18. 10. 2018 | Vít Trubička

Úvodní část ligy okem statistik: Stadion králem přesilovek a dříč Kloz

Kladenský tým byl poslední, se kterým se Stadion utkal v první čtvrtině letošního ročníku Chance ligy. Během této doby se již stačili vyprofilovat lídři jednotlivých statistik v různých sledovaných oblastech. Kdo v litoměřickém dresu strávil na ledě NEJvíc času? Kteří hráči zaznamenali NEJvíc hitů a bloků? A kdo platí za NEJvětšího kanonýra? Podívejte se.

Celková produktivita

Z pohledu produktivity si nevede litoměřický tým vůbec špatně. Se 47 vstřelenými góly se řadí v celkovém součtu na sedmé místo, výrazně za sebou nechává třeba pražskou Slavii, přestože ta se nachází v tabulce Chance ligy o tři pozice výš. Naproti tomu se 44 obdrženými brankami patří spolu s Třebíčí na devátou příčku. Průměrně Stadion vstřelí 3,13 gólu na zápas, zatímco inkasuje 2,93 gólu.

V tomhle ohledu mají kališníci několik lídrů. Tím nejvýraznějším je Jan Kloz, jenž si vydobyl pozici nejproduktivnějšího hráče, nejlepšího střelce i nejlepšího nahrávače. Na svém kontě má dosud šest gólových tref a jedenáct nahrávek. Neustále mu ale dýchá na záda Markus Korkiakoski, který má pouze o jednu gólovou trefu méně. V klubu pětigólových střelců jsou navíc ještě Daniel Voženílek, Lukáš Válek a Martin Kadlec. Nejúspěšnější střelbu ze všech ale mají Válek s Kadlecem. Oběma dvěma stačilo k pěti gólům 24 střel, navíc Martin Kadlec odehrál kvůli zranění o devět zápasů méně. Nejvíce střel pak padlo z hole Jana Kloze, který prověřil gólmany již 44x.

Do tabulky nahrávačů se hned za Korkiakoskiho s Klozem zařadil Aleš Pavlas s osmi asistencemi. Litoměřický kapitán je nadále i nejproduktivnějším obráncem Stadionu, a to i přesto, že již do šesti zápasů vinou zranění nezasáhl.

Autorka fotografie: Karolína Štolcová

Přesilovky a oslabení

V jedné statistice litoměřický tým vede. Tou je počet vstřelených gólů v přesilovkách. Stadion jich dokázal využít již osmnáct. Početní výhodu měl ale také nejvíckrát z celé soutěže, již čtyřidevadesátkrát. S procentem úspěšnosti 19,15 % se tak řadí až na šesté místo.

Nejúspěšnějšími střelci v přesilovkách jsou Jan Kloz a Martin Kadlec, oba mají shodně po čtyřech trefách. Bodově nejaktivnější jsou pak vedle Kloze s devíti body Korkiakoski s body osmi a Voženílek s Pavlasem (oba sedm kanadských bodů).

V počtu oslabení pak patří kališníkům třetí místo, sehráli jich už 77. Přičemž pouze dvanáctkrát inkasovali.

Čas na ledě

Další statistika, které vévodí Jan Kloz, je množství času stráveného na ledě. Litoměřický forvard odehrál tuto sezónu již 312 minut a šest vteřin. V přepočtu na jeden zápas to činí stopáž 20:48. Spolu s Markusem Korkiakoskim, Danielem Voženílkem a Martinem Kadlecem také patří mezi nejvyužívanější hráče při přesilovkách. Naproti tomu v oslabení sází trenéři na jiné borce. Suverénně nejvíc času v této fázi strávil na ledě Filip Jirásek se 49 minutami a čtrnácti vteřinami. Přes čtyřicet minut se pak dostali ještě Martin Havelka a Patrik Marcel.

Úspěšnost vhazování

Bude to skoro vypadat jako výčet úspěchů Jana Kloze, neboť i v této statistice patří litoměřické pětatřicítce první místo, navíc s velmi výrazným odstupem. Za dosavadních patnáct zápasů vyhrál již 150 buly, zatímco druhý Lukáš Válek 112 a třetí Oscar Flynn 79. Procentuálně nejúspěšnější je ale Ondřej Machala. Ten se k buly postavil zatím čtyřikrát, z čehož byl třikrát úspěšný.

Trestné minuty

Nejtrestanějším hráčem je v tuto chvíli díky dvěma desetiminutovým trestům Aleš Pavlas. Kapitán Stadionu odseděl na trestné lavici již 32 minut. O něco málo za ním jsou Patrik Marcel a Martin Havelka. První z nich ztrácí na Pavlase šest trestných minut, druhý deset. Zároveň ale ještě pět hráčů pohodlí trestné lavice v této sezóně neokusilo. Ti ale nemají příliš vysoký ice-time, nejvytíženějším hráčem z nich je Matěj Zadražil s časem 74:13. Do klubu netrestaných pak dále patří Michal Machač, Ondřej Machala, Tomáš Dajčar a Otakar Šik.

Hity a bloky

Nejobětavějším hráčem Stadionu v blokování střel je prozatím Jiří Jebavý. Na ledě zblokoval již devatenáct střel. Na záda se mu drápe Martin Havelka, který má jen o dva bloky méně. Nepříliš daleko od prvního místa jsou také Ondřej Smetana a Patrik Marcel. Marcel ztrácí na vedoucího Jebavého tři bloky, Smetana čtyři. Celkově hráči Litoměřic zblokovali již 158 střel, což je třetí nejvyšší číslo v rámci celé Chance ligy.

Brankářské statistiky

Nedílnou součástí každého týmu jsou gólmani. V této sezóně nastoupili do litoměřické brány hned tři. Než se zranil, patřil úvod sezony Tomáši Královi, jenž hájil svatyni kališníků po devět zápasů. Během nich si připsal 214 zásahů a 22 inkasovaných gólů. Svou bilanci přenesl v procentuální úspěšnost ve výši 90,68 % a 2,60 obdrženého gólu na zápas.

Kvůli Králově zranění se mezi tři tyče postavil Daniel Dvořák. V pěti zápasech si vedl velmi dobře. Zásahů má zatím 160, procentuální úspěšnost 91,43 % a gólový průměr 2,96. Celou trojici pak uzavírá Martin Michajlov. Důvěru trenéru dostal litoměřický odchovanec ve dvou duelech. Ty mu vynesly úspěšnost 86,05 % díky 37 zákrokům a gólovému průměru 3,87.

Návštěvnost

Do Kalich Areny si v rámci první čtvrtiny našlo v průměru cestu 976 fanoušků. Celkově navštívilo litoměřický stánek 7807 diváků, což jé téměř o 500 lidí více, než zavítalo během stejného období na ústecký zimní stadion. Do ochozů ledových paláců soupeřů pak Stadion nalákal v celkovém součtu 8490 lidí, v průměru pak 1213 návštěvníků.