Extraliga, draft i reprezentace! Hráči projektu Dukla a kam se vyšvihli

Zveřejněno 17.07.2019 | Hana Kubatková, Martina Kramerová
V Litoměřicích v uplynulých dvou letech běžel projekt Dukla, který letos načne svou třetí sezonu. Během předchozích soutěžních ročníků se díky němu vyšvihla řada hokejistů. Někteří zamířili do zahraničí, jiní si vydobyli draft do NHL, další stabilně hrají extraligu a patří mezi důležité články svých týmů. Kteří hokejisté díky Stadionu a vlastní píli září nejvíc? Kde dnes hrají Rousek, Flynn nebo Kodýtek a jak se jim daří?

Brankáři

MILAN KLOUČEK

Dnes jednadvacetiletý gólman odchytal v litoměřické bráně v sezoně 2017/2018 deset zápasů a v tom samém soutěžním ročníku působil s úspěšností 92,79 % i v reprezentačním týmu U19. Byl také náhradníkem na MS juniorů a svou úspěšností se v dresu Pardubic řadil mezi nejlepší brankáře Tipsport extraligy. Stejnému týmu pomohl loni přetrhnout šňůru neúspěšných domácích zápasů, když po sto pěti dnech vychytal výhru 6:2 nad Olomoucí. Z 213. příčky ho minulý rok draftoval zámořský Nashville. Přestože podepsal tříletý kontrakt s Pardubicemi, bude v příští sezoně působit v Motoru, kam odchází na roční hostování.

JAKUB ŠKAREK

Velký talent je odchovancem Jihlavy, přesto po nepříliš úspěšném MS juniorů na přelomu roku 2017/2018 vyrazil v rámci projektu Dukla do branky Litoměřic, kde se ukázal ve výborném světle. Až v tak dobrém, že ho na 72. příčce draftovali New York Islanders, s nimiž podepsal tříletý nováčkovský kontrakt. Následně si vydobyl i zahraniční angažmá. Loňský soutěžní ročník totiž strávil ve finském Pelicans Lahti, kde odehrál 22 duelů v nejvyšší soutěží a 7 zápasů ve II. lize zvané Mestis. A stejně jako v předchozím roce se mohl těšit z nominace na juniorský šampionát ve Vancouveru. Letos úspěšně složil maturitní zkoušky a zatím není jasné, jestli bude ve Finsku pokračovat, nebo se přesune do NHL.

Obránci

JAN DLUHOŠ

Mladý obránce přišel loni ze Zlína a v litoměřickém dresu odehrál i s play-off 34 zápasů a vytěžil z nich 9 bodů (1 + 8). Celou sezonu navíc sbíral nominace do reprezentace U19, nakonec si za ni připsali 14 startů, v nichž zaznamenal pět asistencí. V následující sezoně bude opět jedním ze zlínských Beranů.

ONDŘEJ BUCHTELA

Michaela Gaspara zastavilo v dobře rozjeté sezoně až zranění ze světového šampionátu juniorů.

Řízný obránce načal své působení v dresu Stadionu už v sezoně 2017/2018, kdy za kališníky odehrál 5 zápasů. Následující sezonu se stal pevným článkem sestavy. Než zamířil do extraligového Chomutova, nasbíral 22 startů, v nichž zaznamenal 5 kanadských bodů za jednu trefu a čtyři nahrávky. Dobře si vedl u Pirátů, kde zapsala 19 duelů se skóre 1+1. Na kontě má z posledních dvou soutěžních ročníků slušnou porci zápasů za mládežnické reprezentace U19 a U20. Za devatenáctku naskočil do deseti a za dvacítku do 13 utkání s bilancí 1+4.

MICHAEL GASPAR

Na prosincovém MS předváděl výborné výkony, až přišel osudný střet s brankovou konstrukcí, po němž až do konce sezony následovala nucená pauza. Jinak si bek Michael Gaspar vedl skvěle. V dresu Stadionu se objevil už v předminulé sezoně a zapsal v ní 18 startů s bilancí 1+2. Uplynulý soutěžní ročník trávil až do světového šampionátu pod Radobýlem a stihl naskočil do 29 duelů (2+5), v nichž se rozhodně neztratil. Před začátkem loňské sezony byl kapitánem reprezentace U19, se kterou na Summer Hockey Challenge ve Švýcarsku dosáhl na stříbrnou medaili. Díky dobrým výkonům v devatenáctce ho neminula nominace do dvacítek, kde celkem nastoupil ke 12 utkáním. S národním týmem U20 se mimo jiné zúčastnil Turnaje čtyř zemí v Hodoníně a právě MS ve Vancouveru, které mu vystavilo zdravotní stopku pro zbytek uplynulé sezony. I tak si vysloužil novou dlouhodobou smlouvu s hradeckým Mountfieldem, v jehož dresu by ho fanoušci měli vídat v příští sezoně.

