1. 9. 2016 | Jan Luňáček

V přípravě jsem poznal hodně šikovných kluků, kterým chci předávat zkušenosti, říká Peter Frühauf

V nadcházející sezoně budou mít litoměřičtí příznivci možnost vidět v zadních řadách Stadionu hráče, který bude opravdovou posilou. V dresu kališníků se představí Peter Frühauf, který přišel z týmu Mountfield HK. Rodák z Prešova prošel například týmy Košic nebo Slovanu Bratislava a reprezentoval Slovensko na mistrovství světa v ledním hokeji v Německu. V Čechách působí již několik sezon a v extralize odehrál celkem 173 zápasů.

Petere, dnes jste odehráli poslední přípravné utkání. Můžeš nám k dnešnímu zápasu něco říci?

Kadaň nás dnes překvapila svým pohybem. Dobře jim jezdili nohy a my jsme trochu nestíhali. Dnes jim to opravdu sedlo, ale to neznamená, že za týden, až začne liga, na tom budou tak dobře jako dnes. Nějak bych ten dnešní zápas nepřeceňoval a asi bych to ani moc neřešil.

A co si myslíš, že dnes chybělo k dobrému výkonu vám?

Chybělo nám toho poměrně dost. Byli jsme zaskočeni tou jejich hrou, pak nám vypadlo z důvodu zranění pár hráčů ze sestavy a muselo se to všelijak lepit. To vše se podepsalo na našem výkonu. Druhá věc byla ta, že Kadaň měla dobré přesilovky, kde my jsme při bránění ztráceli dost sil.

Ale příprava, když se podíváme na výsledky, tak byla letos velice slušná.

Já si také myslím, že byla dobrá. Také dost často platí, že když se prohraje poslední přípravný zápas, tak to má pozitivní vliv na výkony na začátku soutěže. Já jsem tu poznal v přípravě hodně šikovných kluků a někdy je v utkání vidět ta přemíra snahy. Je potřeba hodit horší výkony za hlavu.

Ty jsi ostřílený extraligový matador. Můžeš porovnat první ligu a extraligu?

Ty dvě soutěže nejde moc porovnávat. Ve WSM Lize je hodně mladých kluků, kteří se chtějí do extraligy dostat. Pak jsou tu hráči starší, kteří se jim snaží pomoci. Docela hodně se v té naší lize bruslí. Kluci jsou rychlí, ale chybí jim ostatní zkušenosti.

Který přípravný zápas se ti jeví jako nejvíce povedený?

Mně se hodně líbilo utkání v Mostě, kde jsme sice vyhráli těsně, ale cítil jsem tam takovou velkou soudružnost týmu. Hodně se mi líbil přístup hráčů ke svým spoluhráčům, kdy bylo vidět, jak přeje jeden druhému. Třeba při přihrávkách do šancí nebo střelách na branku.

Ty jsi přišel do Litoměřic před začátkem této sezony. Už jsi tu někdy byl a jak se ti zde líbí?

Já jsem tu byl vloni na přípravě s Hradcem Králové a měl jsem nějaké informace od kluků, kteří tu vloni hráli. Takže jsem nešel do úplně neznámého prostředí. Na to, že se tu hraje první liga, tak zázemí je super. Od šaten, až po posilovnu, tělocvičnu nebo rehabilitaci. Také se zde může přespat, což je velká výhoda, protože hráči nemusí večer nikam cestovat a tým může být pohromadě. Je to tu na 90%, protože na 100% to není nikde.

Byl jsi se také podívat do města?

Jednou jsem tam byl... Ale ne, dělám si srandu. Občas zajdeme s klukama na večeři a město je pěkné. Za tu dobu, co jsem v Čechách, tak musím říci, že mi tu vyhovuje mentalita lidí. Ať to bylo v Hradci, v Budějovicích nebo nyní v Litoměřicích. Lidé jsou tu dobrosrdeční a my Slováci jsme byli rádi, že nás mezi sebe vzali. Jsme tu v Litoměřicích s Matúšem Paločkem dva a oba jsme spokojeni. Když pak porovnám hokej zde a na Slovensku, tak musím uznat, že zdejší úroveň první ligy je lepší než extraliga na Slovensku. I organizace a podmínky pro hráče. Já jsem zde hodně spokojený.

Ty jsi přes týden zde v Kalich Areně, nebo dojíždíš do Hradce Králové?

Ne, ne. Já jsem si zde našel v Lovosicích byt a mám tu rodinu. V Litoměřicích to bylo se sháněním horší. V Lovosicích máme takový útulný byteček a jsme tam všichni pohromadě. Mně je těžko bez rodiny, takže ji mám zde s sebou. Je tu taková pohoda. Malý syn je kamarád s každým a když přijde do hokejové šatny, tak to je pro něho jediný svět.

A co kdyby ses měl vrátit do Hradce Králové?

Kdybych se měl vrátit do Hradce, tak by to pro mě bylo komplikovanější. Já vůbec nevím, jak bych to řešil. Ale otázka mého návratu tam je strašně daleko. Vůbec nevím, jakou formou by se to uskutečnilo. Možná jen nějakou výpomocí a řešil bych to za pochodu.