První zápas prvoligového ročníku 2016/17 nevyšel úplně dle představ hokejistů Stadionu. V první třetině otevřel skóre domácí Daniel Štumpf, avšak na jeho trefu našel ještě Stadion odpověď -- v sedmatřicáté minutě překonal Marka Laca Ondřej Kopta a vstřelil tak první branku Litoměřic v nové sezóně. Bohužel to byla pro litoměřické hráče branka jediná, přičemž AZetu se povedlo ve třetí třetině překonat Patrika Rybára hned třikrát. Havířov tak na domácí půdě zvítězil 4:1.

1. kolo

4:1

1:0, 0:1, 3:0

AZ Heimstaden Havířov - HC Stadion Litoměřice

Branky a nahrávky: 13. Štumpf (Pechanec, Maruna), 43. Sztefek (Haas), 56. Pechanec (Štumpf, Petran), 58. Gřeš (Kotala) – 37. Kopta (Hanták, Švagrovský). Rozhodčí: Koziol – Adamec, Gančarčík. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 530. Střely na branku: 43:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

AZ Heimstaden Havířov: Laco (Šimeček) – Krisl, Lenďák, Seman, Nesvadba, Petran, Korím, Dudek – Sztefek, Haas, Dvořáček – Gřeš, Bednář, Kotala – Maruna, Pechanec, Štumpf – Meidl, Matula, Hrazdíra.

HC Stadion Litoměřice: Rybár (Šindelář) – Smetana, Šulc, Bača, Bažant, Piegl, Jebavý, Zeleňák – Kalla, Veselý J., Paločko – Pletka, Miškář, Beránek – Kopta, Hanták, Švagrovský – Safin, Pilař, Valášek.

Začátek zápasu byl sice v mírné režii AZ Havířov, o první střelu na branku se také postaral domácí Sztefek. Litoměřice si ale zahrály první početní výhodu, ve které byl velmi nebezpečný dorážející Veselý, ale Laco puk udržel.

V 7. minutě si zahrál přesilovku i Havířov. Maruna se dostal do zakončení, po dobré přihrávce Pechance, ale Rybár dokázal puk vyrazit. Havířovští měli v této přesilovce tlak, ale i Litoměřice dokázaly úvodní oslabení ubránit.

To v 11. minutě se AZetu v přesilovce opět dařilo. Seman zkušeně tečoval nahození od modré čáry, ale brankář Stadionu dokázal puk pokrýt. Ve 13. minutě trefil Havířov tyčku, což ale nevadilo, jelikož tuto přesilovku stejně ve shodném čase využil. Před brankářem clonila hned dvojice domácích hráčů a na radost domácích příznivců se nahození Daniela Štumpfa od modré čáry ocitlo až v síti – 1:0.

Po úvodní brance utkání se hra kouskovala. V 17. minutě se pokoušel Miškář nadvakrát překonat domácí jedničku, ale Laco puk za svá záda nepustil. Ke konci první třetiny se podařilo Litoměřicím Havířov zamknout ve třetině, ale branku vytěžit nedokázaly. V poslední minutě se ještě pokusil AZ zahrát kombinaci do prázdné branky, ale akci překombinoval. Pechanec už pak vleže měl problém se zakončením. Do šaten se šlo za stavu 1:0 pro domácí.

Druhá třetina začala pozvolna. Až ve 24. minutě se pokusil schovanou střelou prosadit Lenďák, ale Rybár puk viděl a uschoval do výstroje. Dále pokračoval zápas několika nepřesnostmi na obou stranách. Ve 27. minutě jsme viděli po delší době velkou akci! Štumpfova dorážka mířila jen o pár centimetrů vedle tyčky.

