25. 11. 2010 | Michaela Luňáčková

První polovina zápasu byla katastrofální, říká trenér Jindřich Setikovský

Litoměřičtí měli opět vlažný vstup do zápasu a už téměř tradičně prohrávali v 1. třetině o dva góly, později rozdíl narostl na 0:3. Novákova premiérová trefa na 1:3 přišla však až v samém závěru zápasu, který si již Medvědi pohlídali. Drama se tedy nekonalo a body do tabulky si přičetl Beroun. Jak se k utkání a výkonům vyjádřil litoměřický trenér Jindřich Setikovský a berounský trenér Richard Žemlička, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Pane Žemličko, jak byste zhodnotil dnešní zápas proti týmu Litoměřic?

My jsme poslední zápasy nehráli dobře, bylo nás málo, vždycky jsme dostali první gól. V tomto utkání jsme po dlouhé době dali první a pak i druhý gól, vedli jsme 0:2 a to nás strašně povzbudilo. Druhá podstatná věc je, že jsme měli 18 hráčů do pole a díky tomu jsme mohli hrát na čtyři pětky a rozložit si síly. Myslím si, že jsme hráli celý zápas dobře, až na závěr, kdy jsme byli hodně pod tlakem. Litoměřice nám mohly dát kontaktní gól a pak by to by problém.

Měli jste posílený tým o hráče z Kladne a jiné. To byl úmysl na dnešní zápas, nebo to bude pokračovat i v budoucnu?

Někteří z těch hráčů už u nás hráli. My poslední dobou trénujeme s 13-14 hráči a čekáme na to, jestli nám Sparta, Slavie nebo Kladno někoho pustí. Ty kluby ale na tom jsou tak, jak jsou, a poslední dobou se nám hráčů nedostávalo. Nějakou dobu jsme hráli na tři pětky a z toho pramenil nedostatek sil. Po dlouhé době jsme ale dostali několik hráčů, a i když například Pacovský odehrál včera zápas za Spartu, tak předvedl kvalitní výkon. Díky tomu jsme rozložili síly a díky tomu jsme vyhráli.

Oproti loňskému roku je Beroun v tabulce podstatně výš. Co se změnilo?

Máme hodně mladých kluků. Na začátku jsme měli kompletní čtyři pětky, měli jsme je i do tréninku, takže jsme mohli nacvičit herní systémy. Fungovalo nám to i při zápasech a zároveň nám výborně chytali golmani. Měli jsme dobrý vstup do soutěže a pořád z něj jedeme. Vstup do soutěže je alfa a omega celé sezony.

Byli jste si za stavu 0:3 jistí, že vedení udržíte?

My o tom nejsme nikdy přesvědčení, ani když vedeme 3:0. Máme mladé mužstvo a stačí jedna chyba, kdy soupeř sníží, za pár vteřin může přidat druhý gól a hned jsme pod tlakem. Může z toho nakonec být nervák až do konce, nebo můžeme utkání i prohrát. Díky tomu, že jsme gól dostali až v závěru zápasu, tak jsme vyhráli.

Pane Setikovský, opět několik minut po začátku zápasu svítilo na tabuli skóre 0:2.

Já na vážu na pana Žemličku. Přesně jak říkal, když dostanete v úvodu utkání jeden, dva góly, ještě navíc hrajete doma a potřebujete bodovat, je to prostě špatné. U nás už je to jubilejní desátý zápas, kdy jsme se hned v počátku dostali do skluzu jednoho či dvou gólů. Většinou góly dostáváme hned po začátku zápasu, to znamená v první nebo druhé minutě. Je třeba říct, že 1. třetinu jsme odehráli katastrofálně. Selhali především zkušení hráči, to si ale rozebereme v kabině. Dalo by se říct, že v první třetině nehrála ani jedna pětka. Nakonec byl nejlepší čtvrtý útok. Jakub Hlusička a Pavel Kříž hráli perfektně a jako jediní to drželi nad vodou. Během posledních 180 minut jsme vstřelili tři góly. S tím nemůžeme vyhrávat. Za prvé nemůžeme vyhrávat s takovýmhle vstupem do zápasu a za druhé s takovýmhle výkonem, ve kterém chyběla obětavost. Pořád jsme nováčkem soutěže. Beroun přijel posílený o Faltera, měl tady mladé bruslivé kluky z Kladna a my jsme proti nim hráli první třetinu profesorský hokej. Tam nebylo nic. Žádná bojovnost, prostě nic. S takovýmhle výkonem bychom neporazili ani Roudnici, aniž bych ji chtěl nějak podceňovat. Berounu taky zachytal výborně Falter. My jsme ho od půlky zápasu pěkně rozchytali, když jsme se trošku zvedli a začali hrát. Na poslední třetinu jsme poslali jen tři pětky a myslím si, že kdybychom celý zápas hráli tak, jako jsme hráli 3. třetinu, tak by výsledek vypadal jinak. Neříkám, že bychom vyhráli, ale určitě bychom neprohrávali v 16. minutě 0:2.

