Finálový turnaj DHL extraligy juniorů - Den čtvrtý

Zveřejněno 02.04.2016 | Petra Pilbauerová
Mistry České republiky v juniorském hokeji pro sezonu 2015/16 se po napínavém utkání stali třinečtí Oceláři. Sparťané si do vitríny postaví stříbro, bronz připadl Vítkovicím.

HC PLZEŇ 1929 - HC VÍTKOVICE STEEL (2:1, 1:2, 0:2 - 3:5)

Branky a nahrávky: 11. Švarc (Petráš, Holý), 17. Švarc (Holý, Kvasnička), 32. Petráš (Švarc, Kaňák) – 10. Zdráhal (Rudl, Pozič), 21. Malina (Gřeš, Kafka), 24. Spratek (Puzič, Zdráhal), 43. Kurovský, 60. Zdráhal (Ollender).

Sestava HC Plzeň 1929: Zeman (Štekr) – Holý, Kvasnička, Kaňák, Krystl, Polívka, Walter – Suchý, Kodýtek, Krliš – Petráš, Kokoška, Švarc – Vlček, Vavřička, Vracovský – Hajšman, Stránský, Rajal.

Sestava HC Vítkovice Steel: Šimeček (Wanecki) – Adamík, Štěpánek, Rudl, Puzič, Ďurkáč, Klok, Gabrhelík, Charvát – Kafka, Hartmann, Žiak – Ollender, Spratek, Zdráhal – Gřeš, Malina, Kurovský – Kmošek.

Rozhodčí: Hejduk, Krob – Kajínek, Zavřel.

Nejlepší hráči utkání: Vítkovice – Daniel Kurovský, Plzeň – Milan Švarc

Reportáž:

V předposledním utkání finálového turnaje se o bronzové medaile utkaly Vítkovice s Plzní a soudě podle toho, co oba týmy na ledě předváděly, bylo jasné, že ani jeden z nich nechce skončit jako ten poslední.

V první třetině padla první branka ve prospěch Vítkovic, o kterou se postaral Patrik Zdráhal a jeho střela do pravého rohu. Plzeň záhy nato odpověděla skrze dorážku Milana Švarce, která byla chvíli poté k vidění znovu a Ostravanům přinesla jednogólové manko.

Karta se v prostředním dějství obrátila, když Vlastimil Malina skóre vyrovnal a Daniel Spratek z mezikruží dostal svůj mančaft do vedení.

V poslední dvacetiminutovce se dalším úspěšným střelcem z Plzně stal Šimon Petráš a bylo opět srovnáno.

Vítkovice po chvíli řekly své, když se prosadil Daniel Kurovský a pojistku na vítězství zařídil ještě jednou Patrik Zdráhal.

Ohlasy trenérů:

Jiří Hanzlík (HC Plzeň 1929): Z mého pohledu to bylo vyrovnané utkání, zase rozhodovaly maličkosti. Vítkovice byly o ten jeden gól nevím jestli lepší, nebo šťastnější. Spíš než tenhle zápas mě ale mrzí ten včerejší se Spartou, kde jsme opravdu byli blízko. Stává se to i lepším mužstvům a zkušenějším hráčům, že prohrajou vítězný zápas, tak nevím, proč by se to nemohlo stát mladším.

Pavel Trnka (HC Vítkovice Steel): Celým turnajem jsme se v podstatě protrápili a před zápasem jsme neměi žádnou výhru, o to je to pro nás cennější. Kluci se dali dohromady a konečně zahráli urputností a bojovností ten hokej, který nás zdobil celou sezonu. Třetí místo je odměna za jejich celoroční práci. Na to, že přišli a prakticky začínali od nuly, co se týče různých herních věcí, tak se s tím parádně poprali.

HC SPARTA PRAHA - HC OCELÁŘI TŘINEC (1:2, 1:1, 0:1 - 2:4)

Branky a nahrávky: 12. Procházka, 32. Pulkrab (Sladkovský) – 6. Lacka (Zahradníček, Bartko), 20. Jašek (Ondřej Kovařčík), 24. Hrehorčák (Miloš Roman, Stránský), 59. Ondřej Kovařčík.

Sestava HC Sparta Praha: Pírs (Chour) – Knobloch (C), Kadeřávek, Bednárik, Mikliš, Duben, Zeleňák – Pulkrab (A), Procházka, Sladkovský – Györi, Černoch, Hozák – Schwamberger, Lojka (A), Kulda – Jandus Tomáš, Klindera, Jandus Martin.

