30. 12. 2018 | Martina Kramerová

Čeští mladíci nestačili na Kanadu. Dvacítka prohrála o čtyři góly

Českému národnímu týmu do dvaceti let to na MS podruhé nevyšlo. Svěřenci trenéra Varadi vyzvali silnou Kanadu a ve vyprodané Rogers Areně prohráli o čtyři góly. Na úvodní trefu Comtoise ze sedmé minuty úvodní třetiny sice česká reprezentace zareagovala ještě po pár vteřinách, když vyrovnal Machala. Pak už sázely góly jen javorové listy a nakonec zvítězily v poměru 5:1. Do zápasu tradičně naskočili i kališníci Jakub Pour, Michael Gaspar a David Kvasnička.

Už na samotném startu duelu se po pravé straně prohnal Lauko a prověřil DiPietra slušnou dělovkou z levého kruhu. Kanadský gólman však kotouč vyrazil betonem. Zkraje 7. minuty to ale byly javorové listy, kdo se jako první prosadil. Tippet poslal zadovku zpoza branky na Maxima Comtoise, jenž z ostrého úhlu prudce vypálil. Puk se před českou klecí odrazil od Kautových zad a zapadl za brankovou čáru.

V čase 06:40 však bylo vyrovnáno. Češi vyrazili do přečíslení dva na jednoho, Jeník ještě přihrál doleva na volného Ondřeje Machalu a ten ranou ze spodní hrany kruhu nezaváhal.

Chvíli po polovině první periody si Kanada vzala vedení zpět. Při vlastní přesilovce to zkoušel od modré Smith, jeho pokus dotečoval do sítě Brett Leason. V 17. minutě domácí hráči ještě navýšili náskok, když Pateru překonal Alexis Lafreniere.

I Češi si vytvořili několik slibných šancí, puk však nedokázali ani jednou propasírovat za DiPietrova záda. Kanaďané naopak skórovali počtvrté. Ve 35. minutě pokořil Pateru po kombinaci s Velenem z krátké vzdálenosti Mackenzie Entwistle. Velkou příležitost měl na druhé straně Galvas, v rozhodující moment přestřelil.

Kanadský celek pak zakulatil skóre v čase 49:01. Při českém oslabení předvedli domácí hezkou kombinaci v útočném pásmu. Suzuki dlouho naznačoval střelu, nakonec přihrál k pravé tyči na volného Morgana Frosta, který doklepl puk do odkryté svatyně a stanovil konečný výsledek. S tím už nic neudělal ani Martin Kaut – jednou po jeho ráně z úhlu zazvonila tyčka, podruhé proti střele z mezikruží vytáhl DiPietro zákrok vyrážečkou. Češi tak padli 1:5

KANADA – ČESKO 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Comtois (Tippett), 12. Leason (Smith, Frost), 17. Lafreniere (Studnicka, Brook), 35. Entwistle (Veleno, Studnicka), 50. Frost (Suzuki, Smith) – 7. Machala (Jeník).

Rozhodčí: Anderson (USA), Heikkonen – Nikulainen (oba Finsko), Golyjak (Bělorusko).

Vyloučení: 3:5, navíc Kaut a Nečas (oba Česko) na 10 minut.