Michal Chmel: Chci se dobře ukázat a získat v Litoměřicích místo

Zveřejněno 24.07.2017 | Jiří Novák
Nestává se často, aby o angažmá v prvoligovém klubu usiloval hráč, jenž poslední roky strávil v hokejově vyspělé zahraniční zemi. Brankář Michal Chmel (21 let) oblékal šest let dres švýcarského týmu Ambri-Piotta a nyní je na zkoušce v Litoměřicích. V klubu, kde hokejově vyrostl.

V Litoměřicích jsi vyrůstal, ale už v mládežnické kategorii odešel do Ústí nad Labem a poté na dlouhých šest let do Švýcarska. Teď se rýsuje možnost obléknout dres Stadionu mezi dospělými.

Bylo by hrozně krásné si tady v Litoměřicích zase zahrát. Vidím, jak tu jde hokej každým rokem dopředu.

Poslední roky jsi žil v zahraničí. Sledoval jsi i na dálku, jak si Litoměřice vedou?

Mám staršího bráchu, který byl až do poslední sezóny členem Litoměřic (Obránce Jaromír Chmel hrál za Litoměřice v letech 2011-2017, pozn. redakce). Jeho prostřednictvím jsem litoměřický hokej sledoval a klubu fandil.

Jak jsi se vlastně před lety dostal do Švýcarska?

V klubu Ambri-Piotta kdysi působil český trenér Martin Novák a já dostal nabídku. Probrali jsme to s rodiči a řekli jsme si, že to zkusím. Ve Švýcarsku jsem také studoval střední školu, kterou mi klub platil. Díky tomu jsem vystudoval ekonomickou školu se sportovním zaměřením a mluvím plynně italsky a anglicky.

Když jsi odcházel do Švýcarska, bylo ti sotva šestnáct. Jak těžké bylo zvyknout si na nové prostředí a novou zemi?

Ptá se mě na to hodně lidí, ale já už si na to zase tolik nepamatuju. Určitě jsem musel trochu dřív dospět než ostatní kluci, protože jsem se musel najednou o sebe starat. Nejdřív mi hodně pomáhal trenér Novák a potom spoluhráč Lukáš Lhoták, s kterým jsme na začátku bydleli společně. Hodně jsme spolu trávili volný čas a se vším mi hodně pomáhal.

A jak tě přijali lidé ve Švýcarsku?

Oni Vás berou dobře. Ale nedá se tam nikdy vytvořit takové to přátelské pouto jako v domácím prostředí, to je logické a je to tak všude. Vždycky budou mít trochu odstup a brát vás za cizince.

A jak jsi byl spokojený po hokejové stránce?

Bylo to super, o všechno bylo postaráno. Jen se poměrně často měnili trenéři a nebylo ideální si stále zvykat na nové. Stalo se třeba, že se vyměnili i tři trenéři za sezonu, což bylo šílené. Ale mám jen kladné vzpomínky na to, jak tam vše fungovalo. Mrzí mne jen, že jsem jako profesionální hráč absolvoval jen jeden rok.

To bylo v poslední sezóně. Hostoval jsi především v nižších soutěžích, ale nakoukl jsi i do prvního týmu Ambri-Piotta.

Brankářská dvojka týmu se zranila, tak mě vytáhli z farmy a byl jsem u týmu. Jenže Ambri hrálo nakonec až o záchranu a každý zápas už byl o přežití v nejvyšší soutěži. A protože byl od vedení obrovský tlak na výsledek, tak jsem šanci v brance nedostal. Škoda.

Ve druhé švýcarské lize NLB i nižší Swiss Division jsi ale dostával hodně příležitostí. Jaká byla úroveň těchto soutěží?

Třeba v Biasce se hrál dost rychlý hokej. Kluby tam mají hodně šikovné cizince a hodně se střílí hned z první. Byla to kvalitní soutěž.

Jak zatím probíhá tvoje příprava na novou sezónu a jaká je šance, že tě uvidíme chytat v Litoměřicích?

V klubu mě zatím neznají, vždyť mě neviděli šest let chytat. Takže jsme domluveni, že se na týden až čtrnáct dní ukážu a podle toho se bude odvíjet případná spolupráce. Absolvoval jsem letní přípravu a určitě bych rád dostal příležitost a získal v Litoměřicích kontrakt.