11. 9. 2016 | Barbora Koťová

Stadion míří na Kladno

V pondělí kališníci vyrazí bojovat o své první body ke kladenským Rytířům. V minulé sezóně se Litoměřicím proti Kladnu dařilo. Dvakrát dokázali Rytíře porazit v základní hrací době a dvakrát šel zápas do prodloužení, ve kterém jednou uspěli Kališníci a podruhé Rytíři. Jak se bude Litoměřicím proti Středočechům dařit v letošní sezóně? Vybojují své první body Kališníci právě na Kladně? Zápas můžete jako vždy sledovat v textovém onlajnu, úvodní buly je naplánováno na 18:00.

Změny v kádru Kladna

Mezi brankáři tým opustil Lukáš Mensator, který přestoupil do německého Frieburgu. V letošním roce by ho měli nahradit zkušený brankář Miroslav Hanuljak, který v minulé sezóně působil v Mostě a v Kadani, ale odchytal i několik utkání v Tipsport extralize za chomutovské Piráty. Druhou posilou do brankoviště je Jan Ilašenko, který se loni představil ve třetí nejvyšší české lize v týmu HC Řisuty.

V obraně tým ztratil pouze dva hráče, kanadského beka Brendona Nashe, který odešel do Rakouska a Josefa Zajíce. Ten se v letos představí v dresu Pardubic. Obranu posílí tři zkušení hráči, Jiří Drtina z extraligového Chomutova, Petr Hořava ze Zubru Přerov a Petr Ulrych, který v minulé sezóně odehrál několik zápasů za mistrovský Liberec, ale převážně působil na liberecké farmě v Benátkách nad Jizerou.

Největší změny se konaly především v řadách útočníků. Velkou ztrátou v letošním ročníku je pro Rytíře ostrostřelec David Stach, který minulý rok v základní části nasbíral 91 bodů a pokořil tak rekord Václava Prospala z roku 2004, odchází do Plzně. Další ztrátou je Tomáš Pitule, tomu bylo ukončeno hostování z Plzně. Michal Lukáč odešel do švédského Grästorpsu, Vítězslav Bílek, který se v předešlých sezónách představil i v dresu Stadionu, odešel na Slovensko do MHC Martin a Václav Skuhravý dal přednost extraligovému angažmá v karlovarské Energii.

Řady útočníků tak posílilo hned devět hráčů. Z Komety Brno přišel Petr Ton. Z ústeckého Slovanu přišli do Kladna dva hráči, David Tůma, který se stal v minulém roce druhým nejlepším střelcem play-off, a zkušený forvard Petr Tenkrát. Z Olomouce do Kladna zamířil Matěj Pekr, z Pardubic Jiří Cetkovský, který ale loni odehrál více zápasů za prvoligový Prostějov. Z Vítkovic přišel ostřílený extraligový hráč Jiří Burger. Z litvínovské Vervy se pak do Kladna přesunul Peter Jánský. Posledními dvěma známými posilami jsou Roman Přikryl z Plzně a Ladislav Zikmund z Karlových Varů.

Příprava v podání Kladna

Rytíři zahájili přípravu na ledě Mladé Boleslavi. Celý zápas vypadal lépe pro domácí, kteří si drželi vedení jednoho gólu do poslední minuty zápasu. Ta byla ovšem více než překvapivá. Půl minuty před koncem třetí periody vstřelili Rytíři branku a zdálo se, že zápas by mohl jít do prodloužení. Radost kladenským hráčům ale dlouho nevydržela, protože dvě vteřiny před koncem dala Boleslav rozhodující gól a první přípravný zápas tak skončil nemile pro Kladno 4:3. Také v dalších dvou utkáních se Rytířům nedařilo – na domácím ledě podlehli Karlovým Varům 2:5 a v Českých Budějovicích prohráli 2:6. Druhý zápas proti Energii Kladno už ale zvládlo a ve Varech později v odvetě vyhrálo po samostatných nájezdech 3:4. Další neúspěch ale vzápětí přišel na ledě pražské Slavie, kde těsně prohráli 2:1. Po třech venkovních zápasech přišli na řadu tři domácí. První proti Třebíči, kterou Rytíři udolali 5:1, druhý zápas byl proti Budějovicím, kterým kladenští vrátili předešlou prohru a vyhráli 3:1. Třetí domácí zápas byl ale otřesný, na Kladno dorazila Slavie a roznesla Rytíře 1:9. Následovali dva zápasy proti Ústí, první na ledě Slovanu, ve kterém uspěli domácí a vyhráli 3:2, v odvetě na Kladně Rytíři Slovanu prohru vrátili a vyhráli 2:1. Svou přípravu Kladno zakončilo na ledě královehradeckého Mountfieldu, kde v prodlužení vyhrálo 0:1.

První dvě kola soutěže - dva body pro Kladno

Soutěž zahájili Rytíři v domácím prostředí proti Benátkám nad Jizerou, přičemž zápas byl vyrovnaný a napínavý až do konce. Po dvou třetinách vedlo Kladno 2:1, v padesáté čtvrté minutě však dokázal vyrovnat skóre Jan Víšek a utkání tak šlo do prodloužení, ve kterém rozhodující branku střelil David Tůma za asistence Martina Kehara a Petra Tona. Kladno si tak z prvního utkání odneslo dva body. Ve druhém kole vyrazili Rytíři do Havířova, kde po první třetině AZet vedl 2:0. Jediná kladenská branka padla v polovině druhé části, ta ovšem na vítězství nestačila a Kladno tak prohrálo ve Slezsku 2:1.

Sestava Kladna v posledním utkání: Cikánek (Hanuljak) – Kehar, D. Růžička, Repe, J. Drtina, P. Hořava, Ptáček – Tenkrát, Burger (C), Ton – Pekr, Zikmund, Tůma – Strnad, Přikryl, Jánský – Havlůj, Machač, Cetkovský.
Ani 30 zákroků Lukáše Cikánka Kladnu k výhře v Havířově nestačilo. (foto: hc-havirov.cz)