8. 4. 2019 | Martina Kramerová

Kalich Cup, den 3: Turnaj ovládl Liberec, Stadion skončil sedmý

V neděli vyvrcholil na litoměřickém ledě pátý ročník Kalich Cup, ve kterém se o triumf utkalo osm celků mládežnické kategorie U12. Po bitvách v základní skupině přišly třetí hrací den na řadu vyřazovací boje, v nichž nakonec dominovali liberečtí Tygři. Ti ve finále porazili Spartu a stali se vítězi celé akce. Na Pražany zbyla stříbrná medaile, bronz si odvážejí Dánové z Esbjerg IK. Kališníkům se po několika prohrách povedlo zvítězit, když porazili v bitvě o 7. místo Baník Sokolov.

Nedělní boje o co nejlepší umístění odstartovalo na tradičním Kalich Cupu utkání mezi domácími Litoměřicemi a Olomoucí, v němž kohout z Hané dominovali a vyhráli 11:2. Už z předchozího dne bylo jasné, že po prohře Sokolova s Ústím se o sedmou příčku utká Stadionu proti Baníku a o páté místo svedou vzájemný souboj Olomouc a Ústí.

Kališníci ve svém posledním vystoupení na turnaji zabrali a vyhráli těsným rozdílem 4:3. Na Kalich Cupu tak skončili sedmí a odsunuli sokolovský tým na poslední místo. Duel o páté místo opanovala Olomouc, která rozstřílela Slovan 10:5.

Výsledky zápasů o 5. -8. místo

O 5. – 8. místo:
HC Olomouc – HC Stadion Litoměřice 11:2
HC Slovan Ústí nad Labem - HC Baník Sokolov 6:0

O 7. místo:
HC Stadion Litoměřice – HC Baník Sokolov 4:3

O 5. místo:
HC Olomouc – HC Slovan Ústí nad Labem 10:5

Do soubojů o medaile i celkový triumf se dostala čtveřice Sparta, Liberec, Karlovy Vary a Esbjerg. Zatímco Tygři si v semifinále poradili s dánským soupeřem a po výhře 7:1 se mohli radovat z postupu do finále, v druhém utkání brali výhru Sparťané, již urvali triumf nad Vary až ve velkém nájezdovém dramatu – Sparťané proměnili hned dvě „penalty“, karlovarští hráči ani jednu.

Poražené celky musely skousnout porážku a vydat se ze všech sil v zápase o třetí místo. Ten nakonec ovládl na úkor Energie Esbjerg IK. Dánové předvedli hodně houževnatý výkon a dokázali otočit skóre ze stavu 2:4 na konečných 6:4. Finálové střetnutí bylo rovněž velmi napínavé. Sparta si dlouho držela vedení a Liberec pouze dorovnával. Vítěznou trefou Tygři zaznamenal 21 vteřin před koncem a navíc chvíli poté, co ubránili dvojnásobnou přesilovku soupeře. Zaslouženě si tak po výhře 4:3 pověsili na krk zlaté medaile.

Výsledky zápasů o 1. – 4. místo

Semifinále:
SF 1: Bílí Tygři Liberec - Esbjerg IK 7:1
SF 2: HC Sparta Praha – HC Energie Karlovy Vary 4:3sn

O 3. místo:
Esbjerg IK – HC Energie Karlovy Vary 6:4

O 1. místo:
HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 3:4

Výsledkové karty tak byly po velkém finále rozdány. Na závěr proběhlo ještě slavnostní zakončení, které uzavřelo parádní turnajový víkend. Ten se mohl pyšnit nejen krásnými a vyrovnanými zápasy, ale i prestižní a mezinárodní účastí. Dánský Esbjerg dokonce překvapivě odjel domů s bronzem. Pochvalně o Kalich Cup promluvil i jeho hlavní organizátor Bohumil Klepetko. „Turnaj měl poměrně vyrovnaný a atraktivní průběh. Vyvinul se tak, že v něm nebyl jediný zápas, ve kterém by takzvaně o nic nešlo,“ těšilo ho. Jubilejní ročník turnaje se tak opět parádně vyvedl a hráči si hokejový víkend opravdu užili.

Konečné pořadí Kalich Cupu 2019

1. místo Bílí Tygři Liberec