20. 10. 2016 | Barbora Koťová

Severočeské derby je tu - Stadion míří na led Slovanu

Po nevydařeném domácím utkáním s Kladnem, ve kterém kališníci i přes krutý boj nakonec nedokázali vybojovat body, zamíří Litoměřice v sobotu 22. října do Ústí nad Labem. V prvním střetnutí severočeských “S“ uspěli hráči Litoměřic, kteří na domácím ledě porazili Slovan v základní hrací době 5:4. Ústí nad Labem je aktuálně v tabulce na pátém místě se ziskem dvaceti šesti bodů, svůj poslední zápas v domácím prostředí proti Přerovu hráči Slovanu zvládli a vyhráli 3:1. Dokáží kališníci po dvou prohraných zápasech začít novou šňůru vítězství a uspět v derby i podruhé? Úvodní buly je naplánováno na 17:00.

Na domácím ledě Slovan prohrál pouze dvakrát

Ústí soutěž zahájilo na ledě nedalekého Mostu, kde v prvním zápase vyhráli po samostatných nájezdech 3:4. Druhé utkání sehráli v domácím prostředí s Kadaní, kterou porazili vysoko 9:3, přičemž v zápase si na své konto připsali hned dvě branky Zdeněk Doležal a Ladislav Gengel. Po dvou vydařených utkáních přišla řada tří porážek, první na ledě Frýdku-Místku, který dokázal vývoj zápasu v posledních deseti minutách otočit ve svůj prospěch.

Druhá prohra přišla vzápětí v derby s Litoměřicemi. Třetí nevydařený zápas byl proti Přerovu, ve kterém Slovan ještě minut před koncem vedl, avšak těsně před závěrečnou sirénou dokázal vyrovnat Michal Popelka. O vítězi rozhodly až samostatné nájezdy, rozhodující trefa padla z hokejky Marka Sikory. Své trápení ukončili hráči Ústí až na ledě Prostějova. V dalších kolech pak uspěli proti Českým Budějovicím, Benátkám nad Jizerou a Havířovu.

Po vítězstvích přišla řada těžkých soupeřů – v desátém kole zavítali ústečtí borci na led kladenských Rytířů, kde se nedokázali ani jednou gólově prosadit a domů tak odjeli bez zisku bodu.V jedenáctém kole přivítali doma pražskou Slavii, se kterou sehráli vyrovnané utkání. O výsledku rozhodlo až prodloužení, ve kterém se dokázali prosadit hosté. V dalším kole vyrazili ústečtí Lvi do Jihlavy a ani zde jim pšenka nepokvetla. Slovan si z Horáckého zimní stadionu odvezl porážku 5:1.

Po neúspěšném období přišla na řadu dvě domácí utkání. První bylo proti Třebíči. V tomto střetnutí dokázali ústečtí hráči zakončit sérii proher – vyhráli 4:1. Druhý domácí zápas sehrál Slovan proti Mostu, který také porazil 4:1 a Ústí tak vstoupilo do druhé čtvrtiny základní části druhou výhrou. V patnáctém kole vyrazili ústečtí Lvi do Kadaně, která jim vrátila porážku z druhého kola a Ústí tak prohrálo 4:3. V posledním odehraném zápasu hostil Slovan Frýdek-Místek, který v šedesáti minutách dokázal porazit 3:1.

Stadion obrátil stav prvního derby

První derby, které se hrálo v Kalich Areně, bylo napínavé až do posledních minut a nakonec v něm uspěli domácí. Po první třetině se vedení ujali hosté a pro domácí to nevypadalo dobře. Dvougólovou ztrátu ale kališníci dokázali vymazat a srovnat stav zápasu na 4:4 zásluhou Petera Frühaufa a Petra Beránka. O výsledku rozhodla napínavá třetí třetina. Ve čtyřicáté deváté minutě vstřelil vítěznou branku přesnou střelou Ondřej Kopta. Ten si v zápase připsal na své konto dva body, jeden za vítězný gól a druhý za asistenci. I přesto, že do konce utkání zbývalo necelých jedenáct minut, se kališníci o vítězství připravit nenechali.

4. kolo, 14.9.: Litoměřice – Ústí nad Labem 5:4
Branky a nahrávky: 2. Paločko (J. Veselý), 11. Pletka (Ondráček), 24. Frühauf (Paločko), 38. Beránek (Smetana, Kopta), 49. Kopta (Pilař, Beránek) – 4. Kloz (Vrdlovec), 7. Kloz (Vrdlovec), 10. Loskot (Kloz), 14. Dalecký (Moučka).
Vyloučení: 3:4, využití: 0:1
Střely na branku:38:28

V čele produktivity stojí Jan Kloz a Zdeněk Doležal

Devětadvacetiletý útočník a odchovanec ústeckého Slovanu Jan Kloz (na fotce) do letošní sezóny nastoupil ve vynikající formě. V šestnácti odehraných utkáních nasbíral neuvěřitelných osmnáct bodů za jedenáct gólů a sedm asistencí. V celkové tabulce kanadského bodování WSM Ligy se nachází na druhém místě, přičemž na prvního hráče mu schází pouhý jeden bod. Dalším úspěšným hráčem v dresu Slovanu je v letošní sezóně Zdeněk Doležal. Sparťanský odchovanec, který se tři sezóny představoval i v dresu litoměřického Stadionu, má na svém kontě čtrnáct bodů. V letošním ročníku doposud vstřelil devět branek a asistoval k pěti gólům. Danielu Vrdlovcovi se v této sezóně také daří, v patnácti zápasech dal dva góly a k dvanácti brankám přihrával.

Mezi brankáři se daří Jakubovi Soukupovi, ten odchytal dvanáct utkání s úspěšností 92,06%. Ústecký odchovanec, který v minulosti hájil i branku Litoměřic, Martin Volke v letošní sezóně odchytal pouze čtyři zápasy s procentuální úspěšností 90,98%

Sestava Ústí v posledním zápasu: Volke (Soukup) – Kasík, Brož, M. Vágner (C), Husák, Přindiš, Bernad, Zajíc, Macek – Kloz, Roubík, Vrdlovec – Merta, Poulíček, Z. Doležal – Moučka, Loskot, Dalecký – Gengel, Melka.