Litoměřičtí rozhodli o své výhře v posledním zápase roku až v penaltovém rozstřelu. V napínavém zápase plném šancí a pohledných útočných akcí rozhodl ve třetí sérii nájezdů domácí Ondřej Kříž. Dva body tak zůstávají v Litoměřicích, jeden bod si odváží Horácká Slavia.

32. kolo

3:2sn

0:0, 2:1, 0:1

HC Stadion Litoměřice - SK Horácká Slavia Třebíč

Branky a nahrávky: 29. Gengel (O. Kříž, Šinágl), 39. Šinágl (Sklenička), 65. O. Kříž (samostatný nájezd) - 25. Přibyl (Dudáš), 48. Dolníček (Ostrčil, Dudáš). Rozhodčí: Jebavý - Svoboda, Zavřel. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1190. Střely na branku: 40:54 Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2 - 3:2

HC Stadion Litoměřice: Volke - Kříž, Evan, Martinka, Stříteský, Kolbaba, Vobořil, Hillmich, Brož - Gengel, Šinágl, Sklenička - Novák, Slížek, Hašek - Mrňa, Přeučil, Rod - Doležal, Hlusička, Heinisch

SK Horácká Slavia Třebíč: Francouz - Ostrčil, Malinský, Bulička, Sláma, Hrbáček, Dudáš, Kania, Kadela - Laš, Dolníček, E. Kadela - Burian, Ostřížek, Okál - Čech, Zahradník, Přibyl - Vondráček, Dočekal, Vítek

Do utkání vlétli o něco aktivněji Litoměřičtí a málem to záhy přineslo ovoce. Přeučil využil okénko v obraně Třebíče a mířil na Francouze. Střela nad lapačku ale nepřinesla první gól utkání a následnou dorážku pokryl brankář Francouz pod svým tělem. Hra se poté přesouvala od jedné branky ke druhé, ale bez vážnějších šancí. Další gólová příležitost přišla až v osmé minutě. Dočekal s Vondráčkem se řítili na jediného obránce Stříteského a brankáře Volkeho. Prvně jmenovaný hráč Třebíče přihrál přes obránce Litoměřic lehkou žabkou, ale jeho spoluhráč před téměř prázdnou brankou kotouč netrefil ideálně. Ve druhé polovině první části přišly jediná dvě vyloučení, po jednom na obou stranách. Lépe svoji přesilovku sehráli Třebičtí, ale gólu se nedočkali. Měli k němu ale blízko. Po střele Ostřížka se kotouč odrazil od brusle Vobořila a projel brankovištěm jen těsně před brankovou čárou. V závěrečných dvou minutách hráli přesilovku také Litoměřičtí, ale nedokázali se vůbec prosadit a Horácká Slavia trpělivě vyhazovala kotouče přes všechny čáry.

Druhá část nabídla divákům celkem tři branky. Gólový účet otevřeli Třebičtí. Přibyl nejprve z levého kruhu ještě nebyl úspěšný, z následné akce už ale zprava Volkeho prostřelil pod vyrážečkou. Hosté tak šli do jednobrankového vedení. Náskok si však dlouho neudrželi. Ve 29. minutě po střele Kříže dorazil kutalející se puk v brankovišti do sítě Gengel. a vyrovnal skóre. Od té doby si Litoměřičtí upevňovali převahu. Tlačil zejména mladý útok Mrňa, Přeučil a Rod. Při jejich pobytu na ledě se Francouz vždy zapotil. V čase 37:58 nabídl Hrbáček Litoměřicím možnost hrát až do samého závěru prostřední dvacetiminutovky přesilovku. Domácí tuto šanci dokonale využili. Znovu od modré pálil Kříž a před brankou dorážel Sklenička. Také jeho dorážku Francouz zlikvidoval, ale Šinágl nakonec přece jen kotouč dotlačil do sítě. Litoměřičtí tak zcela otočili skóre a do kabiny před třetí třetinou odcházeli spokojenější.