Sestava HC Oceláři Třinec: Dudáček (Fendrich) – Stránský (C), Adámek, Doudera, Pisarik, Zahradníček (A), Bartko – Lacka, Pala (A), Flok – Kovařčík Michal, Jašek, Kovařčík Ondřej – Roman Michal, Roman Miloš, Hrehorčák – Heider, Švaňa, Petrák.

Rozhodčí: Hribik, Pešina – Komárek, Ondráček.

Diváci: 910.

Nejlepší hráči utkání: Třinec – Martin Pala, Sparta – David Pírs.

Reportáž:

Hokejisté z řad juniorského týmu Sparty mají za sebou náročné utkání a to nejenom po stránce fyzické, ale zejména po té emoční. Zlaté medaile se sice blyští víc, stříbro je ale také velkým úspěchem a hráči se tak v žádném případě nemají za co stydět.

Třinec dostál své pověsti potencionálního šampiona, když v průběhu turnaje postupně skolil všechny své soupeře a svojí dominancí si právoplatně vybojoval zlato, ale také titul mistra České republiky v kategorii juniorského hokeje.

Finálový zápas byl útočný už od samého počátku, kdy nejprve udeřila Sparta. Dudáček se potýkal s Kadeřávkovým projektilem od modré. Nebezpečný chtěl být také Sladkovský, ale i tady třinecký gólman včas zasáhl.

I přes to, že oba týmy předváděly ofenzivní hru, zároveň si dávaly i pozor, aby se nedopustily sebemenší chyby, která by mohla naopak znamenat výhodu pro soupeře. Sparťané se nechali zviklat v šesté minutě. Jakub Lacka před brankou inkasoval přihrávku od Zahradníčka a bez zaváhání vsítil.

Pražský celek pak dával jasně najevo svoji chuť vyrovnat účty. Pulkrab střílel zblízka, avšak bezúspěšně. Schwamberger se zase pokusil zahrozit z levého kruhu, ale na stejném místě o kotouč téměř okamžitě přišel.

Ostrý projektil Ondřeje Procházky ve 12. minutě si maskovaný ocelář už tak dobře neohlídal a na signalizační tabuli zazářila druhá jednička.

Pětice Sparťanů byla nedlouho poté chudší o Jiřího Hozáka, jehož nedovolené bránění neuniklo trestu, ale vlastní oslabení nebylo důvodem, proč proti soupeři znovu nevystřelit. I když bez úspěchu se o to pokusil Knobloch, jeho střela ale brankoviště minula o metry.

Lukáš Jašek svého soupeře zchladil dvacet vteřin před zahájením první přestávky, když ve středním pásmu zachytil puk. Poté si neohroženě vyjel až před Pírse, kde dozadu nahrál na Ondřeje Kovařčíka. Ten mu kotouč obratem vrátil. První pokus se nezdařil, následující dorážka už byla osudná.

Oceláři si během patnáctiminutové pauzy náležitě odpočinuli. V další třetině byli na ledě pouhé tři minuty, než vstřelili další branku. Obrana Sparty si zavčasu nevšimla Patrika Hrehorčáka, který skóroval zpod břevna.

Netrvalo dlouho a Třinci spadla do klína další šance, tentokrát v podobě trestného střílení. To bylo nařízeno za hození hole, ale Adamu Flokovi se prohřešek Marka Dubna potrestat nepodařilo. Perná chvilka pro Spartu nastala i při pozdějším přečíslení dva na jednoho, Zahradníček k jejímu štěstí ale minul.

Marek Pulkrab Třinci zatopil pod kotlem ve 32. minutě. Mezi Dudáčkovou lapačkou a levou boční tyčí zůstalo volného místa tak akorát, aby jím vystřelený touš proletěl až do sítě.

Očividně zaskočení Oceláři nabídli svému pražskému oponentu postupně dvě přesilovky, ale během nich Sparta už tolik štěstí neměla. Ondřejem Procházkou rozezvučená tyčka byla už podstatně nebezpečnější než předchozí akce.

Do posledního dějství tedy sparťané vstoupili s jednobrankovou ztrátou, ale téměř domácí atmosféra je hnala kupředu. I kluci z dalekého Třince byli povzbuzování nemalým publikem.

Zkrotit puk bylo oříškem pro oba týmy, přičemž Pražané si k tomu chtěli dopomoct odvoláním brankáře. To se jim nakonec nevyplatilo ani v nejmenším, Ondřej Kovařčík si tak zanedlouho na svůj účet připsal střelu do prázdné brány.

Tak vypadal poslední gól tohoto zápasu, ale i celého turnaje. Definitivní tečka, která už pouze utvrdila nárok ocelářů na zlatý pohár.