Davida Kvasničku katapultovaly výkony ve Stadionu a Plzni až na juniorské MS.

DAVID KVASNIČKA

David Kvasnička se jako projektový hráč poprvé představil v sezoně 2017/2018, v ní odehrál řadu zápasů za různé týmy - 24 duelů v plzeňském dresu, 12 v litoměřickém, 16 za plzeňské juniory a 3 v barvách Klatov, kde zaznamenal průměrně jeden bod na zápas. V tomto roce dokonce vybojoval cenu Karla Rachůnka za nejlepšího obránce juniorského play-off. V loňské sezoně přidal 16 zápasů za Litoměřice a díky výkonům v kališnickém dresu si ho stáhla mateřská Plzeň, kde nasčítal dalších 17 utkání. Dostal se i na MS U20, na kterém byl i o dva roky dříve, ale kvůli zlomení klíční kosti pro něj rychle skončilo. Tentokrát byl úspěšnější, jelikož hned na úvod střelil rozhodující gól proti Švýcarsku a celkově si z devíti zápasů odvezl 3 body (1 + 2). Pro nadcházející sezonu si ho do svého kádru vybraly Vítkovice, a tak stejně jako jeho bývalý spoluhráč Gaspar bude hrát extraligu.

Útočníci

OSCAR FLYNN

Sezonu odstartoval ve Stadionu, svými výkony si však vysloužil pozvánku do prvního týmu Mladé Boleslavi, kde po 20 zápasech za Litoměřice už zůstal. Za Bruslaře naskočil do 40 mačů základní části a play-off. Zapojil se i do třech zápasů reprezentační U19 (1 + 2) a do jednoho zápasu s U20. A jak sám přiznal, Litoměřice mu v cestě nahoru hodně pomohly. „Jsem hrozně rád, že jsem tady mohl působit, protože mi to otevřelo dveře do dospělého hokeje. Zjistil jsem, že je hodně věcí, na kterých jsem musel pracovat. Projekt je ve výchově hráčů skvělý. Třeba v tom, že se nemusí bát o místo v sestavě, což dává do hlavy klid, oproti strachu o místo. Pak se hráč bojí na ledě něco zkusit. Což se projeví na samotné hře, takhle má hráč větší klid, více si dovolí, hraje více sebevědomě a je daleko větším přínosem pro celé mužstvo,“ uvedl.

FILIP HELT

Filip Helt se v Litoměřicích ukázal v obou předešlých sezonách. V minulé odehrál 14 zápasů se šesti bodovým ziskem (3 + 3), dalších 16 zápasů přidal v dresu Trhačů z Kadaně se tříbodovým ziskem (1+2) a v Tipsport extralize si zahrál za Litvínov a z 24 zápasů získal 4 body (1 + 3). V předminulé sezoně odehrál za Litoměřice 27 zápasů a získal 5 bodů (3 + 2), do Tipsport extraligy nastoupil v pěti zápasech také za Litvínov a vstřelil jeden gól. Nejvíce bodů si připsal v juniorce, kde z 11 zápasů vytěžil 13 bodů (4 + 9). Velkým úspěchem byl draft, v němž si ho v 7. kole z 211. příčky vybralo mužstvo St. Louis Blues. Stejně jako v závěru loňské bude i v té příští oblékat dres Vervy a patří tak mezi skupinu hráčů, již se i díky projektu Dukla vyšvihli do extraligy.

Filip Helt se vyhrál v Litoměřicích, poté předváděl dobré výkony v Litvínově..

MATYÁŠ KANTNER

Plzeňský štírek hrál v dresu Litoměřic obě uplynulé sezony. Zápasy ale v obou ročnících dělil mezi Stadion a indiány. V minulé nasbíral 7 bodů (4 + 3) v 8 zápasech a v Tipsport extralize za Plzeň ve 45 zápasech bodů 9 (4 + 5). Předminulou sezonu měl v Litoměřicích za 36 utkání bilanci 11 bodů (3+8). K tomu přidal 26 duelů za Plzeň. Loni nastřádal v osmi zápasech 4 branky a tři asistence. V extraligové Škodovce končil na 45 duelech (4+5). V sezoně 2017/2018 připsal tři za reprezentační dvacítku, v nichž zaznamenal jednu asistenci.