Závěrečná třetina byla předvětstí velkého dramatu. Hra nabírala s každou minutou na obrátkách. Nejen, že se přiostřovalo v soubojích, ale také přibývaly šance. Hlavně ze strany domácích se prosazovaly nové tváře Gengel a Mrňa. Za hosty byl neustále nebezpečný Marek Laš. Gólu se ve třetí části dočkali jen hosté. David Dolníček využil druhou přesilovku Třebíče v zápase a vyrovnal na 2:2. Do třetí sirény byla celá Kalich Arena napjatá a rozhodnout mohla každá další akce. I po uplynutí šedesáti minut hry ale svítil stále vyrovnaný stav, a tak došlo na prodloužení.

V něm mohl velice rychle rozhodnout Evan, ale výborný Francouz s jistotou zasáhl betonem. Poté postupně Ostrčil, Dolníček a za domácí Slížek a Šinágl mohli rozhodnout. Nakonec zápas dospěl až na nájezdy, kde už vítěz musel být znám. Dolníček, Přibyl a Zahradník za Třebíč neuspěli, za domácí vyzrál na Francouze obránce Ondřej Kříž. Dva body tak získali Litoměřičtí, Horácká Slavia si odvezla domů bod jeden.

Radek Novák – asistent trenéra SK Horácká Slavia Třebíč

Dnešní zápas byl náročný pro oba týmy. V první třetině se nám nedařilo pokrývat střední pásmo tak, jak jsme si představovali. Přesto jsme měli dost střeleckých příležitostí. Ve druhé třetině jsme měli pasáž, kdy jsme hráli neukázněně, měli jsme nějaká vyloučení a domácí nás za to potrestali. Trochu nás mrzelo, že jsme ztratili jednobrankové vedení, které jsme si vypracovali. Ve třetí části jsme museli dohánět naopak vedení domácího týmu. Podařilo se nám sice vyrovnat, ale domácí stále hrozili. Nedá se říci, že jeden tým byl lepší nebo horší. Utkání bylo vyrovnané, remíza asi spravedlivá. Bohužel, zase jsme nezvládli samostatné nájezdy. Přáli jsme si, aby to dnes bylo z naší strany lepší, ale bohužel. Domácí byli v nájezdech šťastnější.

Dvakrát jste Litoměřice v letošní sezoně jednoznačně porazili. Čekali jste dnes, že to bude tak těžké utkání?

V žádném případě jsme nejeli do Litoměřic s tím, že jsou domácí slabý tým. Už utkání v Třebíči bylo vyrovnané a branky tam napadaly až v závěru utkání. A v zápase, které jsme v Litoměřicích vyhráli 5:2, tam domácí udělali fatální chyby, které je stáli lepší výsledek. Na tom jsme se shodli s domácím trenérem. Takže ani jeden zápas, nehledě na výsledek, nebyl jednoznačný. Na to jsme dnes hráče upozorňovali. Také jsme je upozornili na to, že domácí jsou nebezpeční v útočném pásmu.

Připravovali jste se na dnešní zápas nějak zvláštně?

To ani ne, ale měli jsme v živé paměti to poslední utkání v Litoměřicích a rozebrali jsme zápas v Třebíči, a i když jsme jednoznačně zvítězili 8:2, nedalo se nic podcenit.

Jak ste byli spokojeni s úrovní utkání?

Bylo to hodně bojovné utkání. Všichni víme, jak se nyní 1. liga hraje. V naší druhé skupině jde teď o hodně a podle toho to na ledě vypadalo. Byl to boj o každou píď kluziště. Tím ale nechci říci, že by hra byla špatná. To vůbec ne. Je umění se na takový zápas dobře připravit a pak také reagovat na průběh zápasu. Nejdříve je to dlouho 0:0, pak vedete, následně prohráváte o jednu branku. Na to se musí nějak reagovat. A i když jsme nakonec nájezdy nezvládli, tak jsme rádi, že vezeme domů alespoň bod.

