Jak vypadá letní příprava mládežnických týmů?

Zveřejněno 19.06.2018 | Vít Trubička

Všem mládežnickým týmům již běží letní příprava. Hráči se připravují na ploše Kalich Areny, či na hřišti 6. základní školy, v tělocvičně gymnázia, na koupališti, v terénu, případně na ledové ploše ve středočeských Neratovicích. O přípravě a personálním složení realizačních týmů řekl pár slov šéftrenér mládeže Vladimír Domin. Přípravu svých týmů popsali trenéři třetí a čtvrté třídy Aleš Pavlas a páté až osmé třídy Lukáš Ransdorf.

Letní příprava přinesla plno novinek, říká šéftrenér mládeže Domin

Pro všechny mládežnické celky již nastala letní příprava. Podle věku se také stupňuje intenzita. Nejmladší kategorie trénují třikrát týdně, od páté do osmé třídy čtyřikrát a dorost s juniorkou pětkrát. Letošní letní příprava mládežnických týmů také přinesla několik novinek. Žákovské kategorie a dorost jezdí každé pondělí do Neratovic na tréninky na ledové ploše. Hodinu zabírají tréninky na ledě a další hodinu pak suchá příprava. Týmy do Neratovic odjíždějí autobusem. Nejprve pátá až osmá třída, kde se vždy dvě věkové kategorie vystřídají na ledě a na suché přípravě. Následně přijíždí dorost, který absolvuje trénink na ledě a předchozí skupina se vrací do Litoměřic. „Je to trošku časově náročnější, ale chtěli jsme tuto variantu vyzkoušet. Stejně jako jiné týmy, které celoročně trénují na ledě tak i my jsme si chtěli vyzkoušet tuto formu přípravy. Zda bude zájem od rodičů a zda to dokážeme časově a po trenérské stránce skloubit,“ prozradil Vladimír Domin. Další novinkou oproti minulé sezoně jsou dle slov Domina rozšířené tréninky pro dorostence o gymnastickou průpravu. Ty se konají na 7. ZŠ Havlíčkova, vždy před školním vyučováním a trvají 45 minut. Jinak je ještě využíváno sportoviště jako tělocvična na gymnáziu, hřiště na 6. ZŠ U Stadionu a sportoviště na koupališti.

V mládežnických týmech také dochází k přesunům na trenérských postech. Přípravku bude jako hlavní trenér koučovat Václav Rubeš, jemuž budou pomáhat Ondřej Hříbal, Ondřej Sýkora a dvakrát týdně přichází na výpomoc Milan Buďa. Hlavním trenérem třetí a čtvrté třídy se stal Aleš Pavlas. Jemu pomáhají Marek Opluštil, Miroslav Kejmar, Martin Michajlov a Ondřej Smetana. Pro pátou až osmou třídu je hlavním trenérem Pavel Zuziak. Jeho hlavním asistentem je Lukáš Ransdorf. Dále tam jsou Vladimír Domin, Martin Škoula, Jiří Ransdorf a Daniel Tvrzník. Lukáš Ransdorf je nováček u trenérského týmu a bude se účastnit většího množství tréninků. U dorostu zůstává Vladimír Domin, jemuž pomáhají Jiří Hamr a Karel Hamr. U juniorů také zůstává dvojice Václav Rubeš a Karel Horešovský.

Největší změnou je podle Domina angažování Aleše Pavlase na tréninkový proces. „Samozřejmě, nebude moct stíhat všechny zápasy této kategorie, protože ještě pokračuje ve své kariéře. Ale s tím jsme do toho šli. Pokud bude v Litoměřicích, tak bude připravovat tréninkovou náplň a to je pro nás v této kategorii nejdůležitější,“ prozradil k novému působení litoměřického kapitána šéftrenér mládeže Domin. U B týmu nadále zůstává Milan Buďa. Ten bude ve své pozici sám, občas mu vypomůžou Vladimír Domin, či Pavel Zuziak.

