23. 12. 2009 | Jan Luňáček

Jsem rád, že se v Litoměřicích opět hraje dobrý hokej, říká Michal Birner

Na pondělním tréninku A týmu mužů jsme na ledové ploše v Lovosicích zahlédli také čerstvého reprezentanta České republiky a odchovance litoměřického Stadionu Michala Birnera. V této sezoně působí ve finské ligové soutěži a vánoční svátky bude trávit doma v Litoměřicích. Využili jsme nenadálé příležitosti a Michalovi jsme položili pár otázek.

Michale, vítáme tě doma v Litoměřicích. Pověz nám, jak se máš v zahraničí?

Já vám děkuji. Letošní sezona ve Finsku je skvělá. Minulou sezonu jsem skoro celou nehrál, protože jsem měl problémy s kolenem a pak jsem si zlomil ruku. Před touto sezonou jsem se připravoval dvakrát tolik, protože jsem věděl, že návrat na led nebude lehký. Myslím si, že se mi to vyplatilo.

Jsi zpět v Evropě, jak jsi ve Finsku spokojený?

Způsob hokeje ve Finsku mi sedí. Je to hodně o bruslení, nahoru dolů. Není to moc svázané taktikou, a to mně vyhovuje.

Nedávno sis odbyl svůj křest v reprezentaci na Slovensku. Počítal jsi s tím, že si tě trenér Růžička vybere?

Ne že bych s tím vyloženě počítal, ale nějaké náznaky byly. Nějaké náznaky jsem dostal od svého agenta. Už na turnaji ve Finsku byla šance, že bych se mohl do týmu dostat. Teď na Slovensku byl tým složen ze samých mladých kluků. Malinko jsem doufal, že by to mohlo vyjít.

Jaký jsi měl pocit ze svého prvního startu za reprezentační tým ČR? A ještě k tomu v prestižním zápase na Slovensku.

Byla to pro mě určitě velká zkušenost. Slováci postavili nejsilnější tým, co mohli. Myslím si, že takovýto zápas mi může v kariéře jedině pomoci. Neměli jsme moc času nacvičovat nějakou taktiku. Chtěli jsme hlavně bojovat a řekl bych, že jsme tam udělali velice slušný výsledek (pozn. redakce: výhra po SN 3:2, Michal měl asistenci na branku).

Vánoční svátky budeš trávit tady v Litoměřicích?

Ano, budu tady, ale 25. prosince odlétám zpátky do Finska. Už odpoledne máme trénink a 27. prosince nastupujeme k dalšímu mistrovskému zápasu.

Počítáš s tím, že sezonu dohraješ ve Finsku? Máš už náznaky, co bude příští rok?

Nějaká jednání už probíhají. Finové chtějí, abych tam zůstal a já mám také zájem, takže je to docela blízko před uzavřením smlouvy. Jsem tam po všech stránkách spokojený a nemám důvod odcházet někam jinam.

Ono je to také z Finska blíže domů než z Kanady. Je to tak?

To každopádně. Ale ona mně vyhovuje i ta finská mentalita. Mám k těm lidem blíže než v Kanadě nebo v Americe. To je možná i ten důvod, proč mi hokej v Evropě sedí více.

Do Litoměřic se určitě rád vracíš. Máš v současném týmu Stadionu nějaké kamarády?

Jistě, vrstevníci v týmu se mnou kdysi tady v Litoměřicích hráli. Určitě polovinu týmu znám a jsem rád, že mi Dan Tvrzník dovolil s nimi trénovat.

Sleduješ také, jako my, výstavbu nové arény?

Samozřejmě. Sleduji všechno na internetu. Koukal jsem na fotky, jak se to všechno průběžně staví. Teď jsem kolem stavby několikrát jel a z venku to vypadá moc hezky. Samozřejmě se taky těším, že si tam někdy hokej s klukama zahraju.

A sleduješ ve Finsku také litoměřický hokej?

To každopádně. Díky internetu se mohu dívat, jak kluci válčí. Je jen dobře pro celý litoměřický hokej a pro fanoušky, že se tu hraje zase po dlouhé době kvalitní hokej. Jsem moc rád, že je i tým takhle nahoře a budu jim držet palce.

Děkuji za rozhovor a ať se ti daří.