Ve 32. minutě měl Laco plné betony práce, nebezpečnou dorážku, ale dokázal zneškodnit. Havířov se od tohoto momentu odrazil a ohrozil branku Rybára. Gřeš se dokázal prokličkovat do šance, ale brankář Litoměřic si jeho pokus vychutnal svou lapačkou. Litoměřice následně kroužily v pásmu Havířova a až Marek Laco musel tuto část hry ukončit povedeným zákrokem proti střele Šulce. Tlak Litoměřic, ale pokračoval a ve 37. minutě, po rychlém průniku do útočného pásma, zužitkoval přesnou přihrávku Ondřej Kopta, který zakročil nekompromisně pod horní tyč - 1:1.

Ve 39. minutě se šikovně do puku trefil Gřeš, ale puk šel jen malý kousek kolem tyčky. Po druhé třetině byl stav nerozhodný 1:1 a sliboval tak napínavou třetí část. Třetí třetinu začal Havířov početní výhodou. V závěru této výhody dokázal Havířov několikrát výrazně zahrozit, ale Rybár dokázal všechny pokusy zneškodnit. Ve 43. minutě dokázal Havířov strhnout vedení zpátky na svou stranu. Geniální bekhendová přihrávka Haase, která zmátla celou obranu a hlavně brankáře Rybára a tak měl Michal Sztefek sice těžkou pozici, ale prázdnou branku bekhendem trefil – 2:1.

Litoměřice pak hrály přesilovou hru, kde Havířov zatápěly, ale Laca nepřekonaly. Hosté měli pak další přesilovku, ale tu ukončil faul Tomáše Bači na 2 +2 minuty za vysokou hůl. Ve 46. minutě byl sražen k ledu Korím, ale překvapivě se nevylučovalo. AZ hrál následně 3 minuty přesilovku 5 na 4.

AZ tuto dlouhou přesilovku, ale nedokázal využít. V 51. minutě se paradoxně mohl AZ prosadit v oslabení, ale Litoměřice nakonec tuto šanci znemožnily. Nicméně dokázal ubránit nebezpečnou přesilovku, která by mohla otočit misky vah před koncem třetiny.

V 55. minutě hrál Havířov přesilovku 5 na 3. V 56. minutě se podařilo domácímu AZ Havířov přesilovku využít. Úspěšným zakončujícím byl Antonín Pechanec, který se dokázal prosadit po dorážce u levé tyčky – 3:1. AZet dokázal využít i klasickou přesilovku 5 na 4. Po zmatcích na brankovišti se nejlépe zorientoval Tomáš Gřeš, který dorazil volný puk do sítě a definitivně tak rozhodl tento zápas – 4:1.

Miloš Říha (HC Stadion Litoměřice): Věděli jsme, že nás dnes čeká silný soupeř, kvalitní mužstvo. V první třetině domácím pomohly přesilovky, kdy se dostali do tlaku. Ve druhé části jsme se rapidně zlepšili a dovolím si tvrdit, že jsme byli lepší než soupeř. Jediná chyba byla v tom, že jsme byli málo aktivní ve střelbě a právě zde jsme mohli ten zápas otočit v náš prospěch. Třetí třetina byla ze strany družstva velmi špatně zahraná, tam nezahrál jediný hráč a tím pádem jsme nemohli pomýšlet na body.

Štefan Mikeš (AZ Havířov): První zápas doma a ještě se soupeřem, kterého jsme v loňské sezóně vyřadili v předkole, to je náročný start do soutěže. Soupeř na nás byl dobře připraven, čekali jsme těžký zápas a to se potvrdilo. Začali jsme dobře, nedělali jsme chyby a po první třetině jsme si asi začali myslet, že to půjde samo. Ve druhé třetině jsme malinko protáhli pár střídání, tím jsme vyšli z tempa a soupeř toho využil, kdy měl šance a dal z toho i gól. Do třetí třetiny jsme nastoupili s jasným cílem zápas vyhrát, pomohli nám k tomu i zbytečné a jasné fauly soupeře. Jsem rád, že všichni hráči jsou v pořádku a že jsme tyto přesilové hry dokázali i využít a tím rozhodnout.