Všestranní kališníci: Jízda na kole a hokej se skvěle doplňují, míní deváťák Zahálka

Zveřejněno 11.02.2021 | Vít Trubička
Stadion má ve svých řadách mistra České republiky v silniční cyklistice. Tím je Štěpán Zahálka z deváté třídy, pro kterého je to největší úspěch jeho dosavadní kariéry na jízdním kole. „Nejvíce mi pomohlo, že jsem ji jel s čistou hlavou po skvěle zajeté časovce,“ sdělil všestranně nadaný sportovec. Sám obvykle najede kolem devadesáti až sta kilometrů. Dost mu také pomáhá jeho starší bratr.

„K cyklistice mě dovedl brácha. Když jsem viděl jak jezdí, hned jsem chtěl být jako on,“ řekl Štěpán o úplných začátcích své cyklistické kariéry. Zatím se ale příliš neprofiluje v tom, zda preferuje spíše silniční nebo horskou cyklistiku. V budoucnu by se ale chtěl věnovat spíše té silniční. „V průměru jezdím kolem devadesáti až sto kilometrů,“ dodal mladý hokejista/cyklista ohledně svých průměrných ujetých vzdáleností. Dosud se ovšem nepokoušel atakovat nějaký maximální výkon.

Štěpán v trikotu pro mistra ČR.

Štěpán Zahálka se také dlouho věnuje závodění na kole. Jedno ze svých prvních vítězství zaznamenal v roce 2015, v té době v pouhých devíti letech a na horském bicyklu. A to v rámci osmikilometrového Mini Mountain Bike Maratonu po Labské cyklostezce. Naplno pak začal soutěžit o rok později, a to už v rámci závodů organizovaných Českým svazem cyklistiky. Těch se v cyklistické sezoně účastní minimálně jednou za víkend.

Před dvěma lety se také dostal na Olympiádu dětí a mládeže v Libereckém kraji. Na ní závodil ve třech disciplínách. V silniční časovce jednotlivců vybojoval 9. místo, na horském kole pak 14. místo a konečně v silničním závodu jednotlivců si vyjel 6. pozici.

Největší úspěch ale zaznamenal na loňském mistrovství České republiky v silniční cyklistice, kterému spolu se svým bratrem kraloval. Po bronzu z časovky vybojoval zlatou medaili ze silničního závodu. Ve své kategorii tak pro terezínský Slavoj získal první republikový triumf po dlouhých šedesáti letech. „Republika se mi velmi povedla, mám z ní skvělý pocit. Nejvíc mi ale pomohlo to, že jsem to jel s čistou hlavou,“ sdělil Zahálka své dojmy. Velkým úspěchem už pro něj byla časovka a díky ní byl na startu více v klidu. Věděl totiž, že jeden triumf už měl za sebou. I tak to pro něj bylo nejvíc, co zatím v kariéře dotáhnul.

Hokej mi dává dynamiku, cyklistika pak sílu a vytrvalost

Štěpán je ovšem trochu multifunkční sportovec, kromě hokeje a cyklistiky se dříve dost věnoval i atletice. Tu už sice moc nedělá, teď v zimě ale hodně běhá, což je ke všemu dobré. A jak vnímá propojení hokeje a cyklistiky? „Tyto sporty se skvěle doplňují, u hokeje lze získat dynamiku k cyklistice a zároveň cyklistika dá hodně síly a vytrvalosti,“ popsal Zahálka výhody toho, že se věnuje několika sportům najednou. „Hodně cyklistů začínalo s hokejem, samotný hokej je i pro mě skvělý týmový sport,“ dodal.

Ve své kariéře Štěpánovi značně pomáhá jeho starší bratr Matěj Zahálka, který také dříve hrával hokej za Stadion. V současnosti je už profesionálním cyklistou v týmu Elkov – Kasper. „Matěj mi hodně pomáhá. Píše mi, v čem a jak se zlepšovat, je to takový můj trenér,“ objasnil pozitivní vliv staršího sourozence na svou kariéru. Díky němu také vyhrál MČR.

Společná vyjížďka bratrů Zahálkových.

Celkově se o něj jeho bratr hodně stará a Štěpán je rád, že má v rodině někoho tak ochotného. „Nejvíc musím poděkovat celé své rodině za dotování ne úplně levných sportů a za skvělou podporu,“ doplnil.

Pro Štěpána Zahálku je tak jeho bratr jeden z jeho největších vzorů, a to už odmala. Vždy chtěl být totiž jako on. „Mým dalším vzorem je i Peter Sagan. Je to podle mě jeden z nejlepších cyklistů,“ sdělil ohledně svého favorita v cyklistickém sedle.

A jak to Štěpán vidí s cyklistikou do budoucna? V současnosti ještě neví, zda by se jí jednou chtěl věnovat naplno. Spíše ale ano, má v ní více úspěchů a také větší šanci uspět. Současně by se ale chtěl věnovat i hokeji. „Žádné cíle si zatím nedávám, abych nebyl zklamaný. Takže makám a nechávám se jenom překvapit,“ poznamenal ohledně svých plánů a vizí do budoucí kariéry.

Zdroj fotografií: osobní archiv Štěpána Zahálky