24. 7. 2020 | Vít Trubička

Na seriály moc nekoukám, Papírový dům mě ale zaujal, říká Marek Berka

Mladý útočník Marek Berka sice na seriály tolik nekouká, v poslední době ho ale zaujal populární La casa de papel neboli Papírový dům. „Líbí se mi, jak je seriál promyšlený a napínavý, proto jsem koukal na jeden díl za druhým,“ prohlásil o samotném ději nováček v litoměřických barvách. Kromě toho je jeho další zálibou i hokejbal, v němž dokonce získal titul mistra republiky. „Hokejbal mi pomáhá udržet se v kondici a jakémsi hokejovém stylu,“ popsal Berka výhody tohoto sportu.

Tvým nejoblíbenějším seriálem je La casa de papel. Co tě na něm tak zaujalo?

Líbí se mi, jak je seriál promyšlený a napínavý. To mě nutilo koukat na každý díl hned po předešlém.

O čem samotný seriál vůbec je? Mohl bys popsat hlavní dějovou linii?

Seriál je o tom, jak se jedna parta, která je řízena profesorem jakožto hlavním strůjcem plánu, snaží na území Španělska vykrást banku.

Jak jsi na tento seriál natrefil?

Narazil jsem na něj díky doporučení od kamarádů a dobrým recenzím.

Sleduješ obecně rád seriály nebo je tenhle první, který tě zaujal?

Moc na seriály nekoukám. Tenhle mě ale zaujal velice, a tak jsem se od něj nemohl odtrhnout.

Jsi ten typ, co dokáže zhlédnout několik dílů v řadě nebo si dáváš vždy mezi jednotlivými částmi pauzu?

Většinou zkouknu tak tři díly denně.

Jsou ještě nějaké jiné seriály, které tě též oslovily a pouštíš si je?

Líbí se mi seriály podobného žánru jako je La casa de papel. Dobré jsou ale i komedie.

Hokejbal? Hlavní rozdíl je, že nemáš brusle a běháš

Kromě hokeje je tvým oblíbeným sportem hokejbal. Jak často se mu věnuješ a za jaký klub hraješ?

Tohle léto jsem se hokejbalu moc nevěnoval, maximálně jsem si byl zahrát srandamač. Ale předešlá léta jsem hrál normálně zápasy za Most. Tam mám dosud registraci, letos mám ale možnost nastupovat i za Ústí nad Labem.

V čem jsou podle tebe mezi hokejem a hokejbalem největší rozdíly? A v čem ti hokejbal pomáhá?

Hlavní rozdíl je v tom, že člověk nemá brusle, takže musí běhat, nemá se kde sklouznout a ulevit si. Další rozdíl je v pravidlech. Například ofsajd, který se hraje po červenou čáru. Jinak mi hokejbal pomáhá se udržovat v kondici. Zároveň je to sport v takovém tom hokejovém stylu.

Radost výběhu Ústeckého kraje v turnaji O pohár hejtmana Královehradeckého kraje, kde Marek Berka nastoupil třeba s Janem Myšákem.

Jaký je tvůj největší úspěch hokejbalové kariéry?

Můj největší úspěch je 1. místo na republikovém turnaji výběrů krajů.

Vnímal jsi hokejbal vždy jako doplňkový sport k hokeji?

Ano, beru jej jako doplňkový. Zároveň mám rád, když můžu pořad o něco hrát, že to není zápas jen tak. Jsem soutěživý typ.

Máš za sebou letní přípravu za Litoměřice. Jak náročná pro tebe byla?

Byla výborná, zároveň náročná, i když oproti jiným týmům trochu kratší. Poslední týden a půl jsem už ale cítil, že toho mám dost. To k tomu ale patří. Každopádně to za mě byla jedna z nejlepších příprav, kterou jsem kdy podstoupil.

Jak se ti ve Stadionu prozatím líbí?

Je to tu super, máme tady vlastně vše, co hokejista potřebuje. Co se týče jídla, tréninků až po regeneraci, jsem tu spokojený.

Byl to pro tebe skok oproti přípravě juniorů v Litvínově?

Já jsem přišel dobře kondičně připravený, protože jsme v Litvínově celkem dost běhali. Tady se tolik neběhá, jen sprinty a intervalové běhy. Co bych možná považoval za skok, to je technické provedení cviků, na něž se s kondičním trenérem soustředíme.

Co pro tebe bylo v rámci tréninků nejobtížnější?

Nejobtížnější určitě bylo technické provedení, ať se jednalo o jakýkoliv cvik. Každý cvik se snažíme dělat stoprocentně správně. I když je třeba jen skok na bednu nebo hod medicinbalem, i takový cvik je potřeba dělat technicky správně.

Jaký je tvůj aktuální program v době letní dovolené?

Tři dny po konci letní přípravy jsem ještě trénoval. Poté jsem měl devět dní volno, kdy jsem zároveň aktivně odpočíval. Od 15. července trénuju podle plánu, který máme od kondičního trenéra.