollender, Spratek, Zdráhal – Gřeš, Malina, Kurovský – Hartmann, Gabrhelík, Kmošek.

Sestava HC Plzeň 1929: Zeman (Štekr) – Kvasnička, Holý, Krystl, Kaňák, Polívka, Walter (A) – Krliš (C), Kodýtek, Rubner – Petráš, Vavřička, Švarc – Vracovský, Kokoška, Vlček – Stráský, Polata, Michel.

Rozhodčí: Pražák, Pešina – Jindra, Zíka.

Diváci: 138.

Nejlepší hráči utkání: Vítkovice – Kamil Šimeček , Plzeň – Adam Zeman.

Reportáž:

Začátek utkání probíhal zejména pod taktovkou Vítkovic, které se o puk s Plzní podělily jen zřídka. Za takové situace musel mít Zeman oči na stopkách, protože už v první minutě proti němu vyrazil Gřeš. Ten se se svojí střelou od středové čáry možná trochu přecenil a plzeňský gólman si za ni připsal první vydařený zákrok.

Hokejisté s indiány na dresech se sice také pokoušeli prodrat k vítkovické pevnosti, jejich snahy však často mařila její neprostupná obrana.

Po pěti minutách hry se situace na ledě pozměnila a Plzeň s Vítkovicemi srovnala krok, záhy na to se však dostala do oslabení. Početní nevýhoda však neubrala na její nově nabité energii a Vítkovice ztratily dost času na vracení touše zpět do útočného pásma.

Už to vypadalo, že Plzeň svůj progres v desáté minutě korunuje gólem, ale Šimeček nakonec včas zasáhl, když si na poslední chvíli všiml přibližující se černé pryže, která málem skončila mezi jeho betony.

Byly to naopak Vítkovice, které ve 14. minutě otevřely skóre. Daniel Kurovský si najel až před samotného Zemana, odkud jej střelou pod břevno překonal.

Západočeši odpověděli v 16. minutě, kdy se po ledě proháněli jen čtyři hráči na každé straně. Jako první Šimečka pokořil David Michel, který proti němu našel lék v podobě ostrého projektilu z voleje.

O 19 sekund později se Indiáni dostali do vedení zásluhou Milana Švarce, který zpoza branky získal puk a neváhal využít chvilkové Šimečkovi nepozornosti.

Ve druhém dějství nebyli plzeňští na ledě ani minutu, když znovu navýšili vítkovické manko. Filip Kokoška se nachomýtl ke střele Holého a zdárně ji usměrnil do soupeřovy brány.

Vítkovicím se ztráta dvou gólů pranic nelíbila, ale tentokrát to byla obrana Plzně, která svého soka úspěšně držela v šachu. Té nakonec unikl Kurovský, který se před plzeňskou klecí podělil o puk s Hartmanem. Jejich pletichy ale ukončil Zemanův beton.

Maskovaný Indián ztratil ze své pohotovosti ve 30. minutě, kdy nechtěně přihrál na hůl Tomáši Gřeši.

To Ostravany náležitě nakoplo, Plzeň si už ale podruhé dala větší pozor. Lukáše Vavřičku sice plzeňští beci úplně neuhlídali, z jeho střely ale k jejich úlevě nakonec nic nebylo.

Před zazněním závěrečné sirény se ještě stačil blýsknout Petr Kodýtek.

I v úvodních minutách závěrečné třetiny přálo štěstí západočeskému celku, kterému se naskytlo hned několik slibných šancí. Nejprve se vystřelený puk dostal až na samotnou hranici vítkovického brankoviště, kde k uznané brance chyběly pouhé centimetry. Poté se po Petrášově střele nad Šimečkem rozezvučelo břevno.

Vítkovice měly v závěru ale štěstí víc a v 54. minutě snížily svůj rozdíl na pouhou jednu branku. Zásluhou Tomáše Jáchyma se tak do jejích řad vlila nová vlna naděje, Plzeň si však situaci ohlídala až do samotného konce a žádné prodloužení se tak ke smůle Vítkovic nekonalo.

Ohlasy trenérů:

Pavel Trnka (HC Vítkovice Steel): Pokud nebudeme hrát celých šedesát minut, nevyhrajeme. Měli jsme pasáže, kdy jsme byli aktivní a podávali jsme slušný výkon, ale zase na druhou stranu byly pasáže, kdy jsme totálně vypadávali. Tohle by se na finálovém turnaji stávat nemělo.

Jiří Hanzlík (HC Plzeň 1929): Dnešní zápas jsme určitě odehráli lépe, než ten včerejší. Vždy hrajete to, co vám soupeř dovolí a Třinec nám toho včera dovolil méně. Až na závěr, který jsme si zbytečně sami zdramatizovali vlastními chybami jsme ten zápas zvládli dobře.

HC SPARTA PRAHA - HC OCELÁŘI TŘINEC (0:3, 0:2, 2:4 - 2:9)

Branky a nahrávky: 53. Lojka (Bednárik, Schwamberger), 57. Kulda (Schwamberger) – 3. Ondřej Kovařčík (Michal Kovařčík), 5. Michal Kovařčík (Ondřej Kovařčík), 18. Michal Kovařčík (Jašek, Ondřej Kovařčík), 31. Ondřej Kovařčík (Hrehorčák), 37. Miloš Roman (Michal Kovařčík, Jašek), 43. Flok (Adámek, Pala), 44. Michal Kovařčík (Adámek), 49. Zahradníček (Flok), 55. Stránský (Pisarik, Miloš Roman).

