8. 12. 2017 | Barbora Koťová

Jan Fišera hodnotí nejen dosavadní průběh sezóny

Těsně před odletem do Kanady jsme se na několik otázek zeptali generálního manažera litoměřického týmu Jana Fišery, který se rozpovídal o projektu Dukla, jeho působení v reprezentaci do devatenácti let, ale i o litoměřické mládeži.

V letošní sezóně začaly Litoměřice spolupracovat se svazem. Jak se podle Vás zatím projekt vyvíjí?

Projekt Dukla se samozřejmě nerodil úplně jednoduše, aktuálně si ale myslím, že již vše běží tak, jak má. Pro kluky je to jedinečná příležitost, jak se dostat do dospělého hokeje. Na ledě dostanou větší prostor, než by dostávali ve svých mateřských klubech. Vyzkouší si na vlastní kůži klíčové situace v utkáních a získají další cenné zkušenosti. Co se týče tréninků a kondiční přípravy, tak zde hráči mají několika fázové tréninky, které podstupují každý den celou sezónu. Což je určitě také velice dobře připraví do dalšího hokejového života.

Chystá se zapojení více hráčů do projektu? Můžeme v nejbližší době očekávat příchod nějakých hráčů do Litoměřic?

V tuto chvíli nevíme, jak se vše bude vyvíjet, protože začíná turnaj devatenáctek v Kanadě a následně mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Americe. Chytřejší budeme až po těchto turnajích. Samozřejmě musíme počítat i s ročníky 99, kterých bude týkat příští mistrovství světa dvacítek. Teď si nejsme přesně jistí, jak to bude po Vánocích vypadat.

Jste s výkony mužstva prozatím spokojen?

Myslím si, že asi všichni, kteří nás sledují musí být mile překvapeni. Jedna věc jsou výsledky, druhá, jaký hokej předvádíme. Po dlouhé době se ke mně dostává více pozitivních reakcí než negativních. Samozřejmě ještě není konec. Máme před sebou druhou polovinu soutěže, do které se nám vstup úplně nevyvedl, když jsme prohráli čtyři utkání v řadě. Pevně věřím, že po reprezentační pauze tyto zápasy hodíme za hlavu a vše se zlepší.

Jaké jsou z Vašeho pohledu cíle do konce sezóny?

Myslím, že si pořád ještě nemůžeme stanovit cíle. Každý by se chtěl dostat do play-off, ale to, že bychom se do play-off nedostali nemáme nastavené jako neúspěch. Chceme být na co nejvyšších příčkách v tabulce a podívat se do play-off. Na druhou stranu víme, že to bude velice těžké a vše se začne lámat už lednu. Sice jsme do teď nějaké body uhráli, ale musíme to potvrdit i v druhé části sezóny.

Letos jste se stal manažerem reprezentačního týmu do devatenácti let. Můžete nám říci, co to pro Vás znamená? Jaké jsou Vaše povinnosti vůči týmu?

Mezi mé povinnosti patří, po konzultaci s trenéry, příprava veškerého programu, administrativních záležitostí, soupisek, denních programů, stravování, doprava a tak dále. Zkrátka vše, co se týká organizační stránky, tak aby trenéři měli možnost věnovat se pouze své práci a nebyli zatěžováni ničím jiným.

V následujících dnech odlétáte s devatenáctkou do Kanady. Můžete nám tuto akci nějak přiblížit?

Čeká nás velmi prestižní turnaj, které ho se kromě nás zúčastní dva kanadské výběry, Amerika, Rusko a Švýcarsko. Systém turnaje je nastaven tak, že Kanada postavila týmy Kanada-Východ a Kanada-Západ, každý je v jedné skupině, které jsou dvě a jsou tříčlenné. Vítězové skupiny postupují rovnou do semifinále, druzí a třetí se utkají ve čtvrtfinále. Hned den po příletu nás čeká zápas s jedním z místních klubů. Turnaj se koná v městečku Truro, které je asi hodinu jízdy od Halifaxu a má asi dvanáct tisíc obyvatel. Místní klub hraje druhou nejvyšší kanadskou juniorskou soutěž, takže si myslím, že to bude na úvod skvělá prověrka. Pak nás čeká západní Kanada a Amerika. Po těchto zápasech uvidíme, jak budeme v tomto turnaji pokračovat.

Poletí s tímto výběrem i hráči, kteří se běžně představují v dresu Stadionu?

Na soupisce je Jaroslav Dvořák, Milan Klouček, byl tam i Ondřej Buchtela, který se ovšem v posledním utkání před odletem ve Frýdku-Místku zranil. Mezi náhradníky byl ještě Filip Jirásek.

Závěrečná otázka. Mladší dorost splnil svým postupem do nadstavby jeden z předsezónních cílů. Je tím dalším opětovná účast v baráži o extraligu a případně postup?

Splnili to, že postoupili ze základní skupiny do nadstavby, což je skupina o dalších dvanácti týmech, ve které je čeká dvaadvacet zápasů. Jsou v ní "B" týmy Plzně, Chomutova, Litvínova, Mladé Boleslavi a samozřejmě velcí favoriti a adepti na postup Kobra a Hvězda Praha. Chceme hrát co nejvýše, naším snem je dokázat se dostat do extraligy. Ovšem v tomto systému "B" týmů a "C" týmů jdete do zápasu a nikdy nevíte, kdo proti vám nastoupí. Týmy zde nemusí mít žádné soupisky a je to jediná soutěž, ve které se vám tak může stát, že proti vám nastoupí kluci, kteří mají například zkušenosti s mládežnickou reprezentací a tak podobně. Přestože klukům trochu teklo do bot a nebylo úplně jasné, jestli se do nadstavby dostanou, tak v závěru předvedli výborné výkony. Dokázali se semknout a výhrou v posledním utkání se posunuli do nejlepší trojky, čímž postoupili. Doufáme, že toto nadšení jim vydrží i do dalších zápasů před Vánoci a bude se jim v nadstavbě dařit.

Děkuji Vám za rozhovor.