9. 2. 2016 | Petra Pilbauerová

Ze zápasů potřebujeme víc než jeden bod, říká Zdeněk Doležal

Dvaadvacetiletý útočník původem z Lysé nad Labem může být po právu hrdý na post nejlepšího střelce litoměřického "áčka". S hokejem začal v Benátkách nad Jizerou, odkud se přesunul do pražské Sparty. Seniorský hokej si poprvé vyzkoušel před třemi lety zde v Litoměřicích a od té doby je součástí kališnické sestavy. Během posledního zápasu proti Slavii dopomohl k jedné ze vstřelených branek svoji devatenáctou asistencí.

Jak ses k hokeji vlastně dostal a jak vypadaly tvoje začátky?

K hokeji mě dovedl táta, který byl dost sportovně založený. Díky němu jsem si vyzkoušel i fotbal nebo tenis, hokej ale nakonec zvítězil. Hrát jsem začal v Benátkách nad Jizerou.

Měl si nebo máš nějaký vzor?

Neřekl bych.

Vzpomeneš si na svůj přestup z juniorky do seniorského hokeje?

Je to asi tři roky zpátky, kdy jsem přešel z juniorky Sparty sem do Litoměřic. Bylo to docela složité, protože juniorský hokej je úplně jiný a nějaký rok to trvalo, než jsem si zvykl.

Oproti loňské sezoně ses výrazně zlepšil. Co podle tebe stojí za tímto progresem?

Těžko říct. Možná je to tím, že jsem si zvykl hrát seniorský hokej a sehrávat souboje s dospělými hráči. Jsou to tři roky, takže jsem rád, že je vidět nějaký pokrok.

Z předešlého ročníku tu téměř nikdo nezůstal. Jak si rozumíš například s kluky z Hradce Králové?

Jsme tu všichni pohromadě a je to bez problému. S některými se znám už z minula. Vycházíme spolu úplně v pohodě.

Jak se ti včera hrálo proti Slávií?

Myslím si, že už to teď není o tom, jak se komu hraje. Důležité je, že jsme získali, bohužel, jenom jeden bod. Potřebujeme víc než to. Kdyby byly dva, řekl bych, že se mi hrálo dobře.

Jaké to je hrát proti bývalým spoluhráčům?

Během hry to člověk moc nesleduje. Ale pokud je na ledě třeba Angel, tak se na něj musí trochu jinak, než kdyby šlo o nějakého mladého obránce. Taky by ze mě mohl udělat tři malý do školky.

Co děláš ve volném čase kromě hokeje?

Bohužel prakticky nic a trochu se za to stydím.

Jedním rokem jsi studoval na vysoké škole. Proč to nevyšlo?

Bylo to v době, kdy jsem byl ještě v juniorce Sparty. Právě jsem zjistil, že půjdu hrát do Litoměřic, ale už jsem měl podanou přihlášku na denní studium. Nemohl jsem každý den dojíždět, nedalo se to stíhat.

Zítra vás čeká zápas s Kadaní. Jak se ti hraje proti takovému týmu?

Je to lepší, pokud s nimi hrajeme doma. U nich na zápasy moc lidí nechodí. Doufám, že to bude za tři body.

Vyhovuje ti silný soupeř jakým je například Motor z Českých Budějovic nebo jihlavská Dukla?

Náročný soupeř nás určitě víc vyhecuje, ale hrát si musí s každým. Já osobně preferuji ty silnější.

Který zápas v letošní sezoně považuješ dle svého názoru za nejlepší?

Asi ten s Kladnem, kdy se mi podařilo vstřelit hattrick.

A při kterém se ti naopak hrálo nejhůř?

Každý, který jsme prohráli.