24. 3. 2016 | Vojtěch Martinek

Představujeme finalisty: HC Sparta Praha

V úterý 29. března vypukne na ledě Kalich Areny boj o všechno. Čeká nás totiž čtyřdenní turnaj DHL Extraligy juniorů, na jehož konci si ten nejlepší celek odveze domů trofej pro mistra republiky. V cyklu "Představujeme finalisty" vám nabídneme krátký pohled na všechny čtyři účastníky finálových bojů, přičemž v prvním díle se zaměříme na vítěze základní části – pražskou Spartu.

Základní část

Fakta o Spartě
  • Rok založení: 1903
  • Počet titulů ELJ: 0
  • Hlavní trenér: Darek Stránský
  • Kapitán: Ondřej Knobloch
  • Umístění v zák. části: 1.

Z šestačtyřiceti utkání prohrála Sparta pouze devětkrát (z toho dvakrát v prodloužení) a s čtyřbodovým náskokem na druhý Třinec tak ovládla celou základní část nejvyšší juniorské soutěže. Nejúspěšnější období v letošní sezóně měli svěřenci hlavního trenéra Dareka Stránského mezi 16. říjnem a 5, prosincem, kdy ani jednou neprohráli a připsali si tak patnáct vítězství v řadě. Krasojízdu ukončila až prohra 2:3 na ledě Mladé Boleslavi.

Play-off

Osmifinále: Sparta - Jihlava 3:0 na zápasy

Vyřazovací boje zahájili mladé pušky Sparty proti outsiderovi z Jihlavy, který se nehodlal vzdát bez boje. V prvním utkání osmifinálové série sice Pražané Duklu v Holešovicích hladce přejeli 3:0, ale v odvětě už se domácí museli snažit o něco více. Nakonec se jim ale povedlo těsný jednobrankový náskok udržet až do konce utkání a po výhře 3:2 tak odjížděli na Vysočinu hned se dvěma mečboly. Stačil jim však pouze jeden -- ve třetím střetnutí na Horáckém zimním stadionu uspěla Sparta 4:1 a postoupila tak do čtvrtfinále, kde na ní čekaly Karlovy Vary.

(foto: Tomáš Lysý, hcdukla.cz)

Čtvrtfinále: Sparta - Karlovy Vary 3:0 na zápasy

Ani bývalému účastníkovi ruské MHL nedopřála Sparta pocit vítězství. Nejdramatičtějším utkáním celé série byl její zahajovací match -- domácí vedli po první třetině 4:1, avšak energetici v prostřední části zabrali a dokázali vyrovnat na 4:4. V poslední dvacetiminutovce se ale ke kormidlu opět vrátili Pražané, kteří nakonec zvítězili 7:5. Odveta v Tipsport aréně byla už méně dramatická -- před zraky zhruba sedmdesáti diváků uštědřili Pražané svému soupeři debakl 8:3. O tři dny později si pak v KV Areně pojistila Sparta účast na turnaji v Litoměřicích totální demolicí Energie 7:0.

(foto: Kateřina Macečková, hokejkv.cz)

Na koho si dát pozor?

Nejproduktivnějším hráčem Sparty v základní části byl útočník Marek Pulkrab (42 Z, 19+32), který byl zároveň nejúspěšnějším nahrávačem týmu. Nejvíckrát síť soupeřů rozvlnil Jiří Hozák (38 Z, 23+20). Ten je zatím v play-off s deseti body (6+4) neproduktivnějším hráčem pražského celku. V řadách Sparty také působí litoměřickým fanouškům známí hokejisté Daniel Schwamberger, Jiří Černoch či Ondřej Mikliš. Spolu s nimi oblékají stejný dres litoměřičtí odchovanci Tomáš Krátký a Vojtěch Kulda. V brankovišti se mohou hokejisté z hlavního města spolehnout na jednoho z nejlepších brankářů juniorské Extraligy Davida Pírse, který má v letošním play-off úspěšnost zákroků 94,58%.