25. 4. 2019 | Martina Kramerová

Novopečený tatínek Jebavý: Přebalování jsem se bál, ale jinak si to užívám

V průběhu uplynulé sezony prožil krásnou rodinnou událost, a tak mu vedle hokeje přibyla spoustu jiných, ale zato hodně příjemných starostí. Obránce Jiří Jebavý totiž přivítal na svět nového člena rodiny, v lednu se mu narodila dcera Viktorie. A nová role tatínka se mu zatím náramně zamlouvá. „Někdy je to hodně náročné a člověk musí mít velkou trpělivost, ale užívám si to. Bál jsem se přebalování, ale je to úplně v pohodě,“ usmíval se třicetiletý bek.

Na začátku letošního roku se vám narodil první potomek, dcera Viktorie. Jak si novou roli užíváte?
Roli tatínka si užívám hodně. Sice je to někdy náročné, protože člověk musí mít velkou trpělivost, ale rozhodně bych to neměnil.

Řada budoucích tatínků se účastní i samotného porodu. Byl jste u něj i vy?
U porodu jsem byl a musím říct, že to byl pro mě obrovský zážitek. Když jsem viděl, co musela přítelkyně vydržet, respektive co musí všechny ženy podstoupit, tak si myslím, že by u toho měl každý chlap být a svou partnerku podpořit. Samozřejmě pokud to není tak, že partnerka vyloženě nechce, aby tam muž byl.

Jiří Jebavý s dcerou Viktorií.

Říká se, že radost při narození dítěte je nepopsatelná. Dokázal byste ji nějak vyjádřit?
Po porodu jsem byl dojatý, když jsem ji poprvé držel v náruči, ale pořádně uvědomovat jsem si to začal, až když byly holky doma. Teď můžu rozhodně říct, že jsem šťastný, že ji máme.

Věděli jste hned od začátku, že budete mít holčičku, nebo jste si pohlaví miminka nenechali říct?
Zpočátku jsme si říkali, že by bylo hezké nevědět, jestli to bude kluk nebo holka, ale nakonec jsme se hlavně z praktických důvodů rozhodli, že si to říct necháme. Právě v tu dobu jsme rekonstruovali byt, takže jsme podle toho rovnou zařídili pokojíček, a také jsme mohli dopředu nakoupit správné oblečení. Z tohohle hlediska je to určitě lepší.

Dcerka dostala jméno Viktorie. Jak u vás výběr tohoto jména probíhal? Shodli jste se hned?
S výběrem jména to nebylo úplně jednoduché, v jednu chvíli jsem myslel, že se nikdy neshodneme. Přítelkyni jsem řekl, ať si vybere nějaká jména, která by chtěla, že se určitě na některém shodneme. Samozřejmě, že z jejího seznamu deseti jmen, se mi žádné nelíbilo. Takže jsem nakonec vzal kalendář a postupně jsme procházeli všechna jména, až jsme se zastavili u Viktorie a shoda byla konečně na světě. Dneska jsme moc rádi a určitě jsme s výběrem spokojení.

Co je v prvních dnech a týdnech nejnáročnější? Viktorka se navíc narodila v sezoně. Mohl jste se normálně vyspat a připravit na hokej?
Na začátku je určitě nejtěžší už jen ten fakt, že to dítě máte doma a víte, že už tam s vámi bude napořád. Musíte celkově přenastavit svoje fungování, pořád být připraven tam pro něj být. Už ho nemůžete někam odložit, abyste si odpočinuli. Ze spaní jsme měl trochu obavy, ale Viktorka naštěstí spala dobře, takže kromě pár dní, kdy jsem šel před zápasem spát pro jistotu do obýváku, to bylo v pohodě.

Všechno je nové, pořád jsme ve střehu, říká Jebavý

Jak moc jste doma pomáhal a pomáháte s přebalováním, krmením, procházkami...? Zvládáte to, nebo tyhle věci spíš necháváte na partnerce?
Přebalování jsem se trochu bál, ale zjistil jsem, že je to úplně v pohodě. Přítelkyně už občas chodí na pár hodin pracovat, takže jsme s Viktorkou doma jen spolu a bez problému to zvládáme.

Bral jste čas strávený s rodinou ještě v průběhu sezony i jako rozptýlení a dobrý relax od hokeje?
Jako odpočinek od hokeje určitě, ale odpočinek jako takový to moc nebyl.

Také se říká, že když je člověk jednou rodič, má o své dítě už pořád strach. Pro vás je to ještě hodně čerstvé. Strachujete se hodně, třeba když malá jen zakašle?
Rozhodně mám strach, je to první dítě a všechno je pro nás nové, takže člověk pořád zjišťuje, co může a nemůže, co je normální nebo není. Pořád jsme ve střehu.

Čím se při různých situacích řídíte? A jakým způsobem se snažíte dceru vychovávat. Dáte spíš na rady rodiny, nebo knížek a různých moderních metod?
Dcerka je ještě malinká, takže to ještě není takové to vychovávání. Myslím, že zatím spíš ona vychovává nás. Jinak samozřejmě každý tvrdí něco jiného, každý má osvědčené nějaké svoje praktiky, takže uvidíme, jak to bude. Určitě si všechno vyslechneme nebo něco přečteme, ale nakonec si zvolíme nějakou vlastní cestu.

Po sezoně máte na rodinu víc času. Jak volné dny trávíte? A chystáte se i na nějakou dovolenou?
Žádnou velkou dovolenou neplánujeme, na to je Viktorka ještě moc malá. Ale určitě zajedeme na chatu nebo k babičce, kde můžeme být alespoň venku na zahradě. Jak jsem už zmínil, předělávali jsme byt, takže aktuálně využívám dovolenou k různým dodělávkám, pořád je co dělat. A pak samozřejmě ty procházky s kočárkem.