2. 1. 2019 | Martina Kramerová

Dvacítka před bitvou o všechno. Na Ameriku se těšíme, hlásí kališník Pour

Velká bitva je tady. Čeští reprezentanti na světovém šampionátu do dvaceti let po výhře nad Švýcarskem sice padli s Ruskem a Kanadou, následně však porazili Dánsko a ze třetího místa skupiny postoupili do čtvrtfinále. V něm v noci na čtvrtek změří síly s týmem Spojených států. V sestavě by neměli chybět David Kvasnička a Jakub Pour. Kališníci, které čeká zřejmě největší zápas jejich dosavadní kariéry. Pro dalšího hokejistu z litoměřických řad Michaela Gaspara po nešťastném nárazu do branky a následnému zranění turnaj naopak bohužel předčasně skončil. Jak probíhají přípravy na rozhodující mač? A jaký byl průběh zbytku základní skupiny? Přečtěte si o kanadské akci očima hokejistů Stadionu.

Čeští mladíci se po úvodním vítězství nad Švýcarskem ve skupině mistrovství světa utkali s Ruskem, Kanadou a Dánskem. Přestože proti sborné a javorovým listům nedokázali bodovat, důležitý duel s Dány zvládli a postoupili do čtvrtfinále ze 3. místa.

Zejména duel s Rusy mohl národní tým hodně mrzet, padl totiž jen o jedinou trefu. To potvrdil i útočník Jakub Pour, jenž jinak hájí barvy Plzně a Litoměřic. „Zápas byl velmi vyrovnaný, Rusko mělo své úseky, kdy bylo lepší. I my jsme měli části, kdy jsme byli naopak lepší my. Měli jsme spoustu střel, které jsme bohužel neproměnili. Soupeř dal ze dvou našich přesilovek gól, my sice pak snížili, ale už jsme nedokázali vyrovnat. Náš výkon nebyl vůbec špatný, ale musíme pracovat na střelbě a proměňování šancí, abychom v dalších zápasech uspěli,“ hodnotil.

Pak však přišla na řadu Kanada, která Čechům nedala příliš moc šancí a zvítězila 5:1. Svěřenci trenéra Varadi se tak museli připravit na závěrečné utkání s Dánskem, v němž potřebovali bodovat, aby si zajistili co nejlepší pozici pro play-off.

„Zápasový den s Dánskem začal tradičně snídaní. Pak jsme vyrazili rovnou na zápas. Protože jsme hráli už od jedné hodiny místního času, neměli jsme ani rozbruslení. Taktiku jsme probrali už večer předtím. Utkání jsme začali vcelku dobře, v první třetině jsme dali dvě branky. Pomohli jsme si přesilovkami, které se nám do té doby moc nedařily. Takže nám to tam konečně spadlo.“

„Celkově jsme si zápas pohlídali. Nakonec jsme ho udrželi i s nulou. Jedinou kaňkou bylo zranění Gaspiho (Michael Gaspar – pozn. redakce), který si po nárazu do brankové konstrukce přivodil zranění a už na šampionátu nenastoupí. Všichni doufáme, že bude brzy fit a budeme bojovat i za něj,“ popsal důležitou bitvu, která skončila výsledkem 4:0 pro český národní tým, kališník Pour.

Výhra zajistila Čechům třetí místo ve skupině a v noci na čtvrtek je v kanadské Victorii čeká mač o všechno. Ve čtvrtfinále MS vyzvou Američany. „Po silvestrovském zápase jsme se přesunuli do Victorie, kde odehrajeme čtvrtfinále proti Americe. Na duel už se moc těšíme. Bude to hodně těžké utkání, ale my se na něj co nejlépe připravíme a doufám, že ho zvládneme,“ uzavřel Pour.

Toho čeká společně se spoluhráčem Davidem Kvasničkou prozatím zřejmě nejdůležitější duel kariéry. Oběma na MS hodně pomohlo působení ve svazovém projektu Dukla, který běží právě v Litoměřicích.

Tak si určitě nařiďte budíka na druhou hodinu ranní a fanděte českému výběru i kališníkům, kteří budou spolu s ostatními reprezentanty bojovat o postup.