13. 10. 2010 | Jan Luňáček

Stal se malý hokejový zázrak, hodnotí utkání se Lvy Daniel Tvrzník

Šokující závěr zápasu pro hráče Ústeckých Lvů i pro přítomné diváky. Takto se dá zhodnotit středeční utkání v Kalich Areně v Litoměřicích. Derby skončilo ziskem dvou bodů pro nováčka soutěže "kališníky" z Litoměřic. Těžko hledali po utkání slova aktéři tiskovky. Asistent trenéra ústeckého týmu Milan Skrbek byl výsledkem zklamaný. Naopak trenér domácího Stadionu Daniel Tvrzník byl se ziskem dvou bodů spokojený.

Milan Skrbek, asistent trenéra, HC Slovan Ústečtí Lvi:

Pane Skrbku, můžete zhodnotit dnešní utkání z pozice poraženého týmu?

My jsme na začátku utkání přišli docela lehce k vedení 3:0. Bylo to asi z přílišného respektu domácího týmu. Ve druhé třetině ale hráči Stadionu respekt odložili a začali se zlepšovat. Ve třetí třetině nás už pak dokonce přehráli.

Dovedete si vysvětlit, jak je možné, že váš tým dostal v závěru utkání během dvou minut tři branky?

Kdybych věděl, čím to je, tak možná již trénuji v NHL. Je to neskutečné, ale to se prostě stává. Já to nechápu a těžko vám to vysvětlím. Tam už nastala chyba sedm vteřin před koncem, kdy náš hráč Ludvík sevřel kotouč místo toho, aby ho vyhodil ven ze třetiny. Předtím ještě dva hráči vyhazovali puk a chtěli dát gól do prázdné branky domácích. Proč? Kdyby to dali ven po mantinelu, tak bylo po zápase a vyhráli bychom 3:2. Žádný trenér hráčům do hlavy nevidí. Proč to zahráli takto, nevím, běžte se zeptat jich.

Nepodcenili jste, jako velký favorit, domácí tým?

Tyto zápasy s relativně slabším soupeřem jsou vždycky takové. Nevíte, jak k tomu hráči přistoupí.

Napadlo by vás po první třetině, že nakonec utkání skončí tímto výsledekem?

Nenapadlo. Ale v této soutěži není opravdu slabších soupeřů. Přesto si hráči musí uvědomit, že i soupeř umí bruslit. A také je to o bojovnosti, a to nám domácí dnes předvedli. Ten, kdo bojuje, sbírá body. Ten, kdo nebojuje, je nemá. To, co se dnes stalo, se může stát i nejlepšímu týmu v NHL. Je to hra, je to hokej.

Přesto musíme udělat z vašeho výkonu nějaký závěr.

Hráli jsme moc profesorský hokej a nebojovali jsme. A s profesorským hokejem už dnes daleko nedojdete. Nestačí jenom bruslit. Musíte se snažit také soupeře přehrát, a to se nám dnes moc nedařilo.

Daniel Tvrzník, HC Stadion Litoměřice:

Pane Tvrzníku, před utkáním se říkalo, že by bod byl úspěchem. Nakonec jsou body dva, takže spokojenost?

Měli jsme tragický začátek utkání. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme měli ze soupeře obavy, nebo jsme byli moc přemotivovaní. Řekli jsme si, že budeme hrát nepříjemný a důrazný hokej. Ale v první třetině jsme moc nebruslili a k osobním soubojům také docházelo jen sporadicky. Ty tři branky jsme si dali skoro sami. Úspěch se odvíjí od disciplíny a my měli v první třetině šest vyloučených, to je špatné. Kdyby Ústí využilo nějakou přesilovou hru, tak nemuselo být skóre jen 3:0. Ale i my jsme měli nějaké gólové šance a nastřelili jsme tyčku. Po první třetině jsme museli v kabině trošku zvýšit hlas, protože jsme si koledovali o velký průšvih. Naštěstí od druhé třetiny se výkon týmu zlepšil. Do hry nás nakopla branka těsně před koncem druhé třetiny. Ve třetí třetině jsme ukázali, že i my umíme hrát hokej. Nevím, zda zaslouženě, ale nakonec jsme v zápase zvítězili. Asi jsme vyhráli i díky velké dávce štěstí. Jako hráč ani jako trenér si nepamatuji takový obrat v utkání. Byl to malý hokejový zázrak.

Je stále v kabině ta vítězná nálada, která tam panovala po postupu do 1. ligy?

My jako nováček musíme hrát hlavně srdcem. A máme na to v týmu opět hráče. Podle toho jsme si také do týmu hráče vybírali. Takové, o kterých jsme věděli, že do party zapadnou. Nálada v kabině dělá strašně moc. Už se o tom přesvědčujeme několik sezon.

Jak jste se vyrovnali s tím, že z týmu odešel Honza Kloz?

S tím jsme museli počítat. Byl tu pouze na hostování. Já jsem moc rád, že Honza v Litoměřicích odvedl super práci. U nás se mu vždycky dařilo a já mu přeji, aby ve svých výkonem pokračoval i v drezu Ústí. Honza je hráč Ústí a oni s ním mohou nakládat podle jejich uvážení. Pokud to bude možné, opět ho zde rádi přivítáme.

Dnes byla v hale opět fantastická atmosféra, a to i díky přítomnosti ústeckých fanoušků.

Já se nebojím říci, že kdyby byla kapacita haly dvojnásobná, tak bude dnes zase vyprodáno. Od pondělí jsme zaznamenali nebývalý zájem a hlad po vstupenkách. To jsme nečekali. Jsme strašně moc rádi, že diváci chodí a je mi líto těch, kteří se na dnešní zápas nedostali. Dnes si tu super atmosféru museli užít všichni. Jak diváci, tak hráči. V Litoměřicích momentálně panuje hokejová horečka, a to je dobře. Je to úžasné, co se v těchto chvílích v Litoměřicích kolem hokeje děje. Ale diváci musí vidět, že na ledě nejezdí dvacet primadon, ale dvacet srdcařů, kteří bojují.

Teď vás čeká Chomutov a další těžcí soupeři. Budou další body?

Jak stále říkám - hokej se hraje od stavu nula ku nule. V sobotu jedeme na led druhého největšího favorita soutěže a můžeme jen překvapit. Musíme bojovat jako dnes, ale musíme zlepšit disciplínu. Nemůžeme si dovolit tolik vyloučených. Chomutov by to mohl těžce trestat. Ústí se to dnes, bohudík, nedařilo. Samozřejmě se do Chomutova pojedeme o body poprat, ale jak to dopadne, nevíme.