26. 7. 2019 | Vít Trubička

Kemp dvacítky ve Finsku: Vyrovnané boje s obhájci zlata i Šikův hattrick

Dvě výhry a dvě těsné prohry. Tak vypadá bilance české dvacítky na reprezentačním kempu ve finském Vierumäki. Českým hráčům se dařilo spíše se Švýcarskem, které dvakrát porazili. Naopak nad jejich díky byl v obou případech finský výběr. Stadion se ve výběru Václava Varadi mohl pochlubit silným zastoupením ve výběru. Reprezentační dres oblékla hned šestice kališníků. A rozhodné se neztratili. Otakar Šik proti Švýcarům vsítil hattrick. Bodovali i další hokejisté Stadionu.

První zápas odehrála česká reprezentace proti finské devatenáctce. Podle asistenta trenéra Aleše Krátošky bylo znát, že se jednalo o první zápas reprezentantů po letní pauze. Proto také první třetina nebyla výkonnostně optimální a Češi na začátku druhé periody prohrávali 1:3. Skóre ale otevřel český Petr Čajka, jemuž přihrával Jan Mlčák.

Následně ovšem Češi zařadili na vyšší stupeň a dokázali vyrovnat. Dlouhou střeleckou přetahovanou zakončil na 4:4 symbolicky ve 44. minutě Radek Mužík. Tento stav vydržel až do času 58:13, kdy se Finům povedlo definitivně otočit vývoj utkání ve vlastní prospěch. Z litoměřických hráčů do tohoto duelu zasáhli Jan Mlčák, Tomáš Dajčar, Otakar Šik a Přemysl Svoboda. Volno zatím měli František Klejna a Vojtěch Střondala.

Souboj proti úřadujícím mistrům světa? Napínavá bitva do posledních chvil

Druhý zápas odehráli Češi proti finské dvacítce. S elitním juniorským výběrem Suomi drželi více jak dvě třetiny krok. Lehce ostrouhali pouze v třetině druhé, což ovšem stálo český tým body z tohoto utkání. Po první třetině dokonce Češi vedli, v té třetí pak dokázali dotáhnout na konečný rozdíl jediné trefy a padli 5:6..

I do tohoto utkání nasadil trenér Václav Varaďa čtyři hráče z Litoměřic: Jana Mlčáka, Františka Klejnu, Vojtěcha Střondalu a Přemysla Svobodu. Volno tentokrát dostali Otakar Šik a Tomáš Dajčar.

První duel se Švýcarskem? Střelecká kanonáda Otakara Šika

Program finského kempu pokračoval utkáním se Švýcarskem. Přestože to byli právě Švýcaři, kteří se dostali jako první do vedení trefou Grosse, dokázali Češi velmi rychle oponovat třemi trefami Jaromíra Pytlíka, Adama Rašky a Zdeňka Sedláka. Na dva z nich navíc dokázali přihrát Vojtěch Střondala a Otakar Šik.

3
Tolik gólů stačilo Otakaru Šikovi na dělené první místo v tabulce střelců s Petrem Čajkou po tomto kempu.

Druhá třetina pak přinesla vzájemnou přestřelku mezi oběma týmy. Na Langovu trefu reagoval Schläpfer, na první Šikovu Dähler a ještě dokázal snížit Verboon. Pak ale zaúřadovala střelecká muška Otakara Šika, který svůj druhý gól vstřelil podobně jako ten první při hře čtyři na čtyři, za to se mu vyvedl ale ten třetí. Při švýcarské přesilovce šest na čtyři dokázal zamířit přes celé hřiště do odryté branky.

Právě do tohoto utkání nastoupilo zatím nejvíce litoměřických hráčů. Z celé šestice dostal momentálně volno jen Jan Mlčák. Do zápasu poslal trenér Varaďa z litoměřických hráčů Františka Klejnu, Vojtěcha Střondalu, Přemysla Svobodu, Otakara Šika a Tomáše Dajčara.

Se Švýcarskem podruhé a vyrovnaněji, přesto vítězně

Druhý souboj české reprezentace U20 s jejich švýcarskými vrstevníky už sice nebyl tak jednoznačný jako ten předešlý, přesto i ten skončil vítězně. Hráče v tomto utkání spíše zdobil boj až do posledního dechu. Do samotného zápasu ale vstoupili Češi více než dobře a již v 53. vteřině otevřel skóre Martin Lang. Švýcaři ale dokázali v třinácté minutě srovnat. Ještě v poslední minutě ale využitím již sedmé přesilovky na kempu otočil vývoj utkání ve prospěch českého týmu Vojtěch Střondala.

Gólově bohatá byla i druhá třetina. Nejprve Švýcaři srovnali, následně si Češi definitivně ukořistili vedení díky dvěma trefám Petra Čajky a Zdeňka Sedláka. Celek helvétského kříže pouze v závěru dokázal díky Patrymu snížit na konečných 4:3 pro Českou republiku. Toto vedení udrželi Češi i celou třetí třetinu.

Do utkání nasadil Václav Varaďa čtveřici hráčů z Litoměřic. Nejproduktivnější z nich byl Vojtěch Střondala se svou jednou trefou. Kromě něj nastoupili ještě Jan Mlčák, Tomáš Dajčar a Otakar Šik. Volno tentokrát dostali Přemysl Svoboda a František Klejna.

Kemp se tak reprezentaci i litoměřickým hráčům poměrně vydařila, teď se vrací do svých klubů a budou se dál připravovat na nadcházející sezonu.

Autorka titulní fotografie: Nela Dittrichová (hokej.cz)