26. 9. 2019 | Vít Trubička

Útočník Voženílek: Drželi jsme systém a bojovali! To byl klíč k úspěchu

K šestigólové demolici českobudějovického Motoru pomohl nejproduktivnější hráč Stadionu Daniel Voženílek jednou trefou a jednou nahrávkou. Klíčem k úspěchu podle něj byla hra v početní výhodě, v níž se kališníkům povedlo skórovat. „Dokázali jsme využít přesilovku, to se nám zpočátku nedařilo a je to v dnešním hokeji důležité,“ popsal litoměřický asistent kapitána jeden z důležitých momentů, který rozhodl.

Po velké bitvě se vám podařilo porazit Motor. Jak byste utkání zhodnotil?
My jsme se na ně připravovali. Rozebírali jsme je u videa jako každého soupeře. Od prvního střídání jsme dělali to, co jsme měli dělat. Dokázali jsme vstřelit gól v přesilovce, což je důležité a v poslední době se nám to příliš nedařilo. V posledních zápasech se ukázalo, že když držíme systém a bojujeme, projeví se i naše kvalita.

Právě početní výhody i nevýhody vám vycházely. Máte využitou přesilovku i dva góly v oslabení. Připravovali jste se na tyto herní situace nějak speciálně?
Tyto speciální situace v dnešním hokeji rozhodují, to víme. Přesilovky se nám zpočátku nedařily, tak jsme se na ně zaměřili. Posléze jsme se i z nich dokázali prosadit, z čehož máme radost. Oslabení nám fungují a hrajeme je dobře. To, že jsme z nich dali gól, je jen náhoda.

Radost kališníků ze vstřelené branky.

Trochu neobvyklé jsou i dva góly Patrika Marcela do prázdné branky. Čím to, že vám takhle vyšly?
Soupeř neměl co ztratit. Václav Prospal je moderní kouč, který se nebojí v tomto čase odvolat brankáře, což je dobře. Navíc měli přesilovku. Nám se dvakrát odrazil puk, Patrik Marcel to dvakrát trefil přes celé hřiště. Jsme samozřejmě rádi, že jsme to takhle dotáhli.

Je dobře, že se vám dařilo skórovat v klasických herních situacích, přesilovkách i oslabeních, je tím vidět jistá komplexnost střelby?
Jsme hlavně rádi, že jsme se chytili v přesilovce. Ve hře pět na pět, pokud dodržujeme systém a přidáme k tomu tvrdou práci, góly přicházejí.

Zpočátku a na konci třetí třetiny byla vidět v utkání vyhrocenost spojená s několika potyčkami. Způsobovala to určitá frustrace z hráčů Českých Budějovic?
Určitě. Pro ně to muselo být těžké, když prohrávali o čtyři góly v poslední třetině. Na to nejsou zvyklí. My jsme se naopak docela zatáhli, takže určitě cítili ještě nějakou šanci. Možná tam nějaká frustrace byla, ale neřekl bych, že by to bylo něco za hranou, s čím bychom nemohli počítat.

Dá se říct, že jste v závěrečném dějství trochu zvolnili hru, díky čemuž se Motor ještě částečně dvěma góly dostal do hry?
První inkasovaný gól byla škoda. Říkali jsme si, že už to nějak dohrajeme. Bohužel tam vznikla naše chyba, kterou oni využili a chytli se tím. Pak jsme ale naštěstí dali gól do prázdné branky a už bylo víceméně hotovo.

Co se změnilo ve vašem herním systému od utkání s Jihlavou, od něhož jste začali v každém zápase bodovat?
Předtím tu byla znát lehká nervozita z úvodu sezony, jak to všechno bude vypadat. Pořádně jsme nepracovali, což se změnilo. V každém střídání je každá lajna zodpovědná za svou roli v systému a přináší to ovoce.

2+5
Taková je prozatímní střelecká bilance Daniela Voženílka

Těší vás výhra o to víc, že jste první tým, který v této sezoně porazil České Budějovice doma?
Tak určitě. Někdo je porazit musel. Soupeř má letos výborný tým a jsme rádi, že jsme tady uspěli. Víme, že když budeme takhle hrát, dodržovat systém a pracovat tvrdě, tak můžeme porazit každého soupeře.

Svou bilancí jednoho gólu a jedné asistence jste se osamostatnil na čele litoměřické tabulky produktivity. Jaký je to pocit, že se vám v úvodu takhle dařilo?
Jestli jsem první nebo pátý nijak neřeším. Víme, že jako starší hráči musíme nějak sbírat body, táhnout tým a podporovat mladší kluky. Když se to daří, tak je to samozřejmě dobré a pokud ne, tak máme radost, že nás někdo nahradí.

Autoři fotografií: Markéta Křížová a Pavel Kacerovský