20. 8. 2018 | Miroslav Kejmar

Hlavním důvodem celé cesty bylo podívat se na budoucí hráče

Před rokem se Český hokej dohodl s Hockey Canada na tom, že Memoriál Ivana Hlinky se bude hrát střídavě na půdě obou zemí. Tento rok tak turnaj dostal nový název - Hlinka Gretzky Cup a poprvé se přesunul do kanadského Edmontonu. Daniel Sadil se tam jako vyslanec Litoměřic a Českého hokeje letěl podívat, aby nabral co nejvíce zkušeností a informací pro potřeby obou organizací.

Hlavním důvodem celé cesty bylo podívat se na budoucí hráče, kteří by se příští rok mohli zapojit do projektu "Dukla", který už funguje mezi Litoměřicemi a Českým hokejem druhou sezónu, a v té nadcházející bude vrcholit domácím Mistrovstvím světa do dvaceti let.

Byl jsem se tam zejména podívat na hráče, kteří by měli příští rok působit v našem klubu, a tak jsem chtěl vidět, jak na tom jsou a jakým způsobem se perou o nadcházející Mistrovství světa U18. Bylo zajímavé vidět tyto hráče v konfrontaci s nejlepšími týmy na světě, jako např. Kanada a USA, které tam měli nejlepší možné týmy", říká Daniel Sadil. Dříve Memoriál Ivana Hlinky, a dnes už Hlinka Gretzky Cup, je označován za neoficiální mistrovství světa, jelikož všechny týmy přiváží nejsilnější možné sestavy. Kolikrát jsou některé týmy papírově silnější než na světovém šampionátu.

Daniel Sadil si v Edmontonu vyhlédl pár hráčů, které následně konzultoval i s trenérem Davidem Brukem a sportovním manažerem Miroslavem Přerostem. Je velice ošemetné říkat momentálně jména, ale líbilo se mi tam zhruba pět sedm hráčů, které jsme konzultovali. Myslím, že celkově ročník 2001 je velice dobrý a je příslibem jak pro nás Litoměřice, tak pro celý český hokej do budoucna", komentuje návštěvu předseda Litoměřic.

Tím, že byl turnaj poprvé v Kanadě, tak byl samozřejmě velmi sledovaný. Během celého turnaje se ve dvou halách vystřídalo více než dvě stovky skautů z celého světa. I tohoto pohledu byl turnaj velmi náročný na organizaci a muselo na něm pracovat zhruba sto padesát lidí. I díky faktu, že byl turnaj extrémně sledovaný a na každém zápasu bylo několik desítek skautů, tak jsem mohl vidět neskutečné nasazení od všech hráčů. Tohle mi u našeho hokeje trošku chybí, taková zdravá "naštvanost", aby každý ukázal to nejlepší co v něm je a se svým týmem vybojoval úspěch", zakončil své poznatky Daniel Sadil.

Příští rok tak čekají Českou republiku dvě největší hokejové akce mládeže ze tří. V srpnu 2019 se představí tým do osmnácti let na Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi a Bratislavě. A poté na přelomu roku čeká fanoušky Mistrovství světa do dvaceti let, které bude hostit Třinec a Ostrava.