Dovolená v exotickém Kuvajtu? Taťka tam trénuje místní nároďák, hlásí Dominik Arnošt

Zveřejněno 25.07.2019 | Vít Trubička
Červencové volno trávil mladý útočník Dominik Arnošt v Kuvajtu. Celých dvanáct dní v této arabské zemi strávil buď ve velkoměstech, na poušti, či u moře. S kým tam byl, jak si dovolenou užil, co zajímavého během této návštěvy viděl a jak se vyrovnával s teplotními rozdíly? Nejen o tom se Dominik rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Jak dlouho jste v Kuvajtu byl a s kým?
Byl jsem tam dvanáct dní. V Kuvajtu jsem byl navštívit svého taťku, který trénuje tamější hokejovou reprezentaci. Tak jsme ho byli společně s mamkou a přítelkyní navštívit.

Jaký byl váš program v průběhu dovolené?
Třikrát jsme se byli podívat na kuvajtské památky, což jsou zejména mešity či kuvajtské věže. Byli jsme se také podívat na poušti.

Procházeli jste delší dobou pouští nebo to byla jen krátkodobá návštěva?
Byl to celodenní výlet, strávili jsme tam celé dopoledne i odpoledne.

Setkal jste se i s místními obyvateli, zejména žijícími na poušti, byť jejich koncentrace tam není příliš velká?
Kuvajťany jsem potkával spíše ve městě, ale do kontaktu s nimi jsem se nepouštěl. V poušti jsme posléze nepotkali žádného člověka, pouze zvířata.

Jak je znát, že Kuvajt je velmi multikulturní stát? Ve velkých městech žije ještě více cizinců než místních.
Většina přistěhovalců je tam z Egypta, Filipín a také z okolních států. Znát je to zejména u „nižších“ prací, které zastávají tito obyvatelé a nikoliv lidé z Kuvajtu.

Jaké jsou ty nejzásadnější kulturní rozdíly oproti ČR, se kterými jste se setkal?
Kulturní rozdíly oproti naší zemi jsou obrovské. Je to muslimská země, tudíž všichni lidé tam nosí hábity. Obecně je život tam jiný než život tady.

Čím se vyznačují města na pobřeží? Jsou tam také mrakodrapy, či jiné honosnější budovy, byť Kuvajt není tak bohatý jako třeba okolní Spojené arabské emiráty, Katar a Bahrajn?
Mrakodrapů je v Kuvajtu také docela dost, ponejvíce v centrech měst.

Bylo v poušti připravené zázemí pro turisty?
V létě moc nefunguje, je tam na sluníčku více jak šedesát stupňů. Přes zimu si ovšem lidé půjčují čtyřkolky nebo skútry a s nimi poušť projíždějí.

Jak jste se vyrovnával s teplotním rozdílem?
Byl to fakt obrovský rozdíl. Už jen, když jsme přešli přes silnici na pláž, bylo znát, jaké tam je vedro oproti ČR. Následně jsme se šli zchladit do vody a bylo to v pohodě.

Jsou pro vás příjemnější vyšší teploty, nebo máte raději zimu?
V létě mám rád teplo a v zimě zimu.

Zmínil jste, že váš tatínek trénuje kuvajtskou reprezentaci. Jak to vypadá s úrovní hokeje tam a daří se jí nějak zvyšovat?
Kuvajt je v hokeji rozvojová země a je to na současné úrovni tamějšího hokeje znát. Myslím si ale, že do budoucna by se mohla zlepšit.