11. 2. 2019 | Vít Trubička, Jakub Borovský

Debutant Rousek: Reprezentace? Enormní zkušenost. I Stadion mi pomohl

Svůj první reprezentační start v týmu Miloše Říhy za sebou má útočník Lukáš Rousek. Jeden z tahounů současné Sparty v cestě za postupem do nejlepší extraligové šestky zahájil sezónu právě v Litoměřicích. „Získal jsem dost sebevědomí, které mi ve Spartě trochu chybělo. Zároveň jsem měl obrovské herní vytížení,“ zmínil Rousek, v čem mu litoměřická štace pomohla k premiérovému startu za reprezentační A tým i k většímu vytížení v pražském celku.

Reprezentační pauzu jste vyplnil účastí na Beijer Hockey Games. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Pro mě to byla velká zkušenost. Potkal jsem ty nejlepší hráče a zjistil jsem na sobě, co mi ještě chybí, abych se jim vyrovnal.

Jaký byl zápas proti Rusku, který se stal vaším debutem v seniorském národním týmu?
Hodně bruslivý a hodně silový.

Co jste si vzal z pár dnů strávených s reprezentací?
Řekl bych, že vědomí toho, abych na sobě hodně makal, posiloval a zocelil se v mnoha ohledech.

Berete to jako velkou motivaci do budoucna?
Jednoznačně to beru jako obrovskou motivaci.

Jaké byly vaše dojmy z prvních okamžiků, kdy jste se objevil na reprezentačním srazu A týmu?
Byly to pro mě příjemné dojmy. Zároveň jsem byl ale trochu nervózní a vykulený. Časem se ovšem vše vstřebalo a bylo to dobré.

Angažmá v Litoměřicích? Skvělé pro získání herního sebevědomí!

Jakou měrou se na vašem prvním seniorském reprezentačním startu podílela půlsezóna, kterou jste strávil v Litoměřicích?
Rozhodně mi to pomohlo. Získal jsem dost sebevědomí, které mi ve Spartě trochu chybělo. Zároveň jsem měl obrovské herní vytížení. Dostal jsem se do herního tempa dospělých a snažím se to nyní udržet.

Dá se tedy říct, že je Stadion ideální zázemí pro růst mladých hráčů?
Určitě je to pro ně ideální zázemí.

Tolik kanadských bodů si Rousek připsal během šestnácti startů za Stadion

Vy sám jste letos odehrál dost zápasů v obou nejvyšších českých soutěžích. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Největší rozdíly jsou asi v rychlosti a myšlení hráčů. Celkově je ale úroveň Tipsport extraligy o něco výš než úroveň Chance ligy.

Jakou jste cítil důvěru na reprezentačním srazu od trenéra Říhy, třeba i vzhledem k případným dalším startům?
Byl jsem ve Švédsku úplný nováček. Samozřejmě jsem byl rád za každou šanci, kterou jsem dostal a uvidíme, jak to půjde dál.

Je pro vás a další hráče vašeho věku výhodou, že se Miloš Říha nebojí nasazovat mladší hráče s extraligovými zkušenostmi?
To záleží na trenérovi. Ten vidí, kdo z hráčů má jakou formu a zda na účast v reprezentačním týmu má. Já osobně to nedokážu říct.

Stadion a play-off? Věřím, že kluci dojdou co nejdál!

Dalo by se říct, že trenéři juniorských reprezentací U19 a U20 Bruk a Varaďa vyznávají podobnou filozofii jako Miloš Říha, což mohlo lehce ulehčit přechod výše?
Herní styl byl ve všech těchto podobný. Určitě mi pomohlo, že jsem nějaké zkušenosti z juniorských reprezentačních zápasů měl.

Lukáš Rousek v dresu reprezentace (Autor fotografie: Aleš Krecl - Český hokej)

Vy můžete být jedním z hráčů, kterých by se týkal draft NHL. Jak vysoko své šance vidíte?
Vůbec nedokážu říct. Teď hraju ve Spartě a snažím se jít do každého zápasu naplno a nemyslím na to, co by se mohlo stát.

Momentálně máte pevné místo v sestavě Sparty. Sledujete pořád litoměřický tým?
Sleduji. Dívám se, kdo aktuálně za Stadion nastupuje a jak se hráčům vede.

Jaké bylo nastoupit proti hráčům, s nimiž jste v v kališnickém dresu působil? Třeba proti Jakubu Pourovi a Matyáši Kantnerovi v duelu s Plzní.
Hrát, byť proti nim, byl hezký pocit, zejména když jsem s nimi nějaký čas působil v jednom týmu.

Jak vidíte šance Stadionu na postup do play-off, případně i v samotných vyřazovacích bojích?
Byť jsou v současné době na hraně postupu do play-off, tak věřím, že se udrží na současných pozicích a dojdou co možná nejdále.