Kde je ale “zakopaný pes”?

Je to všechno v hlavě. Poslední třetinu jsme v pohodě odehráli na tři pětky, takže kondice nám určitě nechybí. Na poslední třetnu jsme vybrali hráče, kteří třeba jindy nedohrávají, ale oni do toho vnesli bojovnost a vypadalo to hned jinak. Ale jak říkám, je to kombinace špatného vstupu do zápasu a toho, že nejsme schopní dát gól ani z vyložených šancí. To je vražedná kombinace, s tím můžeme jen těžko někoho porazit. To štěstí, kdy jsme v posledních minutách otočili snad pět zápasů, ve kterých jsme prohrávali o dva góly a pak jsme vyhráli v prodloužení nebo na samostané nájezdy, to je pryč. Odešlo. Nikdo nemohl čekat, že se nás bude držet celou sezonu. Teď už je to jen o hokeji a bojovnosti, kterou jsme nepředvedli. Půl zápasu jsme nepředvedli nic, co by na soupeře mohlo stačit.

Po dlouhé době se hrálo téměř v kompletní sestavě (ze základní sestavy chyběl M. Tvrzník a Macek). Slibovali jste si od toho, že by se to mohlo zase zlomit?

Pochopitelně. Ale je pravda, že někteří hráči, jako třeba Jakub Evan, šli do zápasu po jednom tréninku. To je pak znát, ta výkonnost ještě chybí. Mužstvo po střevních chřipkách a zdravotních problémech, co jsme tu měli, je sice téměř kompletní, ale ne stoprocentní. Možná i to mohlo trochu hrát roli, ale tím určitě neomlouvám náš předvedený výkon. Ten byl prostě v první třetině tragický. Přeci jenom plno hráčů toho po těch zdravotních problémech moc nenatrénovalo a v zápase to bylo vidět. Ale naopak, kdyby nám hráč odpadli v závěru zápasu, tak by to asi mělo logiku, ale na začátku? Tam chyběla bojovnost, byl tam moc profesorský přístup. To si jako nováček nemůžeme dovolit. To neexistuje. My musíme jezdit po zadku, dohrávat souboje, hrát jednoduše, tlačit se do brány. Nic z toho tam nebylo. Soupeř se tedy dostal zaslouženě do vedení a šance, které jsme měli od poloviny zápasu, pochytal golman. Kdybychom v poslední třetině snížili na 2:3, tak jsme z toho mohli udělat zase nervák, ale opět jsme šance neproměnili.

I laické oko vidělo, že se od půlky zápasu začalo hrát lépe. Zvýšili jste tempo, nebo Beroun už jen bránil výsledek?

My jsme začali tak špatně, že už jsme se mohli zákonitě jenom zvednout. Dolů už jsme jít nemohli. Beroun hrál pořád stejně, i když pochopitelně se malinko zatáhli, když vedli 0:2. Mají tam mladé kluky, ti jezdí pořád, ať vedou či prohrávají, jim je to jedno, prostě musí bruslit. My jsme do poloviny utkání hráli zestoje. S mužstvem, které v 1. lize už nějakou tu sezonu funguje, musíme hrát jinak. S takovými výkony bychom neporazili týmy z 2. ligy, natož potom Beroun.

Teď na hráče čekají zápasy téměř obden, a to ještě s dost těžkými soupeři, jako je Ústí nad Labem, Hradec Králové, Chomutov. Co od toho očekáváte?

Já si myslím, že pro nás teď bude snazší hrát venku. Mužstva, která budou hrát venku, tolik nebrání. Každý soupeř je hratelný, vždyť i s Ústím jsme u nás odehráli pěkný zápas. Teď to má ale mužstvo jen ve svých hlavách. Potřebovali bychom se dobrým výsledkem z venku dostat zpátky do herní pohody. Doma musí tým většinou tvořit hru. Třeba Beroun tímhle stylem hraje normálně, ale ostatní týmy, které sem jezdily jako k nováčkovi a chtěly ze začátku hrát otevřený hokej, tak teď už sem jezdí bránit. My to do té obrany zatím nejsme schopní sehrát. Ztrácíme spoustu puků na útočné modré, není to ani napadání, ani střední pásmo. Není to ono. Ale jak říkám, musíme se do toho vrátit zpátky. Nikdo nám nepomůže. Budeme muset dát nejspíš příležistost těm lidem, kteří budou chtít bojovat, na úkor zkušenějších hráčů. My jako nováček musíme především bojovat. To je první věc, která tam musí být. To ostatní třeba přijde. Nebo třeba nepřijde, ale musí tam být bojovnost, od té se to odvíjí. Tu jsem tam dneska půl zápasu postrádal. Za to se chci omluvit divákům. Divím se, že tu po polovině zápasu všichni zůstali a fandili, protože to, co jsme první polovinu utkání předváděli, bylo hrozné.