20. 6. 2018 | Tereza Kejřová

Kališníci ve světě: Michal Birner

Sezónu 2017/2018 má za sebou i litoměřický odchovanec Michal Birner. Stejně jako v předchozích sezónách odehrál utkání na klubové úrovni, ale zapojil se i do reprezentačních zápasů. Rok 2018 byl navíc v rámci reprezentace náročnější vzhledem k Zimním olympijským hrám v Pchjongčchangu, kterých se litoměřických rodák také účastnil.

Klub Fribourg-Gottéron

Michal Birner naskočil do švýcarské ligy již během sezóny 2016/2017, začínal ji však v KHL za tým Traktor Čeljabinsk. Letošní ročník již odehrál ve Švýcarsku, kde mimo jiné nastupuje také další český reprezentant Roman Červenka, který byl ve Fribourgu nejproduktivnějším hráčem.

Letos odehrál Michal Birner ve švýcarském Fribourg-Gottéron 39 zápasů v základní části, ve které si připsal devět gólů a dvacet asistencí. S týmem se mu podařilo postoupit i do play-off bojů, avšak odehrál pouze pět zápasů. Přestože dokázal litoměřický rodák vstřelit během pěti zápasů tři góly a připsal si dvě gólové nahrávky, vypadl jeho tým již ve čtvrtfinále play-off švýcarské ligy.

Reprezentační působení

Michal Birner se nemohl kvůli zranění kolene zapojit do Mistroství světa, které probíhalo v hlavním městě Dánska v Kodani a také v Herningu. Avšak přípravných turnajů a hlavně hokejového turnaje v rámci OH se již aktivně účastnil. V rámci Euro Hockey Challange odehrál dva zápasy, ve kterých si připsal jednu gólovou nahrávku v zápase proti Francii, který naše reprezentace vyhrála 5:2.

V turnaji Karjala jako součásti Euro Hockey Tour, ještě v kalendářním roce 2017, se Michal Birner prosadil jednou vstřelenou branku v zápase proti Švédsku, ve kterém Česka Republika prohrála v poměru 3:5.

Vrchol hokejové sezóny je namísto Mistrovství světa jednou za čtyři roky nahrazen turnajem na Olympijských hrách. Michal Birner byl nominován na letošní OH a odehrál zde šest zápasů. Kolonka vstřelených gólů zůstala sice prázdná, ale dokázal si připsat tři asistence.

Autor titulní fotografie: Jan Malý (Český olympijský výbor)