Seznamte se! Brankář Michajlov a jeho maska: Znak Litoměřic i Vodnář

Zveřejněno 07.11.2018 | Martina Kramerová
Každý to má jinak. Někdo holduje abstraktním motivům, někomu se naopak líbí konkrétní obrazce. Gólman Martin Michajlov preferuje symboly, které jsou mu hodně blízké. Na svou helmu si dal vymalovat třeba litoměřický znak nebo svou přezdívku a datum narození. Vše má navíc doplněné prvky spojenými s vodou. Narodil se totiž ve znamení Vodnáře a nechal si ho zvěčnit i na svou masku. „Kormidla značí, že se chci řídit správným směrem. Nápis Litoměřice zase označuje místo, kde jsem vyrůstal a hraju,“ popisoval čtyřiadvacetiletý maskovaný muž.

Vaši novou maskou zdobí řada zajímavých motivů. Jaké to jsou?
Na masce jsem chtěl mít hlavně něco, co je spojené s Litoměřicemi, kde jsem odmalička vyrůstal. Hlavním motivem masky je proto litoměřický znak, který se nachází na levé straně. Na bradu jsem si nechal dát svoje číslo 45, vzadu mám přezdívku a datum narození. Od data narození se pak odvíjí další obrázek, adaptace na znamení Vodnáře, ve kterém jsem se narodil. V horní část jsou po obou stranách takové stuhy, které nesou nápisy. Na pravé straně je latinský nápis Aquarius, tedy Vodnář. Na druhé straně Litoměřice. Jako místo, kde hraju. Pak tam jsou vymalovaná ještě kormidla. Ta značí, že se chci řídit správným směrem. Navíc mají spojitost s Vodnářem a vodou. Stejně jako vlnky, jež jsou po celé masce. Sám malíř ještě přidal pár okrasných prvků, které celou kresbu dotvořily.

Zmínil jste své číslo 45. Má pro vás nějaký hlubší význam?
Význam pro mě má veliký. Mým největším hokejovým vzorem sice byl Dominik Hašek, ale hned druhý byl Roman Málek, který s tímhle číslem dlouho chytal. Já se od něj snažil hodně věcí odkoukat. K mému velkému štěstí jsme se dokonce i poznali a trénovali spolu děti. Je to můj vzor a navíc i kamarád.

Necháváte si masky vytvářet často? Kolikátý nástřik je ten na nové helmě?
Tohle je moje druhá maska i druhý nástřik. Tu první jsem měl po Petru Přikrylovi, který na ní měl ještě nástřik z doby, kdy hrál v Plzni. Já si ji nechal předělat na loňský model. Tahle je zbrusu nová – jak maska, tak malba.

Jak probíhala „výroba“ designu? Donesl jste návrh a malíř ho ještě upravoval, nebo vůbec?
S malířem jsem se nesetkal, komunikovali jsme spolu přes email. Napsal jsem mu, jaké motivy bych na masce chtěl mít – Vodnáře, nápisy, číslo a znak, přezdívku, datum narození atd. Ve zpracování jsem mu nechal zcela volnou ruku. Stejně tak, aby si podle svého uvážení pohrál i s barvami a dozdobením. Důležité pro mě bylo, co tam chci a v jakém stylu. Měl jsem i pár požadavků ohledně toho, aby maska vypadala na pohled světlejší a nebyla moc tmavá. Navíc jsem tam chtěl co nejvíc zakomponovat klubové barvy. Masku jsem pak viděl, až když mi přišla hotová. Malíř se mě ještě v průběhu výroby ptal na pár detailů, ale jinak pro mě byla výsledná podoba překvapení.

A co rychlost? Jak dlouho trvalo, než jste si masku mohl vyzvednout?
Co se týče délky, vždycky záleží, kolik masek ten dotyčný malíř zrovna musí udělat, jak složitý je nástřik a tak. Také je důležité, jestli má člověk už vybraný nástřik, nebo se ještě rozmýšlí, jaký bude. Tvorba mé masky zabrala celkem zhruba 4-5 týdnů. U samotné helmy to bylo jednoduché. Vyzkoušel jsem si různé typy, vybral si ten nejlepší z pohledu typu, mřížky i velikosti. Pak se dělal nástřik. Občas to trvá i kratší dobu než těch pět týdnů, ale pokud se dělají nějaké úpravy, může to trvat i déle. Opravdu záleží na spoustě faktorů.

