6. 9. 2012 | Ladislav Pokorný

Místopředseda HC Daniel Sadil si pochvaluje spolupráci se Spartou

Spolupráci s pražskou Spartou si vedení HC Stadion Litoměřice pochvaluje. I to vyplynulo z rozhovoru s místopředsedou HC Danielem Sadilem, kterého těší, že se před novou sezonou podařilo sestavit všechny mládežnické výběry.

Mládež

„To je fakt. Nyní už trénují všichni. Máme radost, že jsme postavili i tým juniorů. Není nic hezčího, než když vidíte v tom širším kádru prvoligového áčka šest svých hráčů. Netvrdím, že budou hrát mistráky, ale v přípravě naskočili. Vidí před sebou šanci.“

Podle místopředsedy dbá Stadion na kvalitní vedení všech výběrů. „Za poslední sezonu jsme v podstatě obměnili trenéry u všech týmů. Já byl jako spousta dalších v minulosti také trenér, ale když jsem si před časem dodělal B třídu, paradoxně jsem skončil. Uvědomil jsem si, že je to o neustálém vzdělávání se. Hokej, ale i fotbal, basket, další sporty, jdou dopředu. Je třeba mít záruku, že trenéři ty děti v mladém věku nezkazí. Aby třeba v 8 či 10 letech nedělali něco, co zastaví jejich růst, rychlost atd. Máme u nás snad kromě jednoho u těch týmů profesionály, i když za opravdu minimální peníze. Teď už může šéftrenér mládeže Martin Tvrzník zkontrolovat tréninkovou jednotku jakéhokoli ročníku a bavit se o tom, co je dobře, co ne. Předtím jsme museli být rádi, když se toho většinou ujal nějaký z tatínků. My byli spokojeni, jejich práce si vážili, ale toto je přece jen něco jiného.“ Jedna ledová plocha by na všechny litoměřické týmy nestačila. „Nevešli bychom se. Proto jsme rádi, že spolupracujeme s Lovosicemi, kde můžeme nějaké týmy umístit.“

Spolupráce

Před koncem minulé sezony podepsalo vedení Stadionu smlouvu o spolupráci se Spartou. „Byla to pro všechny velká neznámá, ale od začátku, kdy jsme začali jednat s Petrem Břízou (předseda představenstva HC Sparta Praha pozn. aut.), byl přístup druhé strany pozitivní. To bylo zárukou toho, že když k tomu přistoupíme na sto procent my, oni také. Na začátku byla slova, teď už jsou to činy. Vystřídalo se u nás několik hráčů Sparty. Naši trenéři jsou ve spojení se sportovním manažerem Patrikem Martincem, se kterým konzultují výměny, zkoušky apod. Co se týče A celku tak to funguje,“ je spokojený Sadil.

Jen u prvních týmů ale nezůstalo. Spolupráci chtějí oba oddíly rozšířit. „Pro mě je zásadní, abychom měli návaznost v mládežnických kategoriích. Pokud se tady objeví jakékoliv nadané dítě, byli bychom proti sobě, aby si to nevyzkoušelo ve Spartě. Dohodli jsme se, že třeba jednou za šest týdnů uděláme v Litoměřicích společný kemp, kde by se ukázali např. osmáci, dorostenci i jiné kategorie Sparty společně s našimi. Je třeba konfrontace, aby to viděli děti i rodiče.“

Rozpočet

Rozpočet na sezonu, který je prý v Litoměřicích spíše nižší, se naplňuje „za pochodu“. Tak je to ale podle Sadila i jinde, dokonce v nejvyšší soutěži. „Fungujeme na poloprofesionální bázi. Kluci nějaké peníze berou, ale nejsou to závratné částky. Když se postupovalo do I. ligy, dohodli jsme se i s hráči, že to bude za podobných podmínek. A přes určitou hranici nepůjdeme. Zda s tím vystačí měsíčně? U těch mladších to nedokážu posoudit, třeba ještě studují, podporují je rodiče a podobně, ale ti starší se po tréninku či rehabilitaci seberou a odjedou do svých zaměstnání, která mají nasmlouvaná. Aby u nás někdo bral třeba 50 tisíc, tak to nehrozí. Ale věřím, že pár takových hráčů v I. lize je. A nemyslím minulou sezonu, kdy byl Chomutov a Ústí úplně někde jinde.

Litoměřickému týmu dvakrát uniklo play off. Tentokrát už by ho v Kalich Aréně rádi zažili. „Bylo by to pěkné pro diváky i pro hráče. Pamatuji, jak jsem chodil jako malý na Duklu, za kterou jsem si i zahrál, a jaký jsem z toho měl vždycky zážitek. A už teď je pro mě nejkrásnější, když vidím, že ti mladší mají vzor v hokejistovi, který obléká litoměřický dres. Samozřejmě máme Jágra, Eliáše atd., ale ti jsou pro ně třeba nedostižní, kdežto ty naše mají v podstatě každý den na očích.“

European Trophy

V Kalich Aréně představila i Sparta Praha v duelech European Trophy. Změřila se švédským HV 71, s Linköpings HC a Chomutovem. Svůj podíl má na startu zahraničních celků v Litoměřicích i generální manažer Stadionu Petr Přikryl, který je jinak stále jedničkou mezi tyčemi. „Příjemně překvapil. Vidím, co je schopný pro oddíl udělat. Doufám, že bude pokračovat v tak kvalitní práci. European Trophy? Mám hlavně radost za ty mladé. Uvidí parádní zápasy, což je také výsledkem spolupráce se Spartou.

Fandové

Fandové dělají hokej. Nedávno jsme hráli přáteláky v pátek dopoledne a přišlo několik stovek lidí. Za to jim hrozně moc děkujeme. My se snažíme fanklubu i v těch našich skromných podmínkách nějak pomáhat a stále na tom budeme pracovat. Sledujeme, co se děje na fóru. A třeba za Čarodějkou, což je jakási naše hlavní fanynka, stojí hodně práce. I když to tak někdy nevypadá, my jako vedení si toho vážíme.“