28. 6. 2019 | Martina Kramerová

Kališníci a škola? Nosil jsem vyznamenání, hlásí Kukla. Já byl raubíř, směje se Svoboda

Konec června je v Čechách tradičně spojen především se závěrem školního roku, rozdáváním vysvědčení a vytouženými prázdninami. Na školní roky tak v této době zavzpomínali i kališníci. Ti si ve školních lavicích vedli všelijak. Někteří se řadí k premiantům, jiní přiznali, že patří spíš k raubířům. Jak vyhlíželi vysvědčení a co z předmětů je baví nebo naopak štve? „Dřív mě bavila matika, teď už vůbec. Měl jsem rád i zeměpis a tělocvik,“ přiznal Dominik Sklenář. „Já neměl rád hlavně češtinu,“ řekl Mlčák.

Závěr června se přiblížil a s ním i konec suché přípravy. Zatímco kališníci se mohou po posledním tréninku těšit na třítýdenní volno, volné dny vyhlížejí i školáci, kteří dostali čerstvě vysvědčení a mají před sebou dvouměsíční prázdniny.

K příležitosti konce školního roku se o svých školních výsledcích rozpovídali i někteří hráči Stadionu. Prozradili, jak se jim ve škole dařilo, jaké předměty je bavily, co naopak neměli rádi i to, zda patřili mezi „andílky“ nebo raubíře.

Ve školních lavicích se dlouho dařilo třeba Dominiku Sklenářovi. „Do šesté třídy jsem měl samé jedničky, pak jsem se dostal na gympl a trošku se to zhoršilo. Učení mi ze začátku šlo samo od sebe, ale teď už mi to tolik nejde,“ přiznal osmnáctiletý forvard. A povyprávěl i o tom, jaké předměty se mu zamlouvaly.

„Musím říct, že jsem měl vždycky štěstí na učitelky. Matika, čeština i všechno ostatní bylo super. Ze začátku mě bavila matika, teď už ale vůbec. Neměl jsem rád ani přírodopis, bavil mě zeměpis a tělocvik. Nejhorší bylo zkoušení u tabule z dějepisu na gymplu. Člověk byl vždycky celou hodinu u tabule.“ Průšvihy? „Ani moc ne. Poznámky jsem nosil jen občas, třeba jednou za měsíc,“ dodal.

Mlčák sekal latinu, Svoboda nosil poznámky, Kukla vyznamenání

Ještě lépe na tom je obránce Miroslav Kukla. Ten se může pochlubit skvělou studijní bilancí. „Vždycky jsem nosil dobré známky a pokaždé jsem měl vyznamenání. Z předmětů mě hodně bavila matika, na druhou stranu nemám rád češtinu,“ řekl. S matematikou to má stejné i Martin Štohanzl. Češtinu zase stejně jako Kukla nemá oblibě ani Otakar Šik.

V tom si Kukla s Šikem mohou notovat také s Janem Mlčákem. I u něj mezi neoblíbenými předměty figuruje čeština. „Na základce byl oblíbený tělocvik, protože nás učil trenér, který mě měl i na hokeji. Na informatice jsme občas hráli hry, což bylo taky fajn. Ze začátku mě bavil i zeměpis. Neoblíbené předměty? Čeština, dějepis, pak matika,“ rozpovídala se devatenáctiletá akvizice z brněnské Komety.

A přidal i pár vět ke svým studijním výsledkům. „Teď jsem úspěšně dodělal třeťák, takže jsme všichni doma rádi, že jsem i přes hokejové povinnosti postoupil do čtvrtého ročníku,“ usmíval se. A co on a kázeň? „Vždycky jsem byl hodný. Kluci mě sice občas zlákali k nějaké lumpárně, ale to bylo opravdu málokdy.“

To Přemysl Svoboda naopak patřil k „raubířům“. „Pravidelně jsem dostával ředitelské důtky nebo dvojky z chování. Na střední se to ale zlepšilo. Co se týče vysvědčení, mamku jsem vždycky dopředu připravil na to, jaké známky budu mít, takže to vždycky bylo v pohodě,“ dodal nadějný hokejista, který miloval tělocvik a nesnášel němčinu.

Období vysvědčení se na druhé straně na základce trochu obával Jan Grim. Postupně se to však zlepšilo. Navíc patřil mezi ty hodnější. „Průšvihy jsem moc nedělal, v tom jsem neměl problémy. Jen jsem byl občas trochu drzý na učitele,“ prozradil. „Jinak bylo všechno v pořádku. A oblíbené předměty? „To byl zeměpis. Neoblíbená určitě chemie,“ uzavřel.