Nemáte pocit, že jste dnes měli trochu smůlu. V nájezdech dvě nastřelené tyčky a ještě nějaké neproměněné šance v utkání?

Musíme to vzít objektivně. I domácí měli nějaké šance. Utkání skončilo remízou a domácí měli štěstí v nájezdech. Při rozhodující brance se kotouč održený od tyčky odrazil od brusle brankáře do branky. Nám se to od tyčky odrazilo ven. Dnes hrály pro domácí centimetry. Utkání bylo naprosto vyrovnané a oba týmy makaly naplno. Myslím si, že všichni musí být dnes spokojeni.

Daniel Tvrzník – trenér HC Stadion Litoměřice

Já musím říci, že nás dnes Třebíč trochu zaskočila. Očekávali jsme, že bude hrát jiným způsobem. Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Prvních šest minut jsme měli dvě nebo tři dobré šance ke vstřelení gólu. Do konce první třetiny jsme měli hluchou pasáž, kdy jsme nehráli to, co jsme chtěli hrát. V této fázi měla nějaké šance i Třebíč. Ve druhé třetině jsme se trochu zvedli. Po inkasované brance se nám podařilo utkání otočit. Kdybychom byli v poslední třetině více disciplinovanější a nešli dvakrát do oslabení ve třech, tak jsme utkání dotáhli do vítězného konce. V naší situaci je každý bod dobrý a dnes jsme měli blízko ke třem. Jsme ale spokojeni i se dvěma.

Proč dnes nehrál Petr Horčička a jak se vám trenérům líbil Pavel Mrňa, který dnes poprvé nastoupil?

Petr Horčička již delší dobu laboroval s nastřeleným nártem. Poslední utkání v Kadani už hrál pod prášky a ani tam nedohrál poslední třetinu. Šetřil se na nájezdy a v těch nakonec rozhodl. A protože dnes nastoupil Pavel Mrňa, dostal Petr volno k doléčení svého zranění. Myslím si, že Pavel Mrňa odehrál dobrý zápas. Určitě není náhoda, když ve 2. lize nastřílí v 19ti zápasech zhruba dvacet jedna branek. Naši útočníci se již delší dobu trápili v koncovce a my takové hráče, jako je Pavel, potřebujeme. Teď se pokusíme jednat o jeho dalším působení u nás v Litoměřicích. Hráči teď mají volno. V neděli je čeká třífázový trénink v pondělí a v úterý jedna fáze a ve středu je čeká zápas.

Dnes chyběl Petr Horčička na nájezdy, ale našel se jiný ostrostřelec - obránce Ondra Kříž. Co k tomu dodat?

Je pravdou, že Petr umí nájezdy proměňovat. Ale Ondra je v tréninku také celkem pravidelně proměňuje. Došlo na něj v Kadani i dnes a oba nájezdy proměnil. Ale musím říci, že jsem se dnes nájezdů docela bál. Teď jsme vyhráli asi čtyři nájezdy v řadě za sebou a to štěstí nemůžeme mít pořád. Další věc je ta, že Pavel Francouz je vynikající brankář. Říkali jsme si, že by nebylo dobré, aby na nájezdy došlo, ale nakonec to tak dopadlo. Se štěstím jsme vyhráli i díky tomu, že hosté nastřelili dvě tyčky.

Panuje spokojenost se hrou v útoku poté, co byl tým doplněn o nové tváře?

Spokojeni asi nebudeme úplně nikdy, ale samozřejmě se náš výkon v poslední době zvedl, pokud ho budu srovnávat s listopadem, kdy se nám moc nedařilo. Určitý posun je vidět. Dnes nehrál David Zíma, Martin Tvrzník, Petr Horčička. To jsou tři kvalitní útočníci. Potřebovali jsme tým doplnit a já si myslím, že se nám nové tváře v týmu docela povedly. Uvidíme, jak to s těmi hráči bude dál. Jsou to střídavé starty, měsíční hostování. Do konce ledna to musíme vyřešit.