29. 12. 2018 | Martina Kramerová

To bylo o fous. Dvacítka na MS padla s Rusy o jediný gól. Kvasnička asistoval

Reprezentanti do dvaceti let odehráli na MS v Kanadě svůj druhý zápas skupiny. Tentokrát se však po urputném boji radoval soupeř z Ruska, který zvítězil 2:1. Český tým doplatil hlavně na vlastní přesilovky, v nichž inkasoval od sborné oba góly. Dvoubrankové manko dokázal snížit v závěru druhé třetiny Kondelík. Tomu u branky asistoval kališník David Kvasnička. Přes velkou snahu a aktivitu už ale svěřenci trenéra Varadi další trefu nepřidali a padli o jediný gól.

Zápas proti sborné začal ve svižném tempu a oba týmy si hned na úvod připsaly několik slibných šancích. Na české straně mohl skórovat Hrabík, který dostal dlouhý pas na levém kruhu a nebezpečně vypálil. Puk po jeho střele však proletěl těsně vedle tyčky.

Zkraje 6. minuty se po souhře s Nečasem dostal na ose hřiště ke kotouči Kaut a vyprodukoval parádní ránu. Kočetkov vytáhl výborný zákrok a zamezil tomu, aby se Češi ujali vedení. O chvíli později vystrašil ruského gólmana projektilem z podobné pozice Nečas, ani tentokrát český tým puk do sítě nepropasíroval.

Následně se dostal k šikovné teči před Dostálem Marčenko, český brankář ale včas sklapl betony. V čase 17:05 už se Rusové dočkali. Při české přesilovce vyrazili do rychlého kontru, který zakončil přízemní střelou z mezikruží Arťom Galimov. Start prostředního dějství patřil opět soupeři, jenž vytvářel neustálý tlak na obranu a brankář Dostál se musel hodně ohánět, aby udržel konto jen na jedné brance.

Kočetkova naopak pozlobila dvojice Zadina-Kaut. Ani ta však nedokázala ve velkém závaru před ruskou klecí doklepnout puk do sítě. Ve 36. minutě a při vlastním oslabení navíc podruhé udeřila sborná. Rychlá protiútok tentokrát proměnil v branku Nikolaj Kořalenko. Dostal pěknou nahrávku z levého kruhu a tváří v tvář Dostálovi nezaváhal.

Češi ale předvedli bryskní odpověď. Po dělovce od modré, kterou vyslal kališník David Kvasnička, dotečoval kotouč za brankovou čáru Jáchym Kondelík. Rozhodčí se ještě radili u videa, aby zjistili, jestli se nejednalo o vysokou hůl, ale gól, jejž se dostal za Kočetkovova záda díky zásahu Kondelíkova ramena, nakonec uznali.

V závěrečném dějství byly oba týmy velmi aktivní a vytvořily si řadu šancí. Žádný gól už ale nepadl, a tak sborná vyhrála těsně 2:1.

ČESKO – RUSKO 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Kondelík (Kvasnička, Plášek) – 18. Galimov (Slepec), 36. Kovalenko (Šen, Alexejev).

Rozhodčí: Björk (Švédsko), Stano (Slovensko) – Oliver (USA), Yleytinen (Švédsko).

Vyloučení: 7:5.