15. 5. 2020 | Martina Kramerová

Přestupová bomba! Stadion získal věhlasného obránce

Kališníci ulovili pořádného sólokapra. Klubové vedení se při sestavování kádru na příští sezonu dohodlo s extraligovou ikonou Janem Výtiskem. Osmatřicetiletý obránce se pyšní extraligovým titulem, který získal s Libercem, jedním stříbrem a dvěma bronzy. V nejvyšší hokejové soutěži odehrál přes tisíc zápasů, čtyřikrát se stal vítězem statistiky Radegast Index. S reprezentační dvacítkou v roce 2001 navíc vybojoval titul světových šampionů. V Litoměřicích se tak brzy představí hodně zvučná posila.

Zahrál si hned za několik extraligových celků. V nejvyšší soutěži oblékal dres Vítkovic, Sparty, Plzně, Karlových Varů, Třince i Liberce. Poslední čtyři sezony působil ve vítkovické Rideře. Teď se však Jan Výtisk stěhuje na druhý konec republiky. Stal se totiž novou posilou Litoměřic a součástí svazového projektu Dukla.

Podle předsedy Stadionu Daniela Sadila probíhala domluva o vzájemné spolupráci velice rychle a korektně. „Musím přiznat, že jsem se na začátku hodně bál, protože jsem si nedokázal představit, že bychom se mohli domluvit s tak kvalitním hráčem. Ekonomická otázka totiž vždycky hraje hodně důležitou roli. Nakonec jsem ale byl mile překvapen tím, že Honzu předložená nabídka od začátku zajímala. A to bylo podle mého na celém jednání rozhodující,“ uvedl litoměřický funkcionář.

Do klubu Jana Výtiska přivedl prezident českého hokejového svazu Tomáš Král, který se se zkušeným obráncem velmi dobře zná. A právě tento fakt sehrál hodně důležitou roli. „Příchod Jana Výtiska do Stadionu se zrodil víceméně náhodou. O skladbu kádru se starají trenéři a vedení Litoměřic, v tomto případě to ale bylo trošku jiné. S Honzou se dobře znám a když jsme se spolu bavili, co a jak u něj bude dál, napadlo mě, jestli by neměl chuť se zapojit do svazového projektu. Ve svém věku už pomalu přemýšlí, co bude dělat po konci kariéry a navíc si teď dělá trenérskou licenci, proto ho tato myšlenka zaujala. Slovo nakonec dalo slovo a já mám z jeho angažování velkou radost,“ řekl Král.

S Výtiskem přicházejí do Litoměřic zkušenosti i úspěchy. Osmatřicetiletý obránce naskočil v extralize do více než tisícovky utkání a je majitelem několika cenných medailí. V sezoně 2015/2016 se stal s libereckými Tygry extraligovým mistrem republiky. Už předtím získal v nejvyšší soutěži stříbro s Vítkovicemi (2001/2002) a dva bronzy (Vítkovice – 2000/2001, Sparta – 2003/2004). Čtyřikrát se stal vítězem statistiky Radegast Index. Pro mladé hráče může být vzorem i proto, že s národním týmem do dvaceti let vybojoval v roce 2001 titul juniorského mistra světa.

„Pokaždé se snažíme dát tým dohromady tak, aby to fungovalo lépe a lépe. Proto jsme uvažovali o hráči, který by měl zkušenosti, byl osobností a zastal funkci kapitána. Honza Výtisk je výborná volba pro litoměřický hokej i pro projekt Dukla,“ přiznal předseda Stadionu Daniel Sadil a prozradil důvody, které vedení k takovému kroku vedly.

„Slibuju si od něj především to, že bude kapitánem. Takového hráče jsme tu nikdy neměli. I když samozřejmě nechci opomenout Petera Jánského, který je také velmi zkušený a úspěšný. Honza Výtisk ale má ještě větší zkušenosti. Myslím, že bude nesmírně platný. Nejen na ledě, ale i v kabině. Bude to on, kdo bude radit mladým hráčům a půjde příkladem, aby talentovaní hokejisté měli motivaci a viděli, kam až to mohou z Litoměřic dotáhnout.“

Jeho slova potvrdil i Tomáš Král. „Honza je extraligový obránce a řada klubů o něm přemýšlela. Pro mě je zosobněním všeho, co má hokejista mít. Je strašně poctivý v práci, má zkušenosti, je to obrovský bojovník a výborný chlap. Navíc má i perfektní vztah ke kolektivu. Je to rozený vůdce, a to je to, co od něj čekáme jako od hráče. Očekávám od něj, že půjde příkladem a bude si kočírovat kabinu. Ti, co s ním budou trénovat a hrát, budou mít hodně napilno, aby mu stačili. Jak přístupem, tak výkonem. Pro mě je Honza do projektu ideální postava a moc se na něj těším,“ popsal prezident svazu Výtiskovy kvality a očekávání, s nimiž ho Stadion a svaz do projektu zapojily.

.