26. 4. 2018 | Vít Trubička

Kališníci ve světě: Tomáš Svoboda

Sedmnáctiletý gólman působí v zahraničí už notnou chvíli. Tři předcházející sezóny působil v Německu, nejprve v mladším dorostu týmu Crimmitschau, který nedávno zavítal do Kalich Areny, následně v juniorských týmech Chemnitzu a Lipska a v seniorském týmu v Chemnitzu. Před začátkem sezóny 2017/18 zamířil do Spojených států Amerických. V tamní WSHL hájí barvy Casper Coyotes. V rámci skupiny Mountain Division skončili Kojoti na pátém místě tabulky se ziskem 32 bodů z 51 zápasů. Ty se skládaly z šestnácti výher a 35 proher. V litoměřickém dresu nastoupil Tomáš naposledy v sezóně 2012/13, po které odešel do litvínovského mladšího dorostu.

Sám Tomáš, jakožto nejmladší gólman, zasáhl za tým Kojotů do sedmi utkání v letošním ročníku WSHL, přičemž ve třech z nich se postavil do branky. Jednou odchytal celých šedesát minut, to v utkání proti Cheyenne Champede, který Kojoti vyhráli na venkovní půdě 8:3. Jeho úspěšnost je navíc ve čtyřčlenné gólmanské konkurenci druhá nejvyšší, činí 87,50%. Tu mu vyneslo sedmdesát úspěšných zákroků a deset obdržených gólů.