Všechny body ze středečního střetnutí Litoměřic s Benátkami putují k Jizeře, Stadion v úvodním zápase nového kalendářního roku padl těsně 2:3. Na první trefu utkání se čekalo až do sedmnácté minuty, kdy se prosadil hostující Jan Víšek. O minutu později ale bylo díky Radku Pilařovi opět vyrovnáno. Hosté se následně dostali do vedení ještě v průběhu druhé dvacetiminutovky, i tentokrát ale přišla odpověď ze strany Litoměřic. O výsledku rozhodl až v padesáté minutě střelou z mezikruží Josef Mikyska, na kterou kališníci i přes tlak v průběhu poslední dvacetiminutovky nedokázali zareagovat.

38. kolo

2:3

1:1, 1:1, 0:1

HC Stadion Litoměřice - HC Benátky nad Jizerou

Branky a nahrávky: 18. Pilař (Procházka), 29. Barák (Miškář, Kalla) – 17. Víšek (Mikyska, Dlouhý), 24. Prokeš (Mikliš), 49. Mikyska. Rozhodčí: Luczków – Toman, Coubal. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 772. Střely na branku: 33:14. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

HC Stadion Litoměřice: Šindelář (Michajlov) – Jebavý, Barák, Havránek, Piegl, Plášil, Pavlas, Smetana, Šulc – Kopta, Hanták, Loskot – Dvořák, Miškář, Procházka – Pletka, Pilař, Švagrovský – Kalla, Nedvídek, Ondráček.

HC Benátky nad Jizerou: Halász (Bláha) – Mikliš, Pastor, Havlín, Bednář, Husa, Jandus, Tržický – Špaček, Chrtek, Černoch – Víšek, Mikyska, Dlouhý – Bittner, Janele, Hrníčko – Bělohorský, Hrabík, Prokeš – Wiencek.

Autor reportáže: Vojtěch Martinek

V úvodu utkání hráli prim kališníci, kteří měli hned v druhé minutě velkou příležitost otevřít skóre – po střele Ondráčka se kotouč dostal na hůl Jaroslava Kally, který jen o pár centimetrů minul prázdný prostor v benátecké svatyni. Převaha Stadionu byla v prvních minutách zápasu sice jasně zřetelná, hosté se však postupně na litoměřickém ledě rozkoukali a v polovině první třetiny se dostali do velmi slibných šancí. Nejprve v deváté minutě Šindelář vyrazil střelu Mikysky před sebe, přičemž k odraženému puku se nejrychleji dostal Víšek, který jej nasměroval přímo do betonu strážce domácí svatyně. O dvě minuty později přišla snad ještě větší tutovka – Wiencek našel v mezikruží osamoceného Prokeše, jehož následnou střelu Šindelář vykryl špičkou vyrážečky.

Benátečtí hokejisté však nemuseli zoufat dlouho. Po vyloučení Smetany za držení se jim podařilo kompletně rozebrat kališnickou defenzívu a osamocený Jan Víšek překonal Šindeláře dělovkou z mezikruží – 0:1. Odpověď ale na sebe nenechala dlouho čekat. Radek Pilař si o minutu později vyjel na pravý kruh a poslal kotouč přímo mezi nohy hostujícího Halásze – 1:1.

Hosté nechtěli nic nechat náhodě a do prostřední třetiny vlétli po hlavě. Směrem na Šindelářovu klec letěly střely z nejrůznějších úhlů, jen málo z nich však přímo ohrozilo litoměřického brankáře. Kališníci sice prvotnímu náporu svěřenců Jiřího Čelanského odolali a začínali s hosty držet krok, pak ale byli nuceni kvůli obranné chybě znovu mazat jednobrankové manko. Radek Prokeš se totiž chopil touše těsně před modrou čarou a vyjel si až před Šindeláře, s překonáním maskovaného muže v domácí kleci pak neměl sebemenší problém – 1:2.

Středočeši si i po Prokešově trefě drželi nad domácím celkem mírnou převahu, i přes to se ale Stadionu podařilo znovu srovnat. Chaosu před svatyní Tomáše Halásze dokonale využil Jindřich Barák, který z mezikruží pokořil bezmocného gólmana Pojizeřanů – 2:2. Litoměřice pak měly šanci poprvé v zápase urvat vedení na svou stranu, jenže využít dvojnásobné početní výhody po vyloučení Mikliše s Havlínem se jim nepodařilo. Štěstí se jim obrátilo zády i v další přesilovce a po čtyřiceti minutách se tak do kabin šlo za vyrovnaného stavu.

Prvních pár minut poslední třetiny se zhruba sedmi stovkám domácích fanoušků muselo líbit. Stadion držel svého soupeře na uzdě a až na drobné přestávky mu nepovoloval překročit hranici vlastního obranného pásma. Čtyři minuty po startu poslední části základní hrací doby mohl Halász proklínat své obránce – jeden z nich totiž naservíroval pryž na hůl Radka Pilaře, který ale z bezprostřední blízkosti bránu Benátek přestřelil.

Podobný kiks se o pár minut později odehrál na druhé straně ledu, přičemž tentokrát byl fatální. Pletka nedopatřením odevzdal kotouč zcela volnému Josefu Mikyskovi, jehož střela při cestě do branky lízla horní tyč – 2:3. Kališníci se snažili s nepříznivým stavem něco udělat, pravidelně ale naráželi na skvěle chytajícího Halásze, který se v debutu za Benátky středočeským příznivcům rozhodně představil kladně. Atmosféra v Kalich Areně v závěrečných minutách houstla, o čemž svědčí i pěstní souboj Pavlase se Špačkem a následné provokace litoměřických hráčů ze strany hostů u benátecké branky při následujícím přerušení.

Houževnatá obrana Benátek v posledních sekundách utkání nedovolila domácím využít power-play a Středočeši si tak pohlídali tříbodový zisk, ze kterého se mohou radovat poprvé od poloviny prosince.

Miloš Říha (HC Stadion Litoměřice): Myslím si, že herně jsme byli lepší, ale bez většího nasazení a bojovnosti utkání nelze vyhrát. Šancí jsme měli spoustu i ze hry jsme podle mě měli víc, ale soupeř zblokoval více střel, byl bojovnější a potrestal každou naši chybu. Z minima vytěžili maximum a my jsme své šance neproměnili. Také nejsem vůbec spokojený s přístupem hráčů.

Jiří Čelanský (HC Benátky nad Jizerou): Myslím si, že dnešní utkání bylo vyrovnané. Většinu zápasu jsme se snažili hrát náš hokej. Z našeho stylu hry jsme se ale dostali v druhé třetině, kde jsme na náš vkus hráli až moc v obraném pásmu. Série oslabení potom dala trochu vítr do plachet domácím. Tří bodů, které z Litoměřic odvážíme si hodně ceníme a troufám si říct, že si je odvážíme zaslouženě.