Sestava HC Sparta Praha: Pírs (od 49. Chour) – Kadeřávek, Knobloch (C), Mikliš, Bednárik, Zeleňák, Duben – Havel, Procházka, Pulkrab (A) – Hozák, Sladkovský, Györi – Kulda, Lojka (A), Schwamberger – Jandus Martin, Klindera, Jandus Tomáš.

Sestava HC Oceláři Třinec: Dudáček (Fendrich) – Stránský (C), Adámek, Doudera, Pisarik, Zahradníček (A), Bartko – Lacka, Pala (A), Flok – Kovařčík Michal, Jašek, Kovařčík Ondřej – Roman Michal, Roman Miloš, Hrehorčák – Heider, Švaňa, Petrák.

Rozhodčí: Kika, Hradil – Kajínek, Zavřel.

Diváci: 340.

Nejlepší hráči utkání: Sparta – Ondřej Procházka, Třinec – Miloš Roman.

Reportáž:

Souboj vítězů z prvního dne finálového turnaje juniorské DHL extraligy si mnozí z nás možná představovali trochu jinak. Sparta v žádném případě nepředváděla nekvalitní hokej, třinečtí byli ale téměř pokaždé o krok napřed a to ukázali už dvě minuty po zaznění úvodní sirény, kdy předvedli svoji první vydařenou přesilovku v tomto utkání. Bratři Kovařčíkové využili chaosu před Pírsem a starší Ondřej započal gólovou přehlídku Třince, která měla teprve přijít.

Sotva se Sparťané rozkoukali, za tři minuty už měli touš zpátky v bráně. Tentokrát si bratrské duo prohodilo své role a s Ondřejovou pomocí skóroval Michal Kovařčík.

Po ostrém startu Třince se hra na chvíli uklidnila. Útočné výpady Sparty byly mnohdy doprovázeny komplikacemi, za kterými stála buďto zásluha defenzivy Ocelářů nebo nepřesné kombinace. Bednárik se pokusil svému týmu jistotu navrátit, jeho snažení však skončilo v Dudáčkově lapačce.

Následující vyloučení Daniela Schwambergera bylo asi tím posledním, co Sparťané v daný moment potřebovali. Michal Kovařčík se nemusel dlouho rozmýšlet a šťastně tečoval Jaškovu střelu za Pírse, jehož nedostatečnou pozornost v této třetině už jednou potrestal.

Sparťané tak měli cíl do druhé periody jasný – zastavit pomalu, ale jistě se rozjíždějící třineckou mašinerii dřív, než je sama rozdrtí. První velká šance pro Prahu přišla v polovině dějství, kdy Ondřej Procházka nastřelil Dudáčkem nehlídanou tyčku. Těsně poté následovala neuznaná branka Schwambergera – černá pryž do brány Třince přistála až po přerušení, což náladu na střídačce Sparty o mnoho nezlepšilo.

Naopak je pravděpodobné, že se po dnešním utkání budou mladým Sparťanům zdát zlé sny, jejichž hlavními aktéry budou zcela jistě bratři Kovařčíkové. Ondřejse nenechal svým mladším bratrem zastínit a i on si ve 31. minutě připsal druhý úspěch.

Ještě před koncem prostřední dvacetiminutovky Sparta znovu inkasovala. Ve 37. minutě třinečtí předvedli další využitou přesilovku, když do brány usměrnil střelu z hole Michala Kovařčíka Miloš Roman.

Stejná situace se zopakovala i ve 43. minutě. Čtyři Sparťané byli i tentokrát na rozdováděný Třinec krátcí a stejně tak Pírs na Adama Floka, který jej jako další z Ocelářů přelstil svojí dorážkou.

V další minutě došlo na pokračování dělostřelecké soutěže mezi Kovařčíky, tentokrát se přízemní střelou pro změnu blýskl Michal.

Ve 49. minutě zasadil Spartě další nelítostnou ránu Jan Zahradníček. Pírs tak jeho zásluhou inkasoval osmou branku a vzápětí se poroučel z ledu ven.

Sparťanští příznivci si na branku svých oblíbenců museli počkat až do 53. minuty, kdy se na výsluní dostal jako první Lukáš Lojka. Dudáčkovo čisté konto tak přeci jen vzalo zasvé.

Oceláři přispěli na své gólové hody dalším chodem v 55. minutě. Od modré se tu podařilo proměnit Davidu Stránskému.

Poslední momenty se nakonec změnily v menší přestřelku. Závěrečné slovo měla Sparta, konkrétně Vojtěch Kulda, který stačil na účet třineckého gólmana přidat ještě jeden neúspěch.

Ohlasy trenérů:

Darek Stránský (HC Sparta Praha): Výsledek hovoří za vše, bez diskuze. Zápas jsme vůbec nezvládli, všude jsme byli o krok, ne-li o dva kroky pozdě. Pak se to už jen násobilo, byl to zmar a zmar. Je potřeba se z toho poučit.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Od prvního hvizdu jsme šli stoprocentně za vítězstvím a naším nasazením a schopností využít gólové příležitosti jsme jej dosáhli. Jsem na tým pyšný, jelikož to nevypustili a zápas jsme dohrávali ve stejném tempu, jako jsme ho začali.