16. 12. 2016 | Vojtěch Martinek

Souboj sousedů v tabulce, Stadion v sobotu zajede na Vysočinu

Kališníky tuto sobotu čeká poslední ligový duel před nadcházejícími vánočními svátky. Po drtivé výhře nad prostějovskými Jestřáby před nimi nyní stojí další soupeř, a to SK Horácká Slavia Třebíč, která se zatím většinu sezóny drží o jednu příčku nad Litoměřicemi. Sobotní utkání na Vysočině bude tedy velmi důležité – tříbodové vítězství by kališníky konečně posunulo nad bílé hvězdy a díky minimálním bodovým rozdílům mezi pátým a jedenáctým místem by je mohlo i katapultovat do vyšších pater prvoligové tabulky. Úvodní buly je naplánováno na 17:30.

SK Horácká Slavia Třebíč - HC Stadion Litoměřice

• Jihlava - Třebíč 1:3
  • Třebíč - Slavia 2:0
  • Kladno - Třebíč 3:2
  • Třebíč - Havířov 4:5pp.
  • Benátky nad Jizerou - Třebíč 0:2

Třebíč v posledních dvou kolech sestřelila Jihlavu a Slavii

Po tragických výkonech v minulém ročníku WSM Ligy se Horácká Slavia zdá se vzpamatovala, nikoliv však úplně. Už se nenachází v první pětici soutěže, jako tomu pravidelně bývalo kdysi, ale drží se kolem devátého místa, zaručujícího postup do předkola play-off.

Bílé hvězdy teď prožívají doposud nejsvětlejší období v letošní sezóně – osm z celkových čtrnácti vítězství nasbírali v posledních třinácti kolech, přičemž se jim navíc povedlo si do statistik připsat i velmi cenné skalpy celků jako Motor nebo Slavia.

Poslední kolo zavedlo svěřence hlavního trenéra Martina Sobotky na Horácký zimní stadion v Jihlavě, kde je čekalo derby s Duklou. Domácí do utkání vstupovali jako jasní favorité, do vedení ale první šli hosté – na konci první části se prosadil Roman Erat, hned po startu dvacetiminutovky druhé pak na 2:0 zvýšil Petr Mrázek. Jihlavě se sice povedlo v jednatřicáté minutě po ráně Anatolije Protasenji snížit, ve třetí části ale Horácké Slavii vrátil dvoubrankové vedení Silvester Kusko. Žádnou další branku jsme v zápase neviděli a Třebíč si tak z krajského města Vysočiny odvezla všechny tři body.
(Foto: Vojtěch Cermánek)

Oba vzájemné zápasy letos vyhráli hosté, bude tomu tak i v sobotu?

První střet letošní sezóny se odehrál 28. září na půdě Třebíče a rozhodl jej gólem v prodloužení dnes již bývalý člen litoměřické skvadry Matúš Paločko. 9. listopadu pak oba týmy čekala první odveta, jejíž skóre otevřel v osmé minutě Jan Milfait. Do dvougólového náskoku pak hosty poslal Radim Zohorna o devět minut později, ještě těsně před koncem úvodní dvacetiminutovky ale snížil Radek Pilař. Po tříbrankové první části se hra uklidnila a stav 1:2 vydržel až do šestapadesáté minuty, kdy se povedlo Litoměřicím vyrovnat. Dvě minuty před koncem ale o vítězi utkání rozhodl Ondřej Malec, Litoměřice tak nakonec nezvládly doma udržet ani jediný bod.

9. 11., 22. kolo: HC Stadion Litoměřice - SK Horácká Slavia Třebíč 2:3
Branky a nahrávky: 20. Pilař (Švagrovský), 56. Rubeš (Pavlas) – 8. Milfait (Dymáček, Malec), 17. Zohorna (Raška, Mrázek), 58. Malec (Wasserbauer).
Vyloučení: 3:4.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 31:28.
(Foto: Vojtěch Cermánek)

V čele bodování Erat, střelecky táhne tým Kristl

Jeho mladší bratr Martin bodově táhne extraligovou Kometu Brno, on sám je pak nejproduktivnějším hráčem její farmy. Řeč je o sedmatřicetiletém veteránovi Romanu Eratovi (4+23), který se zatím se sedmadvaceti body nachází na špici kanadského bodování celého týmu. V závěsu za ním se pak nachází nejlepší střelec týmu Richard Kristl (na fotce, 15+6), který se v minulém ročníku na devět zápasů mihl i v dresu Litoměřic. Pozadu nezůstávají ani zkušený David Dolníček (3+18) či brněnský mladík Petr Mrázek (9+9).

Od Karla Vejmelky převzal žezlo jedničky bílých hvězd teprve jednadvacetiletý brněnský odchovanec Pavel Jekel (úsp. 92,32%). Sám Vejmelka (úsp. 91,30%) má v letošním ročníku na kontě tři starty v Třebíči, častěji ho však najdeme v kádru Komety Brno, stejně jako Marka Čiliaka (úsp. 90,54%). Ten zase letos odchytal na Vysočině zápasy dva. Osmkrát do zápasu naskočil i třebíčský odchovanec Dominik Svoboda (úsp. 89,11%).

Sestava Třebíče v posledním utkání: Jekel – Niko, Zdráhal, Koch, Bartejs, Lojek, Čejka, Přibyl, Mikyska – Pekr, Dolníček, Erat – Mrázek, Milfait, Kusko – Kristl, Zohorna, Wasserbauer – Huňa, Psota, Malec.