Brankář i sběratel hokejové výstroje Václav Kühn: Největší sen? Hokejka z NHL

Zveřejněno 21.04.2020 | Vít Trubička
Trochu specifického koníčka má mladý gólman kališnického dorostu Václav Kühn. Už odmala se věnuje sbírání částí brankářské výstroje. Jen hokejek má nashromážděno již na rovnou osmdesátku. „První hokejku jsem získal už v sezoně 2013/14 od Tomáše Krále,“ řekl o své první relikvii, která stála na počátku dnes již obsáhlé sbírky.

„Jako malý jsem sbíral puky. Vždy, když jsme se jeli podívat někam na zápas, doufal jsem, že budou mít otevřeno ve fanshopu, kde si budu moct koupit puk a dát ho doma k ostatním,“ takové byly Kühnovy sběratelské počátky, od kterých se postupně dostal až ke sbírání částí gólmanské výstroje.

Gólmanská sekce. Kromě hokejek tu jsou i lapačky a vyrážečky.

Prvním předmětem ve sbírkách současného strážce dorostenecké svatyně byla hokejka od litoměřického gólmana Tomáše Krále ze sezony 2013/14. „Co se týká nejcennějších předmětů, tak to musím rozdělit na dvě části. Ze sběratelského hlediska to určitě jsou hokejky bývalých mládežnických reprezentantů Jakuba Škarka a útočníka Filipa Zadiny, z osobního hlediska to jsou všechny věci mého nejoblíbenějšího brankáře Aleše Stezky,“ tolik řekl mladý kališnický gólman o skvostech své sbírky za celou dobu pěti let, po kterou se sbírání aktivně věnuje.

„Sehnat hrané věci od hráčů je docela náročné,“ popsal úskalí svého koníčku Václav Kühn. Je třeba vědět, kde hledat, mít kontakty, přes které by se dalo něco získat. Přesto se dá říct, že sbírku má poměrně početnou. Její součástí je cca 80 hokejek, troje rukavice a osm dresů. „Už mi pomalu v pokoji dochází místo, kam bych mohl výstroj ukládat,“ dodal s úsměvem horlivý sběratel. Od počátku sbíral pouze brankářské hokejky, až v poslední době se k tomu přidaly i hokejky hráčů v poli.

Většinu sbírky jednoho z litoměřických brankářských mládežnických talentů tvoří hokejky od českých brankářů. Přesto se najde jedna výjimka. Tou je hokejka od slovenského reprezentačního gólmana Patrika Rybára, nyní hájícího barvy finského Kärpätu Oulu. Ten má ovšem za sebou i krátkou litoměřickou anabázi ze sezony 2016/2017 a velmi okrajovou i z ročníku následujícího.

Ve své sbírce má i několik hráčských hokejek, které jsou seřazené na této fotce.

I tak ale Kühnovi něco ve sbírce tuze chybí. „Mým cílem je získat nějakou část výstroje, nejlépe hokejku, od nějakého hráče, který s ní nastupoval nebo nastupuje v NHL,“ specifikoval svůj vysněný předmět.

Sám Václav je stálicí v brance litoměřického dorostu. V této kategorii bude kroutit již třetí, a zároveň poslední sezonu. Inspiruje se tedy nějak výstrojí, kterou má ve sbírce, pro získávání vlastní gólmanské výstroje? „Koukám se spíš na značky, které aktuálně elitní brankáři nosí, a těmi se inspiruji,“ pojmenoval to hlavní, co mu pomáhá při vybírání věcí, v nichž pak sám nastupuje. „Co se ale týká hokejek, tak jsem si řekl, že už nebudu kupovat takovou, která by nešla do sbírky, to znamená, že není po nějakém gólmanovi. Totéž se snažím i u jiných částí výstroje, samozřejmě ne u všech částí to lze,“ poodkryl svou strategii při nákupu své výstroje.