PETR KODÝTEK

Pouze v předminulé sezoně hrál za Stadion Petr Kodýtek, který na sebe rovněž hodně upozornil. A to tak, že většinu ročníku naskočil za svou Plzeň – loni nasbíral 32 startů, letos 65. A byl opět vidět. Stejně jako v reprezentaci do dvaceti let, v níž předloni odehrál 17 zápasů a jako její kapitán zaznamenal 2 góly a 6 nahrávek. Na západě Čech si ho cení, a tak i příští rok bude hrát za indiány.

JAKUB POUR

Jakub Pour loni pendloval mezi Stadionem a Plzní a v obou týmech zanechal velmi dobrý dojem. Sezonu načal v Litoměřicích a celkově odehrál v kališnickém dresu 16 zápasů. Svými výkony si pak vysloužil převelení do Plzně, kde v 31 zápasech základní části získal 8 bodů (6 + 2). V Generali play-off pak během 14 duelů nasázel pět branek. S reprezentací U20 se dostal až na mistrovství světa do Vancouveru. Celkem za národní tým do 20 let odehrál 13 zápasů a získal 3 body (1 + 2). V následující sezone se představí rovněž v Plzni.

LUKÁŠ ROUSEK

Největší kometa loňské sezony, která se z Litoměřic dostala až do seniorské reprezentace. V dresu Stadionu se otrkal už v jednom utkání sezony 2017/2018, až loni ale začal mezi kališníky působit „naplno“. Netrvalo to však dlouho, pouhých 16 zápasů. V nich totiž vytěžil 15 kanadských bodů za 7 tref a osm nahrávek a mateřská Sparta si ho stáhla zpátky. „V Litoměřicích mi to rozhodně pomohlo. Získal jsem dost sebevědomí, které mi ve Spartě trochu chybělo. Zároveň jsem měl obrovské herní vytížení. Dostal jsem se do herního tempa dospělých a snažím se to nyní udržet,“ řekl sám hráč. I v extralize se uchytil skvěle – tal se dokonce nejproduktivnějším hráčem týmu. Kromě nominace na Euro Hockey Tour se zúčastnil i přípravného kempu před MS v Bratislavě a Košicích. Přestože se do konečné nominace neprobojoval, získal cenné zkušenosti a ukázal, že v budoucnu se s ním musí počítat. Vedle toho pravidelně nastupoval za národní tým U19 a U20. Velký úspěch přišel také v červnu, když byl talentovaný útočník v 6. kole draftu NHL ze 160 příčky vybraný do týmu Buffalo Sabres, s nímž podepsal nováčkovskou smlouvu.
Otakar Šik zanechal výborný dojem v dresu Stadionu i Energie.

PŘEMYSL SVOBODA

Přemysl Svoboda s hokejem začínal v Litoměřicích, a pak se přesunul do Litvínova. V rámci projektu Dukla v uplynulé sezoně odehrál za kališníky 14 duelů, ve kterých nasbíral 8 kanadských bodů za 3 branky a pět asistencí. K tomu sbíral v dresu Vervy starty i v extralize. Nakonec končil s bilancí 10 zápasů a 7 bodů (3+4). Objevil se také v reprezentaci U19, s níž odehrál loňský Turnaj čtyř v Piešťanech, kde vsítil jeden gól. Na jaře navíc absolvoval combine testy v týmu Chicago Blackhawks. Na draftu ještě letos neuspěl, a tak bude i v následující sezoně působit v Litoměřicích a Litvínově.

OTAKAR ŠIK

Devatenáctiletý útočník z karlovarské líhně nabral v trikotu Stadionu uplynulou sezonu pořádnou porci zápasů. Zapsal celkem 39 zápasů, ve kterých zaznamenal 8 přesných zásahů a stejný počet nahrávek. Díky dobrým výkonům si vysloužil i pozvánku do prvního týmu Energie a mohl oslavit prví extraligový start. K němu poté přidal ještě dalších 10 utkání s bilancí 2+1. V loňské sezoně byl zároveň pevnou součástí reprezentační devatenáctky, v níž odehrál 20 duelů. Vsítil 4 branky a na osm gólů nahrál. Stejně jako Svoboda bude v rámci projektu Dukla i v příští sezoně pod Radobýlem.