U brankářských helem se hodně řeší také mřížka. Kterou máte nejradši vy?
Letos jsem měl na výběr. I loni. Malíř se mě ptal, jestli chci mít specifickou mřížku. Já jsem ale zvyklý na tu klasickou hliníkovou, takže jsem nechtěl barevnou nebo tmavou. Jelikož se mi v téhle chytá dobře a není tam ten „tmavý“ pocit pro oči. Kdybych měl tmavou, asi bych se cítil divně.

Kde hledáte inspiraci pro malbu? Koukáte na masky jiných hráčů, nebo se spíš snažíte vymýšlet vlastní motivy?
Inspiraci určitě hledám. Hlavně při vymýšlení designu téhle masky jsem se hodně díval, co kdo má, protože jsem měl větší čas se rozmyslet, jaké symboly budu chtít. Ale i když jsem se koukal na hodně věcí, moc inspirace jsem si nakonec nevzal. Z pohledu znaku a toho, co jsem tam chtěl, se mi některé motivy tolik nehodily. Hodně věcí jsem si vymyslel sám a pan malíř to pak dotáhl do konce.

Specifické "tetování". Někteří gólmani i soutěží

Dalo by se říct, že malby na maskách jsou pro brankáře něco jako jejich specifický druh tetování?
Někdo to tak spojuje, já to z mého pohledu úplně tak neberu. Ale samozřejmě je i malba na masce podobně jako tetování vyjádření osobnosti. I když je to na druhou stranu trošku jiné. Potetovat si tělo je přece jen větší zásah než si nechal udělat malbu na masce. Člověk se nemusí až tolik zaobírat tím, co si nechá udělat. Někdo si nechá zvěčnit, čeho by chtěl dosáhnout, nebo co zažil, někdo si nechá vymalovat oblíbený klub, oblíbenou značku. Cokoliv, co je spojené s jeho osobností. Tetování je ale podle mě víc osobnější a když si ho někdo nechá udělat, tak je to samozřejmě jiné, než si udělat nástřik na masku.

Promítají se podle vás na maskách proměny a zkušenosti hráčů, kteří si je nechali udělat?
Určitě. Pokaždé má ten gólman něco za sebou. Ať už z pohledu té malby nebo zkušeností s hokejem. Člověk se vyvíjí každým rokem, získává zkušenosti, úspěchy. I ty nápady se podle toho mění a vyvíjejí.

Myslíte si, že někteří gólmani berou malbu masek i jako určitou formu soutěže. O to, kdo ji bude mít lepší?
Někteří to jako soutěž berou. Většina gólmanů nechce mít masku stejnou i další rok a chce být originální. Jak vůči svým předchozím maskám, tak vůči ostatním. Někteří gólmani se pak předhánějí v tom, kdo bude mít masku hezčí. Ale nakonec je podle mě stejně nejdůležitější, aby se design líbil tomu dotyčnému.

Schováváte si své masky na památku? Máte na ně nějaké speciální místo?
Ano. Svoje staré masky mám doma. I když jsem jich neměl tolik. Většinou jsem si je nechával déle. Ale pokud jsem se domluvil s klubem, vždycky jsem si ji mohl nechat, abych ji měl na památku.

Sezona se teprve rozběhla, ale přesto. Nenosíte v hlavě už teď nápady, jak bude vypadat design vaší příští helmy?
V průběhu roku určitě sleduju, co nového by se mi líbilo příště. Občas si při pohledu na současnou masku říkám, co bych třeba udělal jinak, co by se mi víc líbilo a tak. Takže nad tím, jakou si nechám udělat příští rok, samozřejmě přemýšlím. Ale víc se tím zaobírám na konci sezony, když už jde fakt do tuhého. Ted si užívám nový design a doufám, že mi přinese štěstí.