Do Litoměřic se řítí Rytíři, přejdou přes kališnickou vozovou hradbu?

Zveřejněno 02.10.2017 | Vít Trubička

Po nezdaru v Karlových Varech čeká na hráče Litoměřic další domácí zápas. Představí se proti kladenským Rytířům, kteří jistě též budou chtít napravit porážku po samostatných nájezdech od Přerova v minulém zápase. Jaromír Jágr sice nepřijede, ačkoliv dle jeho slov to plánoval, přesto od osmnácti hodin bude k vidění zajímavý zápas sousedů v tabulce. Pokud se nechystáte do Kalich Areny, můžete utkání sledovat přes tvcom.cz

Údaje před
9. kolem

Porovnání
po 1. - 8. kole
3-0-2-3
celková bilance
4-1-2-1
6.
postavení v tabulce
5.
13
získané body
16
25
počet vstřelených branek
27
24
počet obdržených branek
20
Aleš Pavlas (1+7) – 8 bodů
nejproduktivnější hráč
David Tůma (5+2) – 7 bodů
Patrik Machač (3+4) – 7 bodů
Jan Kloz (0+7) – 7 bodů
Matěj Chalupa – 4 trefy
nejlepší střelec
David Tůma – 5 tref
Aleš Pavlas – 7 nahrávek
nejvíce asistencí
Jan Kloz – 7 nahrávek
Martin Havelka – 39 TM
nejtrestanější hráč
David Štich, Roman Přikryl – oba 8 TM
Aleš Pavlas – 21:45
nejvyšší průměrný ice-time
Petr Hořava – 20:29
Milan Klouček – 87,92%
Patrik Rybár – 94,29%
Martin Michajlov – 91,67%
úspěšnost brankářů
Lukáš Cikánek – 89,83%
Miroslav Kopřiva – 89,23%
50,35%
Podíl střel na branku oproti ostatním střelám
56,16%
82,98%
ubráněná oslabení
73,91%
3,92%
využití přesilovek
15,15%

Posledních 5 kol z pohledu Kladna

  • Kladno – Přerov 3:4 sn.
  • Kladno – Benátky n. J. 5:3
  • Karlovy Vary – Kladno 6:2
  • Kladno – Ústí n. L. 2:1 pp.
  • Třebíč – Kladno 3:2 pp.

Po snovém začátku přišlo rychlé vystřízlivění

Rytíři vstoupili do sezóny podobně jako do předloňské, kdy pod trenérem Jindřichem Lidickým ovládali základní část WSM Ligy. Tehdy na tom mělo obrovskou zásluhu útočné duo Vítězslav Bílek a David Stach. V úvodním kole Rytíři přehráli Trhače 3:2. Po následných výhrách 3:0 nad Frýdkem-Místkem a 7:1 nad Vsetínem se drželi na prvním místě tabulky. Od té doby dokázalo Kladno naplno bodovat pouze jednou, proti Benátkám nad Jizerou. Dva body Rytíři ztratili v prodloužení v Třebíči a jeden bod doma, rovněž v prodloužení, proti Ústí nad Labem. Jedinou prohru zaznamenali Rytíři v Karlových Varech. Přesto se před posledním zápasem proti Přerovu dělilo Kladno ve vyrovnané tabulce o první místo, Přerov měl pouze lepší skóre. Rytíři zde museli několikrát dotahovat Zubří náskok, až nakonec ztratili v samostatných nájezdech. Jediný proměněný nájezd musel lovit ze své sítě právě Lukáš Cikánek po akci Zdeňka Čápa. Kladno tedy spadlo na páté místo se ztrátou jednoho bodu na vedoucí čtveřici Karlovy Vary, Přerov, České Budějovice a Frýdek-Místek.

