27. 11. 2020 | Vít Trubička

Druhý slezský zápas je tu. Tentokrát Stadion hraje v Porubě

Po nešťastné prohře s Havířovem má Stadion druhý zápas z výjezdu do Moravskoslezského kraje. Ostravský celek se ovšem posunul na první místo tabulky po výhře nad Kolínem. O to těžší zápas na kališníky čeká. Povede se jim nyní poprvé po pauze zvítězit?

Údaje po 8. kole

1. (22 bodů)
Postavení v tabulce
14. (8 bodů)
Skóre
Jakub Teper (5+6)
Nejproduktivnější hráč
Patrik Miškář (4+7)
Jakub Teper (5 gólů)
Nejlepší střelec
Patrik Miškář,
Matěj Beran,
Martin Procházka (4 góly)
Jakub Teper (5+6)
Nejproduktivnější obránce
Jan Holý (0+6)
Ervins Muštukovs (93,10 %)
Frederik Foltán (92,59 %)
Úspěšnost brankářů
Adam Beran (86,49 %)
Tomáš Král (85,14 %)
Poruba - Kolín 4:3
Poslední utkání
Havířov - Litoměřice 6:3

První zápas odehrají kališníci proti celku, který je v tabulce ještě pod nimi. Havířovu prozatím patří šestnácté místo se ziskem šesti bodů. Na Stadion tak doposud ztrácí dva body. AZetu vyšel především úvod sezony. Sice hned v prvním kole těsně nestačil na Sokolov, hned nato si připsal jediné dvě výhry, které v dosavadním průběhu ročníku zaznamenal. Nejprve v prodloužení porazil nováčka ze Šumperka, následně vyzrál vyšším rozdílem na Prostějov.

Jedním ze současných hráčů AZetu je i exkališník Dominik Sklenář

Od té doby ale Havířov odehrál už čtyři další klání, ze kterých získal jen jediný bod. A to po prohře v prodloužení na ledě Jihlavy. V duelech s Kladnem, Vsetínem a Frýdkem-Místkem se z bodového zisku radoval vždy soupeř Heimstadenu.

V poslední době se Havířovu nevyhnuly změny v kádru. Do domovských Českých Budějovic se vrátil Ivan Lytvynov. Namísto toho přišel z Vítkovic na střídavé starty Ivan Ivan a dvojice zkušenějších hráčů z druholigového Znojma. Tím prvním je Jan Rudovský, druhým pak Dominik Groh, jehož příchodem reagoval Havířov na zranění gólmanské jedničky Aleše Stezky. Oba znojemští hráči přišli na měsíční hostování.

Bodově táhne Havířov hned čtveřice hráčů. Ti nejproduktivnější jsou dva, Jakub Doktor a Alex Rašner, oba se shodnou bilancí dvou gólů a třech asistencí. Nejlepším střelcem AZetu je ale zkušenější forvard Roman Szturc se třemi přesnými trefami, které doplnil jednou nahrávkou. Čtveřici ještě doplňuje se čtyřmi kanadskými body bratr litoměřické třiadvacítky Ondřej Procházka.

V brankovišti se AZet mohl spolehnout především na Aleše Stezku, který odchytal takřka všechny utkání, chyběl kvůli zranění jen v tom posledním. Jeho úspěšnost činila 92,19 %. Právě z toho důvodu odchytal poslední zápas proti Frýdku-Místku nováček v dresu Havířova Dominik Groh, a to s úspěšností 81,48 %.

Porubě vyšel úvod sezony, v poslední době ale zadrhává

Druhým týmem, se kterým se Stadion v rámci slezského výjezdu utká, bude Poruba. Ta před novou sezonou značně posílila, v jejích řadách se objevil například Lukáš Endál nebo litoměřickým fanouškům dobře známý Markus Korkiakoski. A nutno říct, že to nese své kýžené ovoce. Ostravský tým se prozatím drží na třetím místě tabulky s tříbodovou ztrátou na první Benátky nad Jizerou a dvoubodovou na druhou Jihlavu.

Markus Korkiakoski v souboji se vsetínském Bartkem

RT Toraxu vycházely zejména zářijové zápasy. Těch odehrál sedm a jen v jednom případě soupeři podlehl, to když těsně nestačil na nováčka z Vrchlabí. Od té doby odehrála Poruba další tři klání, jen jednou si v nich sáhla na body. V posledním utkání porazila těsně Vsetín 2:1, jinak v předešlých dvou zápasech proti Přerovu a Slavii nedokázala vstřelit ani jeden gól. Ještě před zápasem s Litoměřicemi ale vyzve doma Kolín.

Jiř zmíněný Markus Korkiakoski je druhým nejproduktivnějším hráčů Poruby. Doposud má na svém kontě tři góly a sedm asistencí. O tuto pozici se dělí s Tomášem Jáchymem, který sice ještě nevstřelil ani jeden gól, za to desetkrát nahrával. Nejlproduktivnějším je ale trochu paradoxně obránce Jakub Teper s pěti trefami, což doplnil šesti asistencemi. Jejich produktivní řady ještě nedávno rozšířil extřebíčský Šimon Szathmáry, který si letos za Horáckou Slavii připsal ve dvou zápasech dva góly a jednu asistenci, během dvou startlů za Porubu se již stihl gólově prosadit.

Gólmanskou jedničku RT Toraxu je Lotyš Ervins Muštukovs, který zasáhl již do devíti klání, a to s úspěšností 93,10 %. Záda mu zdatně kryje Frederik Foltán, ten se postavil do porubské svatyně ve dvou zápasech a jeho úspěšnost činila 92,59 %.

Stadion už dlouho čeká na výhru. Poštěstí se nyní?

Po pravidelném kališnickém střídání výher a proher v úvodu sezony přišlo trochu nepříznivější období. Po nucené pauze se Litoměřice utkaly se Vsetínem a Jihlavou, v obou případech ale zůstaly bez bodového zisku. Na Lapači se jednalo ještě o vyrovnanou přestřelku, kterou Vsetín strhl na svou stranu až v 59. minutě. Doma už ovšem kališníci na Jihlavu nestačili a podlehli jí 0:4. Na výhru Litoměřičtí nedosáhli ani proti Havířovu, se kterým prohráli 3:6.

Do pozice bodového lídra kališníků se vyšplhal Patrik Miškář. K tomu mu stačily tři vstřelené góly a sedm asistencí. V těsném závěsu má ale za sebou nejlepšího střelce Stadionu Matěje Berana. Ten se jím stal díky čtyřech proměněným příležitostem, které doplnil šesti nahrávkami a na Miškáře tak v bodování ztrácí jediný bod.

S osmi získanými body z osmi zápasů tak prozatím patří kališníkům v tabulce čtrnácté místo. Na tříináctý Havířov mají ztrátu jediného bodu. Povede se Stadionu uspět alespoň v druhém ze zápasů na druhém konci republiky? I utkání s Porubou začíná již v 16 hodin. Můžete jej sledovat na Hokejka TV, kterou navíc mají permanentkáři zdarma.

Autoři fotografií: Vít Káňa, Lukáš Bajgar