11. 11. 2020 | Filip Hulín

Útočník Novák o životě v Kanadě a WHL: Nejtěžší věc? Naučit se nosit chrániče zubů

Litoměřický útočník Pavel Novák strávil minulou sezonu v kanadské juniorské soutěži WHL v týmu Kelowna Rockets. Ve své premiérové sezoně v zámoří se navíc stal nejproduktivnějším hráčem svého týmu a v nedávném draftu NHL byl vybrán jako 146. v pořadí. ,,Musím říct, že jsem byl dva dny hodně nervózní, ale když zaznělo mé jméno, vše ze mě spadlo a byl jsem šťastný,“ popsal své pocity z výběru talentů osmnáctiletý útočník. Rozpovídal se také o životě v Kanadě i soutěži, ve které loni nastupoval.

Před sezonou 2019/2020 jsi zamířil do Kanady. Jak se zrodil tvůj přesun za moře?

Chtěl jsem zůstat v Budějovicích a hrát za muže, bohužel bych neměl stálé místo v týmu, a tak jsem dostal od trenéra Prospala a vedení klubu svolení k odchodu.

Jak tě jako Evropana přijali v kabině?

Kluci v Kelowně mě přijali dobře, od začátku jsem se všemi měl dobrý vztah. Hned po příletu mě přišel domů pozdravit spoluhráč Nolan Foote, bylo to hezké gesto.

Jaké je vůbec Kanada země? Co se ti na ní líbilo?

Kanada je krásná země, obzvlášť Kelowna je nádherné město. Je zde krásné jezero v horách.

Jaký je zájem fanoušků o hokej v Kelowně? Je to sport číslo jedna?
Útočník Pavel Novák v dresu Kelowny Rockets.

V Kelowně je hokej jednoznačně číslo 1. Na každý zápas chodí téměř plná hala a fanoušci jsou skvělí.

Na co bylo nejtěžší si zvyknout?

Nejtěžší bylo zvyknout si na rozměry hřiště a chrániče zubů, které mě vytáčí dodnes. Do té doby jsem s chrániči na zuby nehrál a pro mě je příjemnější hrát bez nich. I teď mi dělá malinko problém hrát s nimi.

Byli nějací hráči, se kterými se ti dobře hrálo a byli jste kamarádi i mimo led?

Měli jsme velmi dobrou lajnu s Kylem Toppingem a Treworem Wongem, jsou tu super kluci. Hodně jsme si sedli. Každý z nás přinesl do lajny něco jiného, a proto se nám hrálo dobře.

Vzpomeneš si, proti jaké největší hvězdě jsi hrál v Kanadě nebo v reprezentaci?

Bowen Byram, hrál letos play-off NHL s Coloradem.

Jaké je to v Kanadě s bydlením? Žil jsi třeba na ubytovně, nebo v nějaké rodině?

Bydlel jsem v rodině, přijali mě jako vlastního syna a mám s nimi krásný vztah.

Jaký se vůbec ve WHL hraje hokej? Je to rychlejší než v Česku?

Hokej je ve WHL velmi rychlý a tvrdý.

V čem si myslíš, že ses v Kanadě nejvíc posunul?

Nejvíc asi v bruslení, soubojích.

25+33
S takovou bilancí zakončil litoměřický útočník premiérovou sezonu v Kanadě.
Sezonu jsi zakončil jako nejproduktivnější hráč Kelowny. Jak si byl spokojený se svými výkony?

Myslím, že na první rok to bylo dobré, ale mohl jsem být ještě lepší. Vždy je co zlepšovat.

Kelowna měla navíc hostit Memorial Cup. Je to nejvíc, co může mladý hráč v Kanadě zažít?

Myslím, že v juniorce není nic víc.

Ve WHL platí pravidlo, že všechny týmy musí jezdit na zápasy autobusem. Jak náročné to pro tebe bylo?

Ze začátku hodně. Ale potom jsem se snažil během cest spát, nebo si něco zahrát a přečíst.

Nedávno jsi byl draftovaný do NHL. Jaký je to pocit pro hráče slyšet svoje jméno při výběru talentů?

Musím říct, že jsem byl dva dny hodně nervózní, ale když zaznělo mé jméno, vše ze mě spadlo a byl jsem šťastný.

Již za necelé dva měsíce začíná mistroství světa dvacítek. Jak se těšíš?

Nejdřív se musím dostat do nominace, ale těším se šíleně moc a doufám, že když mě trenér vybere, tak vytvoříme skvělou partu a budeme vyhrávat každý zápas.