23. 12. 2011 | Michal Sabó

Čeští junioři nestačili na Rusy

Český národní tým v kategorii do šestnácti let ani na třetí pokus neporazil své vrstevníky z Ruska. Rusové domácí výběr přehráli po výsledku 2:6. Češi se prosadili pouze zásluhou svého kapitána Petra Tejrala a Pavla Jenyše. Nejlepšími hráči byli vyhlášeni kapitán národního mužstva Tejral a ruský střelec dvou branek Archip Nekolenko, který ke dvěma zásahům přidal ještě jednu přesnou přihrávku.

Sestavy obou týmů:

Česká republika: Sova (10. Vejmelka) - Hierman, Vostárek, Rudl, Kolář, Pyrochta, Vlček, Mašín, Štosek - Zbořil, Vopelka, Strunz - Ollender, Jenyš, Macháček - Lojka, Tejral, Beneš - Kučera, Stříbrný, Svoboda

Rusko:Tretyak (Korobov) - Orlov, Antonov, Tsulygin, Nasybullin, Osipov, Tsvetkov, Sergeev, Mikulovich - Svechnikov, Zinovev, Nikolishin - Kraskovskiy, Vovchenko, Skvortsov - Nekolenko, Kondratyev, Svetlakov - Lazarev, Protapovich, Kregan

Branky a nahrávky: 38. Tejral (Ollender), 44. Jenyš (Tejral, Ollender) - 3. Tsvetkov (Vovchenko), 4. Lazarev (Nikolishin), 9. Zinovev (Nekolenko, Protapovich), 39. Lazarev (Svechnikov, Orlov), 40. Nekolenko (Nikolishin), 42. Nekolenko (Sergeev). Rozhodčí: Smitka - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 550.

Ruský tým vstoupil do utkání s velkým elánem a Češi od úvodních minut tahali za kratší provaz. V závěru první minuty nabídl Ollender svým nedovoleným zákrokem hostům výhodu početní převahy a úvodní gól přišel záhy. Ve 3. minutě prostřelil brankáře Sovu po mohutném nápřahu Egor Tsvetkov a poslal Rusy do vedení.

Kolář sice v dalším střídání poprvé prověřil také hostujícího brankáře Tretyaka, o několik okamžiků později se ale rozvlnila síť podruhé v domácí brance. Maxim Lazarev sice netrefil kotouč z mezikruží ideálně, ale právě to Sovu zaskočilo. Střela zamířila do protipohybu domácího brankáře k pravé tyči. Rusové hýřili aktivitou a rychlým pohybem, ve kterém se jim domácí nevyrovnali. Hra se odehrávala z velké části na české polovině hřiště a domácí brankář musel nejednou zakročit proti pokusům soupeře.

Krátce před polovinou prvního dějství měli ještě čeští mladící štěstí, když po střele Skvortsova zazvonila levá tyč jejich branky. V 9. minutě už ale znovu inkasovali. Iliovi Zinovevovi stačilo pouze nastavit hůl proti přihrávce Nekolenka a usměrnit puk za záda českého brankáře potřetí. Příval kotoučů v domácí síti donutil kouče českého týmu k jeho vystřídání a v následujících minutách tak hájil brankoviště národního týmu Karel Vejmelka.

Toho velmi rychle prověřil Vovchenko. Proti jeho dvěma pokusům však Vejmelka bezchybně zakročil. Zejména pak druhý z nich efektně zlikvidoval efektním zásahem lapačkou. Také domácí si vyzkoušeli do přestávky přesilové hry, v nich však nebyli tak nebezpeční a produktivní jako jejich soupeři.

Po přestávce se obraz hry znatelně změnil. Češi se ruskému týmu vyrovnali v pohybu a aktivním napadáním dokázali svého soupeře dostat několikrát pod tlak. Začaly také přibývat šance domácího výběru.

Tretyaka ostřeloval při přesilové hře Zbořil, ale jeho pokusy od modré čáry vždy těsně míjely branku. Čeští mladíci se také prosazovali mezi ruskými beky k dorážkám. Po střele Kučery zkoušel štěstí bekhendem Beneš, ale narazil na Tretyakovy betony. V polovině zápasu se pak dostal do samostatného úniku Vopelka. Mířil k levé tyči, ale vyrážečka ruského brankáře byla na místě včas.

Čisté konto hostující brankář udržel do 38. minuty. Zlepšená hra Čechů přinesla ovoce po střele Petra Tejrala. Kapitán národního týmu si při rychlé útočné akci najel na přihrávku Ollendera a střelou bez přípravy poslal kotouč pod horní tyč. Radost však nevydržela českým mladíkům ani minutu a Rusové opět odskočili na rozdíl tří branek. Taktéž střelou z první rozvlnil síť české branky Maxim Lazarev. Ještě do druhé sirény pak hosté zvýšili dokonce na čtyřbrankový rozdíl. Pouhou sekundu před odchodem do šaten se dorážkou jednoruč prosadil Archip Nekolenko.

Se stejnou produktivitou, s jakou Rusové zakončili druhou třetinu, se hosté vrhli do třetí části. Svůj druhý gól v utkání si připsal Archip Nekolenko a zvýšil na 1:6 pro Sbornou. Ve 44. minutě hosté znovu zvedali ruce nad hlavu. Dorážce do odkryté sítě však předcházela hra vysokou holí, proto sudí rozpažil a branku nemohl uznat. Ještě v téže minutě odpověděl český tým. Na 2:6 snížil Pavel Jenyš tak, jako jeho protihráč Nekolenko, tedy po pohotové dorážce Tejralovy střely z mezikruží, kterou Tretyak pouze vyrazil před své brankoviště.

Zbývající minuty již nabídly pouze řadu šancí, které likvidovali ve zbytku utkání bezchybní brankáři. Tretyak měl nejvíce starostí s pokusem Stříbrného, který svou střelu ukryl za ruského obránce, a také s pokusem Vopelky, proti které svými betony nezasáhl příliš jistě. Nikdo z domácích se však nedostal k dorážce, proto si dokázal s neposedným pukem poradit. Vejmelka ve většině případů likvidoval střely od modré. V 56. minutě se ale musel vyznamenat proti rychlému ruskému protiútoku. Skvortsov přebruslil domácí obranu a zkusil střelu k levé tyči. Domácí brankář kotouč vyrazil, ale jen před sebe, odkud dorážel Vovchenko. Také jeho však Vejmelka vychytal, ačkoliv již zasahoval v pozici v sedě.

Po zaznění závěrečné sirény se tedy radovali Rusové, kteří také potřetí přehráli český tým. Znovu padlo celkem osm branek, tentokrát však v příznivějším poměru pro domácí. Ocenění pro nejlepší hráče zápasu přebírali z rukou Slavomíra Lenera český kapitán Petr Tejral a ruský střelec dvou branek Archip Nekolenko.