Autor fotografie: Jan Gebauer (hokejprerov.cz)

Opětovný nepostup do extraligy přinesl další velký třesk v kádru

Ani loňská sázka na zkušenost v podobě tahounů Jiřího Burgera, Jiřího Cetkovského a Petra Tona Kladnu vytoužený návrat mezi elitu nepřinesla. Tito hráči spolu s dalšími podobně zkušenými Františkem Ptáčkem, Petrem Tenkrátem a Peterem Jánským stavy Rytířů opustili. Spolu s nimi také Jiří Drtina, Miroslav Hanuljak, Petr Ulrych a David Růžička. K změnám došlo i na postu trenéra, dosavadní dvouvládí Františka Kaberleho a Pavla Patery nahradil bývalý kouč mistrovského Litvínova Miloslav Hořava, jemuž Patera dělá asistenta. K hráčským náhradám sáhlo Kladno do domácích dvou nejvyšších soutěží i do zahraničí. Asi největší posilou je tahoun do obrany David Štich. Z Havířova přišel Petr Lenďák. Na Rytíře byla pasována i dvojice švédských hráčů Johan Lorraine, který přišel z kazašského HK Temirtau, a Linus Svedlund, jeho předchozím působištěm bylo švédské druholigové VIK Västerås HK. Ze slovenských Košic se do Kladna opětovně vrátil gólman Miroslav Kopřiva. Z extraligových Pardubic přišel Tomáš Kaut. Poslední posila dříve hájila barvy prostějovských Jestřábů, je jí Petr Štindl.

Autor fotografie: Jiří Mokrý (hstrebic.cz)

Vzájemné hráčské stopy

Stejně jako v duelu s Karlovými Vary, i za Kladno nastupovala dvojice Jaroslav Kalla a Vítězslav Bílek. V dresu Kladna se ale mohli potkat i s Alešem Pavlasem, který ve středočeském městě odehrál čtyři sezóny v tehdejší O2 Extralize. Pavlas na Kladně působil od sezóny 2005/06 do sezóny 2008/09. Poté odešel do prvoligového KLH Chomutov. Jaroslav Kalla oblékal dres Kladna dlouhých dvanáct sezón. Z Karlových Varů přišel v ročníku 2000/01 a do Slavie odešel před sezónou 2012/13. Vítězslav Bílek je jako jediný z těchto hráčů kladenským odchovancem. V Extralize se začal objevovat v sezóně 2001/02. O rok později, při pádu Kladna do 1. ligy již hrál za A tým pravidelně. Krátkou přestávku v kladenském působení si Bílek udělal v sezónách 2007/08 a 2008/09, kdy nastupoval za karlovarskou Energii a Mountfield České Budějovice. Podruhé Bílek opustil Kladno v sezóně 2012/13, kdy odešel do kazašského Beibarys Atyrau. V průběhu následující sezóny se však vrátil. Ovšem hned v sezóně 2014/15 odešel na rok do Litoměřic a Sparty. Následná sezóna 2015/16 tedy byla zatím poslední, kterou Bílek v kladenském dresu odehrál.

Autor fotografie: Jan Beneš (sporting-photo.com)

Hlavní ofenzivní tahouni kladenského celku v současné době David Tůma a Jan Kloz mají za sebou litoměřickou minulost. Kloz v kališnickém dresu odehrál hned pět sezón a byl u litoměřického postupu do první ligy. Tůma nastupoval v litoměřickém dresu v sezóně 2011/12. Odehrál zde 37 zápasů.

Autorka fotografie: Michaela Luňáčková

Ofenzivě vládne hned trojice hráčů, brankoviště náleží Cikánkovi

Lukáš Cikánek v dresu Rytířů odchytal šest zápasů s úspěšností 89,83%. Jeho kolega Miroslav Kopřiva má na svém kontě o polovinu startů méně. Jeho úspěšnost v nich je rovna 89,23%. Nejlepším střelcem Rytířů je jeden z jejich kapitánů David Tůma. Připsal si pět úspěšných zápasů do soupeřovy sítě, k čemuž přidal i dvě asistence. Králem nahrávačů je na Kladně Jan Kloz, který na gól nahrával sedmkrát. Do klubu nejproduktivnějších hráčů Kladna se řadí i Patrik Machač se svými třemi góly a čtyřmi asistencemi.

Autor fotografie: Jan Čech (Karlovarský deník)