25. 10. 2016 | Vojtěch Martinek

Středa nabídne střet se „znovuzrozenou" Slavií Praha

Velmi zajímavý střet je pro kališníky přichystán v rámci osmnáctého kola letošního ročníku WSM Ligy. Do Kalich Areny totiž poslední říjnovou středu zavítá pražská Slavia – klub, který zdánlivě přežil svou vlastní smrt. Před třemi týdny ho takřka ze dne na den opustilo hned devět hráčů, včetně základních pilířů celého kádru. Z popela „staré" Slavie se ale nyní zvedá téměř úplně nový tým, kterému se v posledním kole podařilo zaskočit druhé Kladno. Zvládne Stadion bitvu s nevyzpytatelným soupeřem z české metropole? Utkání začíná v 18:00.

HC Stadion Litoměřice – HC Slavia Praha

• Slavia - Benátky 0:3
  • Motor - Slavia 3:0
  • Prostějov - Slavia 13:0

Radost, smutek a naděje: letošní ročník z pohledu sešívaných

Druhý ročník ve WSM Lize zahájila pražská Slavia se stejným cílem, jako ten minulý – dostat se zpět mezi smetánku českého hokeje. A to i přes to, že se začátkem srpna v médiích objevila informace, že klubu hrozí úplný krach. Po několika prvních kolech se ale zdálo, že katastrofa byla definitivně odvrácena. Sešívaní nastoupili do soutěže dle plánu, a dokonce se jim podařilo do svých řad přilákat i několik zvučných posil, jako například útočníka Michala Dragouna či beka Marka Drtinu. Slavia v prvních šesti kolech padla pouze jednou, a to těsně 3:2 na půdě kladenských Rytířů.

Na poměrně kvalitní výkony, které předváděli v průběhu září, svěřenci Milana Razýma navázali i na začátku října – sešívaní porazili Frýdek-Místek 3:2, duely s Ústím a Přerovem se jim podařilo urvat až v nájezdech. Den po výhře nad ZUBRem ale přišel šok. Jako blesk z čistého nebe bylo vedením pražského celku oznámeno, že klub přehodnotil své cíle pro letošní ročník. Prioritu před návratem do Extraligy dostala stabilizace bídné finanční situace Slavie, o které se v médiích hovořilo již před začátkem letní přípravy.

S „redukční dietou˝, jak člen představenstva Slavie Vladimír Pitter situaci označil, souvisel i odchod nejdražších hráčů z klubu jinam. Sbohem hlavnímu městu dali útočníci Michal Dragoun, Milan Mikulík, Henri Tuominen, Roman Chlouba a Tomáš Jiránek, beci Peter Hraško, Marek Drtina a hlavní strážce pražské svatyně Alexandr Hylák. Kvůli sešívaným se ale jízdní řád soutěže nezastavil, den po odchodu téměř poloviny kádru čekal Slavii zápas v Prostějově. Ten nakonec odehráli junioři, kteří ten den měli již jedno utkání za sebou – v Jihlavě podlehli juniorce Dukly 1:6. V jestřábím hnízdě se jim pochopitelně nedařilo o moc lépe. Unavené mladé pušky podlehli Hanákům 0:13.

Před dalším ligovým zápasem, který sešívaní odehráli na půdě Českých Budějovic, oznámilo vedení klubu přichod hned několika posil. Z Plzně byli do hlavního města zapůjčeni mladíci Patrik Marcel, Jan Holý, Vojtěch Tulačka a gólman Patrik Polívka, Hradec Králové pak z Litoměřic do Edenu převelel beka Martina Baču. Z Kobry Praha se pak do týmu vrátil čtyřiačtyřicetiletý veterán Pavel Kolařík. Ani nové či staronové tváře v sestavě Slavii nepomohly – Motor jí porazil 3:0. Úspěch nepřinesl ani domácí zápas s Benátky, které sešívané překonaly obdobným poměrem.

Pak ale, zdá se, přišel zlom. Svěřenci Milana Razýma uspěli na ledě trápícího se Havířova 3:2 a po dvou týdnech si tak do tabulky mohli znovu připsat další body. Jednou brankou se na výhře Pražanů podílel i bývalý litoměřický forvard Petr Beránek, další nováček v kádru Slavie. Sešívaní pak na vítězství ve Slezsku navázali i v posledním kole, kdy si v Edenu vyšlápli na kladenské Rytíře. Kališníci si tak zítra rozhodně nemohou dovolit soupeře podcenit.

V čele bodování ostrostřelec Šafránek, novou brankářskou jedničkou odchovanec Frodl

Řada opor sice Prahu začátkem října opustila, nejproduktivnější útočník však zůstal. Kanadské bodování týmu vede s patnácti body pětadvacetiletý David Šafránek, jehož dvanáct přesných zásahu z něj zároveň dělá i nejlepšího střelce Slavie. V závěsu za ním je s jedenácti body Jaromír Kverka (7+4), třetím nejproduktivnějším hráčem sešívaných je pak Antonín Dušek (5+3), který má na kontě bodů osm.

Po Hylákově odchodu se údělu brankářské jedničky chopil teprve dvacetiletý odchovanec Dominik Frodl (na fotce), který si ze šesti startů v letošní sezóně odnesl průměrnou úspěšnost 93,90%. Do jednoho zápasu naskočil plzeňský Patrik Polívka (94,12%), stejně jako gólman slavistické juniorky Dominik Šorf (76,36%).

Sestava Slavie v posledním utkání: Frodl (Pírs) – Pohl, Knot, Kolařík, Holý, Bača, Novák, Andrlík – Kverka, Dušek, Kadlec – Kubica, Šafránek, Rys – Marcel, Tulačka, Beránek – Šteiner.