Nevychováváme jenom hokejisty, ale dobré lidi, prozrazuje Aleš Pavlas

Svou první přípravu s týmy třetí a čtvrté třídy zažívá u trenérského kormidla Aleš Pavlas. Samotný začátek letní přípravy byl podle něj trochu náročnější. Jsou zde noví kluci, tudíž se na začátku trochu poznávali. „Kluci čekali, jaký budu já. Já se rozkoukával, co umějí a neumějí a podle toho jsme nastavili přípravu,“ hodnotí toto období Pavlas. Letní příprava se v tuto chvíli nachází ve své polovině. Díky tomu se Pavlasovu trenérskému týmu povedlo podchytit ty věci, které se příliš nedařily a zapracovalo se na nich, díky čemuž dochází k postupnému hráčskému zlepšování v těchto oblastech.

Na tyto žákovské týmy také čekají různé přípravné kempy. Kupříkladu hráči ročníku 2009 odjíždějí od 14. do 17. června na soustředění do Chomutova. „Chci, aby kluci byli pohromadě nejenom v trénincích, ale trošku vypadli do jiného prostředí a byli spolu celý den. Což v týdnu nejde díky jiným povinnostem, třeba jiným kroužkům. Chci vidět, jak se kluci chovají v jiném prostředí bez rodičů,“ popisuje Pavlas důvody svolání tohoto soustředění.

Vůbec první místo má ale vzdělání. Je důležitější než samotný sport. „Klukům říkáme, že sport je odměna, zatímco škola nutnost, která je bude provázet celým životem“, prohlásil Pavlas. Hráči jsou stavěni do role, kdy si v první řadě musí splnit povinnosti ve škole, v případě, že se jim nedaří, mají trenéři zdvižený prst v podobě odepření hokejové zábavy. Díky tomu hráči prosperují i ve škole.

Obecně by chtěl Pavlas své svěřence posunout dále, aby se rozvíjeli jak pohybově, tak charakterově. „Nevychováváme jenom hokejisty, ale vychováme zaprvé dobré lidi, kteří budou mít základní principy slušného chování a charakter z toho sportu. Ten by je měl rozvíjet ještě více i v případě, kdyby sport nedělali, tak aby bylo vidět kam chodili a jak se s nimi pracovalo,“ poodkryl Aleš Pavlas svou trenérskou filozofii.

Tréninky mladších jsou formou zábavy, u starších je to o dovednostech, rozkrývá jejich složení Lukáš Ransdorf

Nováčkem v trenérském týmu u mládeže je Lukáš Ransdorf. Ten bude zastávat funkci trenéra u páté a šesté třídy, to znamená, že bude vymýšlet obsah tréninků pro obě tyto kategorie. Na zápasy zase pro změnu jezdí společně pátá se sedmou třídou, tudíž pokud se sedmáky nepojede Daniel Tvrzník nebo Jiří Ransdorf, bude Lukáš Ransdorf trénovat i zápasy této kategorie.

V současné době trénuje Ransdorf u obou výše zmíněných kategorií. „U těch mladších jsou součástí přípravy hlavně hry, aby to bylo formou zábavy, aby to hráče bavilo. U starších dětí už je to hlavně o dovednostech. Součástí tréninku je již i lehké posilování v HFL centrum, výpady a podobné záležitosti.“, popisuje Lukáš samotnou skladbu tréninků.

Letní příprava všech týmů bude probíhat do konce června. Následně budou mít hráči volno a v srpnu je čekají soustředění. Na nich se vystřídají chronologicky nejprve dorost a junioři, následně pátá se šestou třídou, dále pak sedmá s osmou třídou a zakončí to nejmladší čtvrťáci. „Myslím si, že se hráčům libí nastolená koncepce tréninků, led je pro ně velkým zpestřením. Nezažívají jenom rutinu, že by se příprava skládala jen ze suché. Kluky to baví, dělají se tam jiné věci než normálně v sezóně. Hodně se zaměřujeme na střelbu či stick-handling, což podle mě hráče zaujalo,“ říká Ransdorf směrem k celkovému rozložení letní přípravy žákovských týmů a zejména k pondělním výjezdům na ledovou plochu do Neratovic.